صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آيا ادعاي حسين شريعتمداري صحت دارد؟

کد خبر: 4830

متن پيش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

حسين شريعتمداري مدير مسئول روزنامه «کيهان» روز گذشته مدعي شد راه اندازي سرويس فارسي «گوگل ترنسليت» و «فيسبوک» در خرداد ۸۸ به دليل همکاري بيشتر با فتنه در آن دوران بود. اما اين ادعا چقدر واقعي است؟
اظهارنظر جالب حسين شريعتمداري در سرمقاله روز دوشنبه رونامه کيهان موردتوجه بسياري از مردم و رسانه‌ها قرار گرفت. شريعتمداري در اين سرمقاله راه اندازي سرويس فارسي «گوگل ترنسليت» و «فيسبوک» را همکاري اين شرکت‌ها با فتنه گران در سال 88 عنوان کرد.
اما اين اظهارنظر و ادعاي «آقاي کيهان» باتوجه به برخي اخبار منتشر شده در رسانه‌ها خيلي هم دور از ذهن نيست.
سايت معتبر «techcrunch.com» يکي از معتبرترين سايت‌هاي دانش و فناوري 18 ژوئن سال 2009 مصادف با 28خرداد 88 در خبري نوشت:
«درپاسخ به حوادث پيرامون انتخابات ايران در هفته گذشته گوگل و فيسبوک هردو زبان فارسي را به قابليت‌هاي خود اضافه کردند. نسخه فارسي فيسبوک از امشب در دسترس خواهد بود و فيسبوک اين خبر را در وبلاگش اعلام کرد. درحال حاضر نسخه فارسي فيسبوک در حال توسعه است اما به دليل افزايش ناگهاني فعاليت‌هاي انتخاباتي و تظاهرات خياباني در ايران، اين نسخه زودتر پرده‌برداري شد اما هنوز ترجمه فارسي آن روان نيست.
اگر مرورگر شما فارسي است بايد به صورت خودکار ترجمه فارسي «فيسبوک» را ببنيد. پيش از اين 400 فارسي زبان هزاران ترجمه شخصي از اين شبکه اجتماعي را براي فيسبوک فرستاده اند.
گوگل نيز سرويس فارسي «گوگل ترنسليت» را فعال کرد. اين سرويس مي‌تواند به ترجمه آسان‌تر هر متني از فارسي به انگليسي و از انگليسي به فارسي کمک کند.
همچنين گوگل نيز مانند فيسبوک مي‌گويد هدفش در درجه اول از راه اندازي سرويس فارسي «گوگل ترنسليت» وقايع اتفاق افتاده در ايران است و هشدار ميدهد اين سرويس هنوز کامل نيست و از مردم ميخواهد با کليک روي دکمه « a better ranslation» به ترجمه بهتر هر عبارت کمک کنند.»
گوگل نيز در وبلاگ خود راه اندازي اين سرويس را اينطور اعلام کرد. اين شرکت در پستي نوشت:

«امروز ما سرويس فارسي گوگل ترنسليت را راه اندازي کرديم. اين به اين معني است که شما از امروز مي‌توانيد هر متني را از فارسي به انگليسي و از انگليسي به فارسي ترجمه کنيد. ما فکر مي کنيم که اين راه اندازي در حال حاضر باتوجه به حوادث جاري در ايران بسيار مهم است. گوگل ترنسليت نيز مانند يوتيوب و ساير خدمات گوگل يک ابزار است که در آن مي‌توانيد از زبان فارسي براي برقراري ارتباط مستقيم با جهان استفاده کنيد.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر