صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ماجراي 2 + 2 مشارکتي ها براي ورود به انتخابات مجلس

ماجراي 2 + 2 مشارکتي ها براي ورود به انتخابات مجلس؛ ادامه تحرکات انتخاباتي جريان منحله مشارکت

کد خبر: 4976

متن پيش رو در دانا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

حزب منحله مشارکت قصد دارد براي انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي از هر حوزه انتخابيه 4 نفر از اصلاح طلبان را وارد ميدان کند. به اين صورت که 2 نفر از آنها به صورت آشکار و داراي گرايش اصلاحات يا مشارکت و 2 نفر ديگر به صورت پنهان و با چهره معتدل وارد فضاي انتخابات مي شوند و در صورت رد صلاحيت 2 نفر آشکار، بر روي 2 چهره معتدل خود سرمايه گذاري کنند.
وابستگي اصلاح‌طلبان به دولت روحاني در طول يکسال و نيم گذشته و همچنين هاشمي رفسنجاني در طول سال هاي اخير اين موضوع را تاييد مي‌کند که اين جريان سياسي ديگر نه داراي پايگاه مردمي مستحکمي است و نه اينکه شخصيت‌هاي مطرح اين جريان چنان مقبوليتي دارند که بتوانند بدون ياري شخصيت‌هاي برآمده از جريان راست سنتي در فضاي سياسي کشور به موفقيت دست يابند. از اين روست که ديده مي‌شود افراد بيرون از اين جريان بهتر از نيروهاي دروني اصلاحات مي توانند هدايت و رهبري آنها را برعهده بگيرند.

اصلاح طلبان نيز در طول سال هاي اخير نشان دادند که تمام برگ برنده‌هاي خود را در چند انتخابات‌ گذشته مصرف کردند و افراط گرايي در اين جريان سياسي سبب شده است که افراد در بزنگاه‌هاي مختلف از اين جريان ريزش کنند و در طيف اپوزيسيون نظام جمهوري اسلامي قرار بگيرند و در نهايت اين روند سبب بي‌اعتمادي بيش از حد مردم به اصلاح طلبان شود. يکي از جريانات اصلي که موجبات از بين رفتن وجهه اصلاح طلبان معتدل تر را رقم زد، حزب منحل شده مشارکت بود که اين روزها بار ديگر فعاليت هاي خود را براي بازگشت به عرصه سياست آغاز کرده است.

راهبرد مشارکتي ها براي انتخابات مجلس

اين روزها هر چند تمام جريانات سياسي کشور در حال تدارک برنامه هاي خود جهت حضور در انتخابات مجلس شوراي اسلامي هستند، اما برخي جريان ها شناخته شده و با سابقه اقدام عليه نظام نيز تصميم گرفته اند تا وارد گود شوند. يکي از اين جريان ها، حزب منحله مشارکت است که از زمان روي کار آمدن دولت يازدهم، فعاليت هاي خود را گسترش داد و همچنان تحرکات اين حزب غيرقانوني و منحل شده ادامه دارد. به طوري که جلسات متعددي نيز توسط فعالان و ليدرهاي اين حزب در شهرستان ها برگزار شده است.

اعضاي حزب منحله مشارکت براي ورود به انتخابات برنامه و راهبردهايي نيز طراحي کرده اند. در همين خصوص خبر مي رسد مشارکتي ها راهبري جديد بر خلاف فعاليت هاي گذشته خود براي انتخابات مجلس درپيش گرفته اند. اين جريان بر ضرورت تدوين استراتژي انتخاباتي بومي به فراخور شرايط هر استان و حتي هر شهرستان نيز برنامه ريزي کرده اسد.

در اين بين يکي از مهمترين مسائلي که اين روزها ذهن مشارکتي ها را به خود معطوف کرده، چگونگي عبور از رد صلاحيت شدن نيروهاست. اين جريان که به خوبي مي داند به واسطه سابقه نه چندان مناسب گذشته خود، با رد صلاحيت گسترده از سوي نهادهاي نظارت بر انتخابات مجلس مواجه مي شود قصد دارد براي انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي از هر حوزه انتخابيه 4 نفر از اصلاح طلبان را وارد ميدان کند. به اين صورت که 2 نفر از آنها به صورت آشکار و داراي گرايش اصلاحات يا مشارکت و 2 نفر ديگر به صورت پنهان و با چهره معتدل وارد فضاي انتخابات مي شوند و در صورت رد صلاحيت 2 نفر آشکار، بر روي 2 چهره معتدل خود سرمايه گذاري کنند.

به نظر مي رسد انتخابات سال آينده مجلس شوراي اسلامي متشکل از افراد و جريان هاي بسياري خواهد بود که با سلايق مختلف در پي کسب کرسي هاي مجلس هستند. در اين بين اما بي شک يکي از جريان هاي اصلي و فعال انتخابات سال آينده مجلس، اصلاح طلبان خواهند بود. اصلاح طلباني که اين روزها با انشقاق نيروهاي خود مواجه شده اند و هر يک از آنها در گوشه اي مشغول فعاليت انتخاباتي هستند. از يک سو عارف و يارانش از همان روزهاي ابتدايي بعد از انتخابات رياست جمهوري کار براي مجلس را آغاز کردند و از سوي ديگر برخي جريان ها با هدايت سيد محمد خاتمي و شوراي مشورتي وي در حال فعاليت هستند. اين اواخر نيز نسل جديد اصلاح طلبان اقدام به ايجاد تشکيلاتي جدي تحت عنوان "ندا" زير نظر صادق خرازي کرد. در اين بين ليبرال ها و تندروهاي جريان اصلاحات نيز در قالب احزاب غيرقانوني اقدام به برنامه ريزي کرده اند تا مشخص شود انسجام اصلاح طلبان فعلا دور از دسترس است.

در اين باره لازم به ذکر است انتخابات مجلس شوراي اسلامي اسفند ماه سال آينده برگزار خواهد شد و تا آن زمان کمتر از 15 ماه ديگر باقي مانده است. از همين رو به نظر مي رسد طي ماه هاي آينده خبرهاي بيشتري در خصوص فعاليت ها و برگزاري ميتينگ هاي سياسي جريان هاي مختلف از جمله اهالي دولت يازدهم، جريان وابسته به رئيس دولت هاي نهم و دهم، اصولگرايان و اصلاح طلبان و حتي کارگزاران و نزديکان هاشمي رفسنجاني خواهيم شنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر