صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پاسخ وزارت کشور به سخنان منتجب نيا

پاسخ وزارت کشور در خصوص مصاحبه ايلنا حجت‌الاسلام منتجب نيا

کد خبر: 4953

ايلنا/ وزارت کشور در توضيح مصاحبه خبرگزاري کار ايران (ايلنا) با حجت‌الاسلام رسول منتجب نيا که در خصوص عملکرد وزارت کشور دولت تدبير و اميد در مدت استقرار آن بود٬ توضيحي به ايلنا ارسال کرد.

خبر ياد شده و مورد نظر وزارت کشور٬ (مصاحبه با حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نيا) است که محتواي آن٬ موارد مختلفي از سياست داخلي و عملکرد و اساسا اهداف و برنامه‌هاي وزارت کشور تا تدوين و اجراي برنامه‌هاي مربوط به احزاب در وزارت کشور و همچنين موضوع خانه احزاب را در بر‌مي‌گرفت که از خبرگزاري ايلنا منتشر شده بود.

پيش از انتشار توضيح مسئولان محترم وزارت کشور لازم است به اين نکته اشاره شود که موضع دوستانه و برابر وزارت کشور در ارسال جوابيه که در متن نامه نيز مشخص است٬ با توجه به برخوردها و رفتارهاي همين وزارتخانه در دوره قبل ما را شگفت‌زده کرد. بايد پذيرفت که فضاي رسانه‌اي با توجه به خاطرات باقي‌مانده از نگاه دولت‌ قبل٬ به برخوردهاي دوستانه‌اي از اين دست و توضيحاتي که يک وزارتخانه (آنهم وزارتخانه‌اي به اهميت وزارت کشور) در جهت توضيح عملکردش مي‌تواند بدهد؛ هنوز عادت نکرده است٬ لذا ايلنا از مسئولان وزارت کشور براي سعه صدر و تحمل انتقاد و همچنين توضيحاتي که ارائه کردند٬ تشکر مي‌کند.

متن جوابيه وزارت کشور به شرح زير است:

نظر به انتشار گفت‌وگوي خبري با عنوان «وزارت کشور نياز به خانه‌تکاني دارد» در خروجي آن خبرگزاري٬ در مورخ ۳/۱۰/۹۳ با شماره ۲۳۵۳۰۰ و با توجه به درج مطالب غيرصحيح نسبت به عملکرد وزارت کشور دولت تدبير و اميد٬ در گفت‌و‌گوي مورد اشاره٬ مقتضي است برابر با قانون مطبوعات نسبت به انتشار جوابيه‌اي به شرح زير اقدام شود:

در خصوص مصاحبه مورخ ۳/۱۰/۹۳ جناب حجت‌الاسلام آقاي منتجب نيا (قائم مقام محترم حزب اعتمادملي) با خبرگزاري ايلنا موارد زير براي تنوير افکار عمومي ارائه مي‌شود:

۱) در بحث مهم و راهبردي لايحه قانون احزاب٬ وزارت کشور به منظور تدوين پيش‌نويس لايحه قانون احزاب از مشارکت تعداد قابل توجهي از نمايندگان احزاب فعال (حداقل ۱۴ نماينده از احزاب مختلف) بهره‌ برده و با برگزاري بيش از ۴ جلسه تخصصي با حضور فعالان حزبي٬ سطوح کار‌شناسي وزارت کشور و ديگر دستگاه‌هاي مسئول٬ پيش‌نويس لايحه قانون احزاب٬ نهايي٬ و براي طي تشريفات قانوني به دولت ارسال شده است.

۲) در بحث تعامل احزاب و وزارت کشور٬ آقاي منتجب‌نيا در قبال اقدامات صورت‌گرفته از سوي وزارت کشور غفلت کرده‌اند. برگزاري دو همايش بزرگ با حضور وزير کشور و دبيران کل احزاب و تشکل‌هاي سياسي که حجت‌الاسلام آقاي منتجب نيا نيز از حاضران در نشست مذکور بوده‌اند؛ برگزاري چندين جلسه کار‌شناسي بين وزارت کشور و برخي از احزاب در موضوع حل مسئله خانه احزاب و تعاملات مورد اشاره و برپايي ده‌ها همايش و نشست استانداران و فرمانداران سراسر کشور با مسئولان و نمايندگان احزاب در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها به منظور تعامل و تعاطي افکار٬ تنها بخشي از اقدامات انجام گرفته در اين راستاست.

از سوي ديگر٬ برگزاري مجامع عمومي (کنگره‌هاي ساليانه)٬ انتخابات هيات رهبري و همچنين راه‌اندازي شعب شهرستاني احزاب برابر ضوابط٬ با همکاري و مساعدت وزارت کشور و زيرمجموعه‌هاي استاني و شهرستاني آن به صورت مستمر و منظم در حال انجام است.

۳) در موضوع خانه احزاب٬ وزارت کشور دو محور مهم را به انجام رسانده است:

نخست؛ با رويکرد حل موضوع و کمک به مديريت آن و با تاکيد بر نقش‌آفريني در راستاي رفع اختلافات بين احزاب و با التزام به اينکه خانه احزاب٬ تشکلي صنفي است؛ جلساتي را با طرفين (احزاب موافق و مخالف) برگزار کرده است که در نتيجه آن جلسات٬ ديدگاه طرفين تاحدودي به هم نزديک شده و اين در خور توجه و همچنين نويدبخش فعاليت مجدد خانه احزاب است؛ البته روشن است که فعال‌سازي خانه احزاب از وظايف و اختيارات خود احزاب است و هم‌اکنون برگزاري مجمع عمومي خانه احزاب و انتخابات شوراي مرکزي نيز٬ با مسئوليت خود احزاب و در چارچوب قانون بلامانع است و وزارت کشور در اين موضوع حامي و ناظر قانوني است و نه مجري٬ و چنانچه درخواست کنند٬ وزارت کشور به وظايف قانوني خود در قبال آن عمل خواهد کرد.

دوم اينکه؛ در خصوص تقاضاي عودت برخي اسناد و مدارک مورد نياز براي شروع دور تازه فعاليت خانه احزاب٬ که طي دوره قبل و پس از بسته شدن خانه احزاب٬ از ايشان گرفته شده بود؛ پس از بررسي‌هاي لازم٬ در کمترين زمان ممکن٬ تمام اسناد و مدارک و اموال مورد نظر عودت داده شد. بدين ترتيب اين مانع نيز براي فعال‌سازي خانه احزاب عملا مرتفع شده است.

۴) در امر حمايت از تشکيل احزاب جديد نيز طي ۱۵ ماه استقرار دولت يازدهم٬ در جهت تقويت و گشايش فضاي حزبي کشور و از جمله تشکيل خانه احزاب جديد گام‌هاي مشخصي برداشته شده که اخذ مجوز تاسيس بيش از ۱۵ حزب جديد و تشکل جديد از کميسيون ماده احزاب و نيز تشکيل بيش از ۲۰ مورد پرونده تاسيس حزب که در دستور کار بررسي اين کميسيون قرار دارند٬ از جمله اقدامات وزارت کشور در اين زمينه محسوب مي‌شود.

مصاحبه‌شونده همچنين به فقدان نظام انتخاباتي حزبي و تاثير آن در رفتارهاي انتخاباتي شهروندان اشاره مي‌کند که بايد تصريح کرد؛ موضوع مذکور مشخصا در حيطه اختيارات وزارت کشور قرار ندارد و مستلزم سازو‌کار حقوقي خاص خود است.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر