صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

قنبري: مردم از افراط‌گري خسته شده‌اند

داريوش قنبري، نماينده دور هفتم و هشتم مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت مجلس نهم به «آفتاب» مي‌گويد: مجلس نهم را ماهيتا متفاوت از مجلس گذشته مي‌دانم؛ حداقل از دو دوره قبل که خود حضور داشتم. در مجالس هفتم و هشتم درست است که بيشتر نمايندگان اصولگرا بودند اما تفاوت‌هايي وجود داشت.

کد خبر: 5065

آفتاب نيوز/ داريوش قنبري، نماينده دور هفتم و هشتم مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت مجلس نهم به «آفتاب» مي‌گويد: مجلس نهم را ماهيتا متفاوت از مجلس گذشته مي‌دانم؛ حداقل از دو دوره قبل که خود حضور داشتم. در مجالس هفتم و هشتم درست است که بيشتر نمايندگان اصولگرا بودند اما تفاوت‌هايي وجود داشت.

اين فعال اصلاح‌طلب افزود: طيف مقابل يعني اصلاح‌طلب‌ها هم تقريبا اقليت وزيني را تشکيل مي‌دادند؛ و تعداد هم به‌اندازه‌اي بود که فراکسيوني به نام اصلاح‌طلبان در مجالس هفتم و هشتم داشته باشند.

قنبري در ادامه با بيان اينکه "در اين مجلس حتي فراکسيوني که غير از نام اصولگرا در آن باشد وجود ندارد."، گفت: آنهايي هم که اعلام استقلال مي‌کنند، اگر گرايش به اصلاح‌طلبي داشتند، جرات نکردند به صراحت اعلام کنند که اصلاح‌طلب هستند. اين نشان مي‌دهد که فضاي مجلس نهم سنگين بوده و افرادي که گرايش غيراصولگرايي داشتند ترسيدند تا گرايش خود را ابراز کنند.

اين نماينده سابق مجلس ادامه مي‌دهد: اين مساله در مجموع با پيش‌بردن وظايف نمايندگي آنچنان سازگاري ندارد. نمايندگاني از اين‌‌دست در پيش‌برد خواسته‌هاي مردم و دفاع از حقوق آنها هم قاطعيت ندارند. در چنين وضعيتي کارها به‌خوبي انجام نمي‌شود و فضا به سمت رياکاري پيش مي‌رود. اين از مشکلاتي است که در اين مجلس وجود دارد. سايه سنگيني که افراطيون ايجاد کرده‌اند باعث شده تا غيراصولگراها نتوانند اهداف، ديدگاه‌ها و خواسته‌هايشان را با جديت مطرح کنند.

او درباره وضعيت حاکم بر مجلس تاکيد مي‌کند: سياسيون سرشناس و هويت‌دار به نسبت مجالس گذشته تعداد کمتري را تشکيل مي‌دهند. در اين مجلس افرادي هستند که به دلايل مختلف به دنبال اهداف شخصي و فردي خود هستند.

قنبري در دسته‌بندي که براي نمايندگان مجلس ايجاد مي‌کند، توضيح مي‌دهد: اگر بخواهيم نمايندگان را دسته‌بندي کنيم به اين شکل است که عده‌اي کاري به مسائل کشور و مردم ندارند و به دنبال منافع شخصي خود هستند. عده‌اي ديگر در کنار منافع شخصي درصدد هستند که کارهايي براي حوزه‌هاي انتخابيه خود انجام دهند تا در دور بعد هم راي بياورند.

اين فعال اصلاح‌طلب افزود: افرادي هم دلسوزان منافع ملي هستند و هدفشان اين است که گره‌اي از گره‌هاي ملت کشور را بگشايند. تعداد اينها متاسفانه کم است البته با توجه به تعداد کم آنچنان بي‌تاثير هم نبوده‌اند.

او ادامه مي‌دهد: اما عده‌اي نمايندگاني هستند که کارشان مسائل سياسي است. اين جمع در دوران آقاي احمدي‌نژاد ثناگويان وي بوده‌اند و به تعريف و تمجيد از او پرداختند. در حال حاضر هم دولت در اختيار گرايشي قرار گرفته که هم سوي آنها نيست؛ بنابراين کارشان تخريب و چوب لاي چرخ دولت گذاشتن است.

قنبري مي‌افزايد: اينها هدفشان اين است که با اين کارها اقتدار از دست رفته خود را احيا کنند. نگران هستند که وضعيتي که در انتخابات رياست‌جمهوري سال گذشته پيش آمد بار ديگر تکرار شود. بنابراين تصميم دارند به هر شکلي که شده اهداف سياسي خود را پيش ببرند. اين افراد نقطه‌هاي مثبت دولت را زير سوال مي‌برند روزي به عنوان دلواپسي و روز ديگر به عناوين ديگر. در مجموع به تقابل با دولت پرداخته‌اند.

