صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

حمله شديد‌اللحن روزنامه سعودي به روحاني

يک روزنامه سعودي چاپ لندن، در مقاله‌اي انتقادات اخير رئيس‌جمهوري ايران از عربستان در خصوص کاهش قيمت نفت را رد کرد و کاهش حمايت ايران از مقاومت در منطقه را راهکار مقابله با اين «توطئه اقتصادي» دانست.

کد خبر: 5000

فارس/ يک روزنامه سعودي چاپ لندن، در مقاله‌اي انتقادات اخير رئيس‌جمهوري ايران از عربستان در خصوص کاهش قيمت نفت را رد کرد و کاهش حمايت ايران از مقاومت در منطقه را راهکار مقابله با اين «توطئه اقتصادي» دانست.

عصبانيت سعودي‌‌ها از تداوم حمايت ايران از «مقاومت» بر خلاف کاهش قيمت نفت ادامه دارد. دو روز پس از انتقاد جديد «حسن روحاني» رئيس‌جمهوري ايران از کشورهايي مانند عربستان و کويت که در کاهش تعمدي بهاي جهاني نفت نقش دارند (+)، روزنامه سعودي «الشرق الاوسط» چاپ لندن، با مقاله‌اي به اين انتقاد بشدت حمله کرد.

«طارق حميد»* سردبير پيشين اين روزنامه در مقاله‌اي که روز پنجشنبه منتشر شد، دکتر حسن روحاني را به دنباله‌روي از آنچه او «شيوه عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه عربستان به هنگام ولي‌عهدي»اش ناميد، دعوت کرد و از او خواست تا مانند «رئيس هيئت مديره يا مدير اجرايي واقعي يک شرکت» با مشکل کاهش قيمت نفت رفتار کند.

طارق حميد با ناديده گرفتن گزارش‌هاي متعدد رسانه‌ها و جرايد بين‌المللي مبني بر اينکه عربستان سعودي با افزايش توليد نفت و عدم کاهش نفت توليدي اوپک در حال جدال سياسي با ايران و روسيه است، مدعي شد که چنين انتقادي از جانب روحاني، شايسته رئيس‌جمهور يک کشور نيست.

او انتقاد روحاني از عربستان و کويت را که گفت «آنهايي که کاهش قيمت نفت را عليه برخي از کشورها طراحي کرده‌اند، پشيمان خواهند شد و اين راه، براي آنها قابل ادامه دادن نيست... بدانيد کشورهاي توليدکننده ديگر همچون عربستان و کويت بيش از ايران ضرر خواهند کرد» به موضع ديکتاتور سابق عراق به هنگام اشغال کويت تشبيه کرد که در آن هنگام، عراق، امارات و کويت را به کاهش قيمت نفت تا 12 دلار متهم کرده بود، و افزود: بهتر است روحاني با ملت خود درباره واقعيت بحران کاهش قيمت نفت، صريح باشد و مانند ملک عبدالله در اواخر دهه 90 که ولي‌عهد بود و قيمت نفت کاهش يافته بود، عمل کند؛ زمانيکه ملک عبدالله به همه کشورهاي خليج [فارس] و نه فقط به عربستاني‌ها، گفت که ديگر زمان شانه‌خالي کردن گذشته و زمان آن رسيده است که کمربندها محکم بسته شود. اين، نقش يک رهبر و رئيس (جمهور) يک کشور است تا به جاي سرزنش ديگران، با حقايق روبه‌رو شود.

در حالي که عربستان به دليل اصرار بر کاهش قيمت نفت، نزديک به حدود 40 ميليارد دلار در بودجه سال آينده خود دچار کسري بودجه شده (+) همچنان به حمايت مالي از گروه‌هاي مسلح در منطقه ادامه مي‌دهد، اما الشرق الاوسط با ناديده گرفتن اين حمايت هنگفت مالي که حتي «جو بايدن» معاون رئيس جمهوري آمريکا به آن اذعان کرد (+) ادامه داد: بهتر است روحاني اگر واقعا ميانه‌رو است، هزينه‌هاي بيهوده ايران را کاهش بدهد.

مقصود طارق حميد از «هزينه‌هاي بيهوده» چيزي است که او «حمايت ايران از سوريه، يمن، عراق و لبنان» خواند و به طور خلاصه مي‌توان گفت که چکيده اين مقاله، عصبانيت اين روزنامه سعودي از تداوم حمايت ايران از محور مقاومت در سوريه، لبنان و عراق با وجود همه مشکلات مالي ايران بر اثر کاهش قيمت نفت و تحريم‌هاي مالي و بانکي غرب عليه ايران است.

طارق حميد همچنين حمايت ايران از مقاومت در منطقه را «ماجراجويي» ناميد و افزود که «بهتر است روحاني هزينه ماجراجويي‌هاي ايران در منطقه را کاهش بدهد» اما او به سياست عربستان در حمايت از گروه‌هاي مسلح در منطقه و نقش تخريبي آنان هيچ اشاره‌اي نکرد؛ واقعيتي که جو بايدن دوم اکتبر (10 مهرماه) به آن اذعان کرد و اخيرا نيز سيد حسن نصرالله دبير کل حزب‌الله لبنان به آن اشاره کرد و گفت که جو بايدن، گفت آنچه حقيقت داشت و هر چند عذرخواهي کرد اما از حيث سياسي اين عذرخواهي ديگر ارزشي نداشت.

نظرات بینندگان

  • علی

    | |

    یعنی ملک عبدالله گوربه گور شده و دیگر شاهزاده های مفت خور عربستان خلاصه تمام این شیوخ تن پرور حاشیه خلیج فارس به علت محکم و سفت بستن کمربندهاشون وبیشتراحساس مسئولت کردنشان اینقدر شکم هاشون ورقلمبیده شده؟

ارسال نظر