صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بيانيه پاياني همايش سراسري اصلاح‌طلبان

بيانيه پاياني همايش سراسري اصلاح‌طلبان کشور/ سرچشمه فساد و انحصارات بحران آفرين را بخشکانيد

کد خبر: 4925

ايلنا/ شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به مناسبت همايش سراسري اصلاح طلبان کشور بيانيه‌اي صادر کرد که در آن به اتحاد و انسجام و اعتماد عمومي و همچنين ضرورت اجراي تام و تمام همه اصول قانون اساسي و نفي برخورد تقليل‌گرايانه و گزينشي برخي وجوه و اصول آن در قبال اصول ديگر تاکيد کرد. از دولت و قوه قضائيه مي‌خواهيم، سرچشمه‌هاي فساد و انحصارات بحران‌آفرين را که در کنار اقدام به وظايف قانونمند خود در خدمت به مردم و کشور در عرصه‌هاي اقتصادي، رسانه‌اي حضور همه جانبه پيدا کرده‌اند را بخشکانند.

متن اين پيام که در اختيار خبرگزاري کار ايران (ايلنا) قرار گرفته است٬ به شرح زير است:

بسمه تعالي
بيانيه پاياني همايش سراسري اصلاح طلبان کشور

برگزاري اجلاس سراسري نمايندگان اصلاح‌طلبان کشور فرصتي است تا اين جريان فکري و سياسي يک‌بار ديگر بر هويت تاريخي و پرافتخار خود پاي بفشارد.

اين جريان٬ تبارش به دينداران روشن‌بين مشروطه‌طلب و آزادي‌خواه مي‌رسد و افتخار پيشتازي و پيشکسوتي در دفاع از خط اصيل امام خميني (ره)، انقلاب و ارزش‌هاي ديني و ملي را در کارنامه دارد و مدافع قرائتي از نظام جمهوري اسلامي و قانون اساسي است که در آن اسلاميت و جمهوريت سازواره‌اي همسو و هماهنگ است. شاخص‌ترين ويژگي اين جريان، دفاع عقلاني – برهاني از دين و باور به انتخابي و آگاهانه بودن آن است و بر اين مبنا، هيچ اعمال حاکميتي به نام دين در غياب خواست و انتخاب مردم را به رسميت نمي‌شناسد.

اصلاح طلبي، جرياني است در تداوم تلاش روحانيون روشن بين و روشنفکران دين باور در مسير بر پايي جامعه‌اي آزاد، آباد، اخلاق مدار و عادلانه که رويي گشاده نسبت به همه دستاوردهاي عقلاني و علمي بشريت دارد و به فرموده حضرت امام با تکيه بر اجتهادهاي پويا و منطبق با مقتضيات زمان و مکان از منابع ديني، در پي استقرار جامعه‌اي ديندار، پيشرفته، مرفه، مردم سالار و عادلانه است.

گروه‌ها و تشکل‌هايي که ذيل عنوان گروه‌هاي خط امام از زمان حيات امام در نزديک‌ترين پيوند اعتقادي با انديشه‌هاي ضد تحجر، مردم باور، عدالت خواه و استقلال طلبانه ايشان به صحنه آمدند و پس از آن حماسه دوم خرداد را با انتخاب حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي رقم زدند و تا به امروز مستمرا بر قرائتي خردگرا و مردم سالار از دين، پاي فشرده‌اند و در جريان انتخابات ۹۲ در پس آن همه تلاش و هجمه سنگين چندين ساله که براي حذف و بايکوت آن صورت گرفته بود٬ با شعار اعتدال و با همت و هوشياري مردم مجددا حضور و انسجام خود را تثبيت نمود.

اصلاح‌طلبان شرکت کننده در اين اجلاس با تاکيد و تجديد ميثاق با اين ميراث و مواضع پرافتخار، با توجه به شرايط خطير جهاني و موقعيت حساس ملي ملاحظات زير را مورد تاکيد قرار مي‌دهند.

۱ – ما به همه جهانيان اعلام مي‌کنيم اصليترين پشتوانه امنيت ملي خود را اتحاد و انسجام و اعتماد عمومي مي‌دانيم و بر اساس فتواي مقام معظم رهبري توليد و توسل به سلاح اتمي را حرام مي‌دانيم و پرچمدار و مدافع گفتگوي تمدن‌ها و حامي ايده جهان عاري از خشونت هستيم.

در همين راستا هر گونه اقدام و اعمال تروريستي و خشونت طلبانه را در تقابلي بنيادين با رسالت رحماني همه انبياء بويژه پيامبر عظيم الشأن اسلام و اصول وحياني دانسته و قويا محکوم مي‌کنيم و در عين حال رفتارهاي دو گانه و اقدامات زمينه ساز اينگونه جريان‌هاي افراطي و خشونت‌پرور را نيز محکوم مي‌نمائيم.

۲ - ما معتقديم اينک که به يمن انتخاب مردم و رويکرد دولت تدبير و اميد گامهاي ارزنده و اعتماد آفريني در مسير حل مناقشات هسته‌اي برداشته شده است و نگاه همدلانه مجمو عه قواي کشور در حمايت از اين تلاش‌ها جهت يافته است قدرت‌هاي جهاني بايد از هرگونه فرصت سوزي اجتناب نموده وبه حل کليدي‌ترين مناقشه موجود کمک نمايند. ملت صلح طلب ايران با دقت فرآيند امور را رصد مي‌نمايد و کارشکنان داخلي و فرصت سوزان بين المللي بايد مراقب باشند تا خداي ناکرده مسوليت عواقب شکست اين تلاش‌ها دامنگيرشان نشود.

۳ – ما بر اين باوريم بنيادي‌ترين تضمين کننده امنيت ملي، وحدت و انسجام ملت است و اين امر منوط به رسميت شناختن حقوق حقه و قانوني همه اقوام، پيروان اديان الهي و مذاهب و سليقه‌هاي مختلف سياسي و فکري است و يوم الله‌ها و مناسبت‌هاي ديني، انقلابي و ملي بايد به عنوان فرصتي براي تحکيم و تقويت اين پيوندهاي امنيت آفرين فهميده و تفسير شود و هر اقدامي خلاف اين مسير را مغاير مصالح و منافع ملي ارزيابي مي‌کنيم و انتظار داريم هرچه سريع‌تر شاهد اقدامات وتدابير لازم جهت رفع عوامل استمرار شکاف‌هاي مخرب فعلي باشيم.

۴ – ما برضرورت اجراي تام و تمام همه اصول قانون اساسي و نفي برخورد تقليل‌گرايانه و گزينشي برخي وجوه و اصول آن در قبال اصول ديگر تاکيد داريم و ريشه بسياري از معضلات فعلي را همين برخوردهاي گزينشي ناموجه و تابوپنداري توجه به برخي اصول معطل مانده مي‌دانيم.

ما بر تامين و تضمين آزادي‌هاي مدني افراد، و احزاب و رسانه‌ها، برپايي کرسي‌ها و مناظره‌هاي آزاد انديشي، بويژه در عرصه‌هاي دانشگاهي و رسانه ملي، گردش آزاد اطلاعات و اخبار براي همه جريان‌هاي مسالمت جو در چارچوب قانون اساسي تاکيد داريم.

در نظامي که قانون اساسي و مقام رهبري، صراحتا بر حق نقد ونظر و نظارت همگاني بر همـهٔ اجزايارکان و مسوليت‌هاي نظام تاکيد دارند جاي تعجب است که در عاليترين نماد و مظهر اعمال اراده ملت، يعني مجلس شوراي اسلامي، نمايندگان نتوانند از حق قانوني خود براي طرح ديدگاه‌هايشان استفاده نمايند.

ما رخدادهاي چند روز اخير مجلس را نقصاني خطير و نمودي بسيار زشت، خشونت طلبانه و ناموجه مي‌دانيم ويکا يک نمايندگان و هيات رئيسه محترم مجلس را به دفاع از ايفاي اين حق نمايندگان فرا مي‌خوانيم.

۵ – ما بر ضرورت ايجاد بسترهاي مناسب براي جلب مشارکت حداکثري مردم در انتخابات آتي مجلس و نفي شيوه‌هاي محدوديت آفرين در حق انتخاب مردم و تضمين شرايط براي برقراري انتخابات آزاد، قانونمند و رقابتي تاکيد داريم وبر اين باوريم که آموزه حق الناس محسوب کردن رأي مردم راهبردي کليدي است. بايد راهبردهايي اتخاذ شود که حتي مخالفين هم به فرآيند مشارکت در انتخابات دعوت و ترغيب شوند و همه باور داشته باشند که کليه ارکان نظام به نتايج برآمده از رقابت آزاد و سالم پايبند خواهند بود. در همين راستا از دولت محترم٬ به ويژه وزارت کشور که مسئوليت اجرايي انتخابات را به عهده دارد٬ تقاضا داريم تمهيدات لازم براي تقويت اعتماد عمومي و نفي نگراني از تاثير سوء شائبه گرايش‌هاي سياسي مسئولان و دست‌اندرکاران اجرايي انتخابات را فراهم آوردند.

۶ – وحدت و انسجام جريان بزرگ همه طيف‌ها و نيروهاي اصلاح طلب و پيروان مشي اعتدال، ضرورتي حياتي است وهمه براين امر تصريح داريم که راهبردمان، پيروي از خرد جمعي و سازوکارهاي بر آمده از آن است که هيچ خير و مصلحتي بالا‌تر از اين راهبرد برايمان متصورنيست و پايبندي به خرد جمعي را از بارز‌ترين نمودهاي اثبات هويت اصلاح طلبانه محسوب مي‌نمائيم.

۷ – ما بر ضرورت حفظ احترام و جايگاه رهبران و بزرگاني که سرمايه اجتماعي و ملي اين جريان محسوب مي‌شوند تاکيد داريم وحسن استفاده از اين بزرگان در تقويت انسجام و ارتقاء فرهنگ تحزب و تحکيم پيوندهاي تشکيلاتي و نهادمند کردن تفکر و انديشه اصلاح طلبي و مشي اعتدال گرايانه را فرصتي تاريخي مي‌دانيم و همه را به تحقق آن متعهد و ملتزم مي‌دانيم.

۸ – ما ضمن درک شرايط دشوار و بسيار سختي که بخش مهمي از آن محصول عملکردهاي ناصواب و تصميمات نسنجيده مدعيان اصول‌گرايي دولت‌هاي گذشته است ِ، موکدا از دولت و مجلس مي‌خواهيم، راهبرد کاهش تورم، مقابله با بيکاري و رکود، و ارتقاء موقعيت اقتصادي و معيشت اقشار فرودست را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند. در همين راستا از افراد و جريان‌هايي که خود مستقيم يا غير مستقيم در ايجاد و پيدايش اين بحران‌ها بيشترين سهم را داشته و کارنامهٔ آميخته با فساد، اختلاس و حيف و ميل اموال و سرمايه‌هاي عمومي آن‌ها روز به روز با ابعاد و ارقام نجومي‌تر کشف و آشکارمي شود، مي‌خواهيم به جاي کارشکني و مقابله با دولت و اظهار دلواپسي‌هاي نابجا، اندکي به خودآيند و بيش از اين موجبات تاخير در تحقق انتظارت ملت را فراهم نسازند.

۹ – ما از دولت و قوه قضائيه مي‌خواهيم، سرچشمه‌هاي فساد و انحصارات بحران آفرين را که در کنار اقدام به وظايف قانونمند خود در خدمت به مردم و کشور در عرصه‌هاي اقتصادي، رسانه‌اي حضور همه جانبه پيدا کرده‌اند را بخشکانند و آنان را به عرصه‌هاي اصلي خود مقيد گردانند.

۱۰ – ما بر لزوم احترام و اعتناي هر چه بيشتر به حقوق مشروع زنان و ايجاد بسترهاي مناسب براي رفع ستم‌هاي تاريخي وارده بر آن‌ها و ارتقاء موقعيت‌هاي شغلي، علمي، مديريتي و سياسي آنان متناسب با کرامت انساني ايشان تاکيد داريم و از دولت محترم مي‌خواهيم با عنايت بيشتري به اين مهم توجه نشان دهند.

شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات
همايش سراسري اصلاح طلبان کشور
۲۵/۱۰/۱۳۹۳

نظرات بینندگان

ارسال نظر