صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

گردش سفير ايران در «غار نمک نخجوان»

سفير ايران در جمهوري آذربايجان با انتشار متني در فيس بوک، سفر به جمهوري نخجوان و بازديد از غار نمکي در اين منطقه را توصيف کرد. پاک ايين يکي از فعال ترين سفراي ايران در فيس بوک است و معمولا گزارش ها و شرح هايي را از ديدارها، سفرها و گفتگوهاي رسمي و غيررسمي اش در اختيار کاربران اينترنت قرار مي دهد

کد خبر: 5073

عصر ايران/ سفير ايران در جمهوري آذربايجان با انتشار متني در فيس بوک، سفر به جمهوري نخجوان و بازديد از غار نمکي در اين منطقه را توصيف کرد. پاک ايين يکي از فعال ترين سفراي ايران در فيس بوک است و معمولا گزارش ها و شرح هايي را از ديدارها، سفرها و گفتگوهاي رسمي و غيررسمي اش در اختيار کاربران اينترنت قرار مي دهد.
متن جديدترين نوشته محسن پاک آيين در فيس بوک به اين شرح است:
تعطيلات آخر هفته را به جمهوري خودمختار نخجوان رفتيم و مهمان دوستان سرکنسولگري بوديم. در نخجوان معادن طبيعي از جمله معدن نمک زياد است.

يکي از جاهاي ديدني اين شهر، بيمارستان زير زميني در کوه « دوزداغ» است که در سال 1979 در غار نمک به وسعت سيصد متر احداث شده است. در اينجا روزانه دهها بيمار آسم و برونشيت با "نمک درماني" معالجه مي شوند.
دوره هاي درمان براي بزرگسالان 20 الي 24 روز و براي خردسالان 14 الي 18 روز است. بيماران از ساعت 6 بعد از ظهر الي ساعت 9 صبح در اين غار که بيمارستان نام دارد، مي مانند.
دو اتاق زنانه و سه اتاق مردانه و همچنين دو اتاق کودک در اختيار بيماران است. بيماران آسمي به مدت 2 الي 3 سال به اينجا مي آيند و بر اساس اطلاعات نقل شده، در کودکان 90 الي 95 درصد و در بزرگسالان 70 الي 75 درصد بهبود مي يابند.
حرارت دماي داخل غار نمک هميشه 18 الي 20 درجه است و در چهار فصل سال تغيير نمي يابد. با زدن انگشت تر به ديوارهاي سنگي غار و چشيدن، مي توان شوري نمک را به راحتي احساس کرد.امور عمراني و بازسازي مرکز دوزداغ در سال 2006 آغاز شده و بعد از بازسازي در 4 ژوئن 2008 مجددا بهره برداري شده است.

نمک درماني يا هالوتراپي(halotherapy) يکي از بهترين روشهاي کم دردسر و بدون دارو براي درمان بيماريهاي دستگاه تنفسي ميباشد که در سالهاي اخير افراد بسياري را در سرتاسر دنيا از ناراحتي هاي ريوي رها نموده است.
در اين روش فرد بيمار بسته به نوع بيماري و شدت آن در معرض ذرات بسيار بسيار ريز نمک قرار ميگيرند. يکي از مکانهاي طبيعي که ميتوان در آنجا به نمک درماني پرداخت غارهاي نمک ميباشند.
اين غارها يا بصورت طبيعي بوجود آمده اند مانند غار نمکدان قشم که بزرگترين غار نمکي دنيا محسوب ميشود يا مانند غارهاي دوزداغ که معادن متروک نمک هستند.
به مسافران نخجوان توصيه مي کنم از اين غار ديدني بازديد نمايند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر