صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آمريکايي‌ها از احمدي‌نژاد شکايت کردند

شکایتی علیه مقامات فعلی و قبلی ایران و افغانستان به دلیل کشته شدن شماری از نظامیان آمریکایی تسلیم دادگاهی در این کشور شد.

کد خبر: 5081

شکایتی علیه مقامات فعلی و قبلی ایران و افغانستان به دلیل کشته شدن شماری از نظامیان آمریکایی تسلیم دادگاهی در این کشور شد.

به گزارش عصرایران به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، در این دادخواست عجیب، علیه دولت ایران، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران، سپاه پاسداران، دولت افغانستان، حامد کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان، گروه طالبان و القاعده شکایت شده است.

در این پرونده از ارتباط آنها با سرنگونی یک فروند هواپیمای آمریکایی در افغانستان و کشته شدن 17 نظامی آمریکایی در این حادثه شکایت شده است.

 

ساختمان وزارت دادگستری آمریکا - واشنگتن

 

 

شکایت از احمدی نژاد، دولت ایران، طالبان و حامد کرزای به دلیل سقوط هواپیمای آمریکایی


"لاری کلیمان" وکیل دادگستری که در این پرونده شاکی است به روزنامه الشرق الاوسط گفت:  آگهی های قضایی به زبان های انگلیسی، عربی، فارسی، اردو، پشتو در تعدادی از مطبوعات منتشر شدند. این اقدام به عنوان بخشی از اقدامات حقوقی به درخواست قاضی این پرونده انجام شدند.

وی افزود: این شکایت به وکالت و نمایندگی از شارلز و ماری استرینگ والدین یکی از قربانیان سقوط این هواپیمای آمریکایی، انجام شد.

این هواپیمای آمریکایی در روز 6 آگوست 2011 با حمله موشکی نیروهای طالبان سرنگون شد و سرنشینان آن کشته شدند.

روزنامه "واشنگتن پست" نیز این وکیل را کسی توصیف می کند که تاکنون صدها شکایت علیه سران آمریکا و دیگر کشورها، وزیران و نهادهای دولتی و غیردولتی به دلایل مختلف ارائه کرده است.

او همچنین سال گذشته میلادی در پرونده ای علیه سازمان امنیت ملی آمریکا (ان سی اِی) به اتهام نقض قانون اساسی آمریکا به دلیل جاسوسی از شهروندان آمریکایی شکایت کرد و توانست حکم محکومیت این سازمان را کسب کند.

وی در سال 1999 نیز توانست در شکایت علیه رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی بیل کلینتون پیروز شود. این شکایت مربوط به ماجرای کلینتون و مونیکا بود.

این وکیل یکی از معدود افرادی است که توانسته است حکم محکومیت رئیس جمهور آمریکا را کسب کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر