صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

چه کسي خط حمله به برگزار کنندگان انتخابات سال آينده را صادر کرد؟

«بازهم انتخابات، باز هم هاشمي، باز هم ترديد در سلامت انتخابات!» اين سه جمله روايتي است کوتاه از کارويژه هاشمي رفسنجاني طي دو دهه گذشته.

کد خبر: 5057

رجا/ متن پيش رو در رجا نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
----------------------------------------
«بازهم انتخابات، باز هم هاشمي، باز هم ترديد در سلامت انتخابات!» اين سه جمله روايتي است کوتاه از کارويژه هاشمي رفسنجاني طي دو دهه گذشته.

 در حالي که بيش از يک سال تا برگزاري انتخابات مجلس خبرگان و دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در اسفند 94 فرصت باقي است، هاشمي رفسنجاني که معمولا در آستانه هر انتخابات مهم و سرنوشت سازي، از يک سال قبل ترديد و شبهه افکني درباره آن انتخابات را کليد مي زند، اين بار نيز رسما کار خود را آغاز کرد و طي ديداري که روز چهارشنبه با تعدادي از اصلاح طلبان داشت، گفت:

«اميدواريم از لحاظ قانون در همه‌ي مراحل ثبت‌نام، نظارت، اجرا و شمارش، هيچ شبهه‌اي نداشته باشيم تا حماسه‌هاي سياسي مردم ايران به خوبي شکل بگيرد.»

اين اظهارات هاشمي در حالي صورت مي گيرد که به نظر مي رسد با توجه به قطعي بودن کانديداتوري وي در انتخابات مجلس خبرگان سال آينده و همچنين نامزدي تعدادي از نيروهاي سياسي نزديک به او در انتخابات مجلس دهم، هاشمي بار ديگر در تلاش است تا از حالا با مطرح کردن شبهه تقلب در انتخابات، هر گونه شکست احتمالي خود و نزديکانش در انتخابات را «توجيه پذير» کند.

وي پيش از اين نيز در سال 87 با مطرح کردن موضوع تقلب در انتخابات رياست جمهوري سال 88 بستر توجيه شکست اصلاح طلبان را از يک سال قبل فراهم کرده بود و در نهايت نيز بعد از شکست موسوي و کروبي در انتخابات بر مبناي بسترسازي هاي صورت گرفته توسط هاشمي، کشور تا ماه ها دچار آشوب و ناآرامي گشت.

هاشمي همچنين در سال 84 نيز که برگزار کننده انتخابات وزارت کشور دولت خاتمي بود، پيروزي رقيب خود در انتخابات را نپذيرفت و هيچ گاه به محمود احمدي نژاد پيام تبريک نداد. اين مساله اي است که فائزه هاشمي در 25 خرداد 88 در راهپيمايي سبزها به آن اشاره کرد:

«از بس خاتمي بي عرضه بود، در انتخابات 84 اون همه تقلب شد و بابا نتونست رأي بياره. خاتمي آخرش گفت انتخابات سالم بوده، چون خودش برگزار کرده بود و به نام خودش نوشته مي شد. خاتمي خيلي خيانت کرد.»

اين در حالي است که بارها و بارها مقامات دولت اصلاحات از جمله موسوي لاري وزير کشور و رمضان زاده سخنگوي دولت خاتمي نيز بر سالم بودن انتخابات رياست جمهوري سال 84 و شکست هاشمي در آن رقابت تاکيد کرده اند.

از سوي ديگر، بازخواني انتخابات رياست جمهوري سال 76 نيز نشان مي دهد در آن برهه از مدتي قبل از برگزاري انتخابات، هاشمي رفسنجاني در خطبه هاي نماز جمعه از لزوم برگزاري انتخاب سالم توسط وزارت کشور دولت خودش! سخن مي گويد و به «تقلب» نکردن در صندوق هاي راي هشدار مي دهد. هشداري که بسياري از کارشناسان معتقدند در آن برهه به علت حساسيت ايجاد کردن در جامعه براي افزايش آراي عمومي به سمت خاتمي صورت گرفت.

ادامه خط هاشمي در حمله به برگزار کنندگان انتخابات سال آينده توسط اصلاح طلبان

جالب آنکه اين بار به فاصله 24 ساعت بعد از اين اظهارات هاشمي نيز همايش سراسراي جبهه اصلاحات برگزار شد که طي آن رسول منتجب نيا طي سخناني گفت: «از وزارت کشور و شوراي نگهبان مي خواهم با بي طرفي زمينه برگزاري انتخابات رقابتي و بي حاشيه را فراهم کند و به جاي خط و نشان و تهديد، اعتماد مردم را جلب کند.»

در پايان اين همايش نيز اصلاح طلبان با صدرو بيانيه اي، خط هاشمي رفسنجاني در حمله به برگزار کنندگان انتخابات سال آينده را ادامه دادند و تاکيد کردند: « از دولت محترم٬ به ويژه وزارت کشور که مسووليت اجرايي انتخابات را به عهده دارد٬ تقاضا داريم تمهيدات لازم براي تقويت اعتماد عمومي و نفي نگراني از تاثير سوء شائبه گرايش‌هاي سياسي مسوولان و دست‌اندرکاران اجرايي انتخابات را فراهم آوردند.»

در هر حال، به نظر مي رسد بار ديگر در آستانه يک انتخابات حساس ديگر، و در حالي که هيچ يک از رقباي دولت فعلي و اصلاح طلبان نيز براي انتخابات خبرگان و مجلس سال آينده ابراز نگراني و شبهه نکرده اند، هاشمي مياندار طرح اين مساله شده تا حتي با زمينه سازي براي اتهام به وزارت کشور دولت روحاني، هر گونه شکست احتمالي خود و همفکرانش در سال 94 بدست مردم را «توجيه» کند. خطي که اصلاح طلبان نيز بلافاصله آن را ادامه دادند تا از حالا اولين بهانه براي شکست آنها در برابر راي مردم مهيا باشد: «انتخابات سالم نبود!»

نظرات بینندگان

ارسال نظر