صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

يک همايش پرکنايه / تهديد يکديگر به تصفيه در "همايش اتحاد" اصلاح‌طلبان

اين همايش که به منظور نمايشي از اتحاد اصلاح‌طلبان در مسير انتخابات‌هاي پيش رو برگزار شد، بعضاً با کنايه‌هايي از سوي شخصيت هاي اصلاح‌طلب به يکديگر رو به رو شد که چندان نشاني از ائتلاف قطعي نداشت.

کد خبر: 4941

تسنيم/ اين همايش که به منظور نمايشي از اتحاد اصلاح‌طلبان در مسير انتخابات‌هاي پيش رو برگزار شد، بعضاً با کنايه‌هايي از سوي شخصيت هاي اصلاح‌طلب به يکديگر رو به رو شد که چندان نشاني از ائتلاف قطعي نداشت.

همايش شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات از ظهر امروز در کانون توحيد تهران با حضور جمعي از شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب آغاز و پس از سخنراني جمعي از اين چهره‌ها پايان يافت.در اين همايش، چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب از جمله محمدرضا عارف، موسوي لاري، رسول منتجب‌نيا، سيدهادي خامنه‌اي، صادق خرازي، محسن رهامي و . .. غيره حضور داشته و از اين بين جمعي از آنها به سخنراني پرداختند.اين همايش که به منظور نمايشي از اتحاد اصلاح‌طلبان در مسير انتخابات‌هاي پيش رو برگزار شد، بعضاً با کنايه‌هايي از سوي شخصيت هاي اصلاح‌طلب به يکديگر رو به رو شد که چندان نشاني از ائتلاف قطعي نداشت.

محمدرضا عارف که در انتخابات رياست‌جمهوري 92 با توصيه محمد خاتمي به نفع حسن روحاني کنار رفته بود، امروز در واکنش به سوالي راجع به اينکه آيا در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان حضور داشته و شرکت مي‌کنيد يا خير، گفت که به اين شورا نمي‌رود و خودش شوراي مشورتي درست کرده است.اين در حالي است که تعدادي از شخصيت‌هاي مطرح اصلاح‌طلب، از شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان به عنوان اصلي‌ترين کانون تصميم‌گيري براي اين طيف نام مي‌برند. شورايي که اينک محمدرضا عارف، عضو شاخص اصلاح‌طلبان که اخباري از اختلاف‌نظر وي با رئوس جريان دوم خرداد به گوش مي‌رسد، تاکيد مي‌کند در آن حضور ندارد و ترجيح داده خودش نيز شوراي مشورتي{به صورت موازي} تشکيل دهد.وي وي درباره اين ادعا که شوراي مشورتي خاتمي نقش موثرتري در بين اصلاح‌طلبان دارد، اين ادعا را تلويحاً رد کرده و مي‌گويد: همه تشکل‌ها در عمل نشان خواهند داد که نقش آنها به چه ميزان موثر است؛ همه بايد نقش داشته باشند و سهم‌شان را مشخص کنند.

عارف به سهميه اصلاح‌طلبان در دولت حسن روحاني هم اشاره مي‌کند و مي‌گويد: امروز با دولتي برآمده از حماسه 24 خرداد روبرو هستيم چه بخواهيم و چه نخواهيم ما در روي کار‌آمدن دولت تدبير و اميد سهيم بوديم.محمدرضا عارف در عين حال از اصلاح‌طلبان مي‌خواهد که سهم‌خواهي را کنار بگذارند.اما قلي‌زاده دبير همايش امروز اصلاح‌طلبان نيز نقد تلويحي خود را متوجه عدم حضور محمد خاتمي و اکبر هاشمي رفسنجاني در اين همايش مي‌کند و مي‌گويد: ما بعد از گرفتن مجوز در روز يکشنبه هفته گذشته دعوت‌نامه‌هاي اين شخصيت‌ها را کتبا به دفتر آنها ارسال کرديم و از افرادي همچون محمد خاتمي به عنوان سخنران اصلي، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، محمدرضا عارف، اسحاق جهانگيري، حجت‌الاسلام ناطق‌نوري و حتي علي مطهري براي حضور در همايش دعوت کرديم.قلي‌زاده همچنين مي‌گويد: البته از آقاي ناطق‌نوري تشکر مي‌کنم که گفتند از وي براي حضور در اين همايش دعوتي نشده است؛ ما تا 3 روز پيش دعوت‌نامه رسمي براي هيچ احدي نفرستاديم، اما از مدت‌ها پيش در مطبوعات اعلام کرديم که اگر صلاح دانستند در همايش حضور يابند و ما براي هر تشکلي يک کارت داديم.