نماينده پيشين مجلس مي‌گويد: اين گروه نمي‌توانند گرايش‌هاي فکري رقباي خود را تحمل کنند. در رابطه با اصلاح‌طلبان که تکليفشان مشخص است؛ اما حتي اين گروه در رابطه با اصولگرايان و افرادي که همفکر خود آنها هستند هم مسائلي را تاب نمي‌آورند. اين موضوع در برخوردهايي که با افرادي مانند لاريجاني و مطهري داشته‌اند نشان‌دهنده اين است که اين گروه افراطي و تندور آستانه تحمل زيادي ندارند.

نماينده دور هفتم و هشتم مجلس شوراي اسلامي در مقايسه مجلس حاضر نسبت به مجالس گذشته توضيح مي‌دهد: اگر بخواهيم مقايسه کنيم با وجود اينکه اين ترکيب‌ها در مجالس گذشته نيز وجود داشته است. اما وضعيتي را که افراطيون در اين مجلس به‌وجود آورده‌اند و شيوه برخوردي که با دولت دارند، مختص اين مجلس است؛ به اين گستردگي که برخي در اين مجلس به دنبال منافع ملي خود هستند هم در مجالس گذشته وجود نداشته است.

قنبري ضمن اشاره به دخالت بيش از اندازه نمايندگان مجلس نهم در امور دولت مي‌گويد: مسئله ديگري که اين مجلس را از مجالس هفتم و هشتم متمايز مي‌کند، مداخله بيش از حد نمايندگان در امورات اجرايي و قوه مجريه است که اصل تفکيک قوا را خدشه‌دار کرده است.

او تاکيد مي‌کند: در مجلس هفتم و هشتم که من حضور داشتم نمايندگان زياد به امور اجرايي ورود پيدا نمي‌کردند. اما نمايندگان اين دوره بيشتر تمايل دارند که در عزل و نصب‌ها دخيل باشند و نيروهاي متعلق به خودشان را در دستگاه‌هاي اجرايي داشته باشند. بخش اصلي تقابل نمايندگان با دولت هم به همين دخالت در امور اجرايي بازمي‌گردد.

قنبري ادامه مي‌دهد: البته اين مختص اين دوره نيست اما سطح اين مداخله‌جويي در اين دوره بيشتر شده است. تااندازه‌اي هم در اين کار موفق بوده‌اند به نظر من بسياري از وزرا مرعوب نمايندگان مجلس هستند و به خواسته‌هاي آنها تن داده‌اند.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب حرکات نمايندگان محافظه‌کار مجلس نهم را از سر عصبانيت و به‌منظور انتقام‌جويي مي‌داند و درباره آن به خبرنگار آفتاب مي‌گويد: پر سروصدابودن مجلس بيشتر به اين باز مي‌گردد که طيفي در مجلس به عنوان افراطيون حضور دارند که يک طيف تماميت‌خواه هستند. از زماني که آقاي روحاني راي آورده صداي بلندتري دارند و عصبانيت آنها از رايي است که مردم سال گذشته به صندوق ريختند. به دنبال انتقام‌جويي از راي مردم در قالب انتقام‌گرفتن از دولت منتقد مردم هستند؛ عصانيت آنها را به تقابل کشانده است.

قنبري درباره انتخابات سال آينده مجلس شوراي اسلامي تصريح مي‌کند: به اعتقاد من اين تقابلي که طيف افراطي با دولت يازدهم و در واقع با راي مردم داشتند، مردم را با ماهيت اين طيف بيشتر آشنا کرده است. فکر مي‌کنم اين باعث شده که مردم آگاهي بيشتري نسبت به انتخابات سال آينده پيدا کنند و مي‌توان گفت که اين وضعيت باعث حذف طيف تماميت خواه در انتخابات آينده خواهد شد.

او تندروي برخي نمايندگان مجلس را نشات‌گرفته از اين مي‌داند که فکر مي‌کنند با اين کار مي‌توانند پايگاه اجتماعي به دست آورند و تاکيد مي‌کند: شايد اين طيف فکر مي‌کنند که با تقابل با دولت براي خود پايگاه اجتماعي به‌وجود مي‌آورند. اما با توجه به اينکه اکثريت مردم به اين دولت راي داده‌اند و به دنبال موفقيت آن هستند؛ اين وضعيت پيش نخواهد آمد.

اين فعال اصلاح‌طلب معتقد است که "مردم در انتخابات سال آينده با حذف و منزوي کردن اين گروه‌هاي تندرو جواب آنها را خواهند داد."

قنبري تاکيد مي‌کند: مردم متوجه شده‌اند که گير کار کجاست و چه کساني به دنبال اين هستند که از تحقق اراده ملت جلوگيري کنند. اگر در انتخابات سال گذشته طيف تندرو 4 ميليون راي داشت به نظر من سال آينده اين مقدار باز هم کاهش مي‌يابد.

او عنوان مي‌کند: مردم از افراط‌گري خسته شده‌اند و دوست ندارند که عده‌اي با افراط‌گري کشور را به سمت بحران پيش ببرند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر