صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روسیه ازچه جنگنده‌ و تسلیحاتی در سوریه استفاده می‌کند؟+تصاویر

جنگنده‌ها و بالگردهای نظامی به همراه تانک پیشرفته «تی-۹۰» از جمله ادواتی است که مسکو بتازگی تصمیم گرفته وارد سوریه کند.

کد خبر: 48887

به گزارش زمان چند هفته‌ای است که مسکو تصمیم گرفته تا حضور پر رنگ‌تری از لحاظ نظامی در سوریه داشته باشد.

بنابراین چندین فروند جنگنده و تانک راهی سوریه و بندر لاذقیه (در غرب سوریه) کرده است که این اقدام روسیه، با هراس رژیم صهیونیستی و دیگر کشورهای معاند سوریه مواجه شده است؛ به طوری که نتانیاهو روز دوشنبه گذشته در سفری غیر منتظره راهی مسکو شد و با پوتین دیدار کرد.

خبرگزاری روسیه در گزارشی نوع سلاح‌هایی که مسکو قرار است بزودی در سوریه از آن استفاده کند، آورده است.

بنا به این گزارش، جنگنده سوخوی 30، سوخوی 34، بالگردهای میل 24، میل 25 و میل 28 و همچنین تانک تی90 از جمله این ادوات هستند.

همچنین یک کارشناس نظامی، در گفت‌و‌گو با پایگاه «پانوراما الشرق الاوسط»، مزیت این ادوات را بیان کرده است که در ادامه می‌آید:

- سوخو 30

این جنگنده دو موتوره دارای دو سرنشین است که شرکت سوخوی روسیه آن را بهینه‌سازی کرده است.

سوخوی 30 نسل چهارم جنگنده‌های روسی است و قادر است تا در شرایط بد آب و هوایی بخوبی در آسمان مانور دهد و دارای موشک‌های هوشمند و غیر هوشمند است.

این جنگنده با اجرای عملیات‌های طولانی مدت و برخورداری از رادار، می‌تواند از نیروهای زمینی پشتیبانی کند و همچنین می‌تواند بدون وارد شدن به فضای درگیری هوایی، از موشک‌های هوشمند بهره ببرد.

 

- سوخو 34

این جنگنده می‌تواند هشت تُن انواع موشک و بمب را حمل کند، و از فاصله 250 کیلومتری به هدف شلیک کند.

برخورداری از کابین زره‌پوش باعث مقاومت این جنگنده در برابر سلاح‌های کالیبر پایین و ترکش موشک شده است؛ همچنین می‌تواند در هر شرایط آب و هوایی با ضریب خطای چندمتر شلیک کند.

میخائیل سیمونوف، طراح این جنگنده، سوخو 34 را یک تانک پرنده می‌داند که دارای مانورپذیری فوق‌العاده است.

 

تانک پرنده؛ بالگرد تهاجمی میل 24، میل 25، میل 28

میل می- 24 (Mil Mi-24) مجهز به چندین تیربار و جایگاه‌های حمل راکت و موشک مجهز است، این بالگرد تهاجمی ظرفیت حمل هشت سرباز مسلح را هم داراست و در واقع یک بالگرد ترابری نیز محسوب می‌شود و از این نظر قابل مقایسه با هیچ بالگرد جنگنده دیگری نیست.

این بالگرد زره‌پوش دوموتوره در شرکت میل طراحی شده و از سال 1972 مورد استفاده اتحاد جماهیر شوروی و وارثان آن و بیش از 30 کشور دیگر دنیا قرار گرفته‌ است. خلبانان شوروی به این بالگرد لقب «تانک پرنده» را داده‌اند. لقبی که اشاره به قدرت آتش فوق‌العاده بالا، و استقامت و حفاظت زرهی مناسب این بالگرد اشاره دارد.

 

تانک تی 90

تانک تی90 نسل سوم تانک‌های روسیه است که از سال 1995 ساخت آن اغاز شد. این تانک با 46.5 تن وزن و با سرعت 45 کیلومتر بر ساعت در حال حاضر پیشرفته‌ترین تانک ارتش روسیه محسوب می‌شود.

انتهای پیام/فارس

نظرات بینندگان

ارسال نظر