اما رهامي، از ديگر شخصيت‌هاي دوم خردادي، کنايه خود را به نحو ديگري بيان کرده و از عدم پايبندي به قواعد ائتلاف بعد از کناره‌گيري محمدرضا عارف به نفع روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري سابق انتقاد مي‌کند. هرچند رهامي منظور خود را به طور مشخص بيان نکرده، اما احتمالاً منظور واقعي رهامي سهم اصلاح‌طلبان در دولت روحاني باشد.رهامي همچنين به برخي گروه‌هاي اصلاح‌طلب نيز به طور جد اخطار داده و مي‌گويد: گروه‌هاي اصلاح‌طلبي که راه را عوضي بروند تصفيه‌شان مي‌کنيم.رهامي تاکيد مي‌کند: "کساني که در اصلاحات بخواهند مسير اصلاح‌طلبي را به‌گونه‌اي ديگر ترسيم کرده و آن را تغيير دهند بايد بدانند که ما به‌عنوان اصلاح‌طلبان راه را مي‌دانيم و چگونه راه‌رفتن را هم بلد هستيم و کساني که بخواهند راه را عوضي بروند جريان اصلاحات با آنها تسويه و جداسازي فکري، قلمي و انديشه‌اي خواهد کرد."

به نظر مي‌رسد، کنايه‌هاي رهامي به گروه‌هاي اصلاح‌طلبي همچون حزب ندا باشد. حزبي که برخي رفتارهاي اصلاح‌طلبان در گذشته را تندروانه خوانده و بر ضرورت نقد دروني اصلاحات تاکيد دارد.البته در ادامه همايش، صادق خرازي پاسخي به اين گونه نقدها نيز مي‌دهد و مي‌گويد آنکه بايد از اصلاح‌طلبي بيرون برود، تندروها هستند.صادق خرازي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاران مبني بر اينکه آيا همانطور که گفته مي شود حزب کارگزاران محور اصلاح طلبان در انتخابات آتي خواهد بود، خاطرنشان مي‌کند که اين حزب نمي‌تواند محور اصلاح طلبان باشد.خرازي تاکيد مي‌کند: ما با تندروي مخالفيم و بنابراين تندروي و افراط بايد از درون جريان اصلاحات بيرون برود.به جز کنايه‌هايي که در بالا ذکر شد، بعضي اظهارات سخنرانان همايش به نحوي بود که با تذکر همزمان دبير همايش نيز روبرو مي‌شد. آنجا که دبير همايش به هنگام سخن گفتن فاطمه راکعي از ضرورت رفع حصر موسوي و کروبي، خطاب به وي تاکيد مي‌کند که اين صحبت‌هاي وي در چارچوب همايش نيست و مي‌گويد: لطفا در چارچوب همايش صحبت کنيد و شما بايد در مورد موضوعاتي پيرامون زنان که به ما ارائه کرديد، سخنراني کنيد.همچنين طي روزهاي اخير دعواي دو طيف از اصلاح‌طلبان که خود را صاحب عنوان اصلي "جبهه اصلاح‌طلبان" مي‌نامند نيز در رسانه‌ها بيش از پيش مطرح شده است. اصلاح‌طلباني که هر کدام طيف مقابل را جعلي و مدعيانش را جاعل مي‌خوانند و مي‌گويند جبهه اصلاح‌طلبان واقعي ما هستيم

نظرات بینندگان

ارسال نظر