صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پايگاه اينترنتي «هيل»: هرگونه جايگزين ديپلماسي در قبال ايران در نهايت به جنگ ختم مي‌شود

خوشبختانه مردم آمريکا به طور محکم از ديپلماسي در قبال ايران حمايت مي‌کنند. آنها نشان داده‌اند که از مذاکره اوباما با ايران حمايت مي‌کنند. اگر برحسب شايستگي بخواهيم قضاوت کنيم، دموکرات‌ها هيچ بهانه‌اي براي دريغ کردن حمايت خود از «باراک اوباما» در مذاکرات هسته‌اي با ايران ندارند زيرا از زمان آغاز مذاکرات، ذخاير هسته‌اي ايران به طرز چشمگيري کاهش داشته است. ايران موافقت کرده است که غني‌سازي اورانيوم خود را کاهش دهد. ميزان بازرسي‌هاي بين‌المللي از تأسيسات هسته‌اي ايران افزايش يافته است و سايت‌هايي که پيشتر محدود بودند هم‌اکنون در معرض بازرسي‌هاي بين‌المللي قرار دارند.

کد خبر: 483

فارس/ در24 نوامبر سال 2014، مذاکره کنندگان ايران و 1+5 (آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين بعلاوه آلمان) براي يک دور ديگر مذاکرات هسته‌اي را تا پايان ژوئن سال 2015 تمديد کردند.
با تمديد مذاکرات هسته‌اي، گروهي از سناتورهاي جمهوري‌خواه و مفسران نومحافظه‌کار آمريکا خواستار دور جديدي از تحريم‌ها و اقدامات ديگري عليه ايران شدند.
برخي از اين سناتورهاي جمهوري‌خواه، «جان مک‌کين» از ايالت آريزونا، «ليندسي گراهام» و «مارک‌ کرک» بودند که خواستار تشديد تحريم‌ها عليه ايران شدند و در واقع اينها همان قالب شخصيتي مشابه آن سناتورهايي را دارند که جنگ فاجعه‌بار عراق در سال 2003 را به بار آوردند.
پايگاه اينترنتي «هيل» وابسته به کنگره آمريکا با اشاره به اين مطلب نوشت که جمهوري‌خواهان کنگره که مشتاق هستند حتي به قيمت آغاز يک جنگ، دستورکار «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا براي توافق با ايران را تضعيف کنند، در تلاش هستند تا به دموکرات‌هاي سنا اعمال فشار آورند تا از اين طريق جلب اکثريت آراء، حق وتوي تحريم‌هاي ايران را از اوباما سلب کنند.
اين گزارش با اشاره به اينکه گروهي از دموکرات‌ها از جمله سناتور «باب منندز»، «چاک شومر» و «مارک وارنر» تمايل دارند در اين امر به جمهوري‌خواهان بپيوندند نوشت که برخي از دموکرات‌هاي گمراه، مي خواهند به جمهوري‌خواهان بپيوندند و به صورت جسورانه آمريکا را به يک جنگ مهم ديگر در خاورميانه نزديکتر کنند.
پايگاه اينترنتي هيل سپس با اشاره به تلاش جمهوري‌خواهان براي همسو کردن دموکرات‌‌‌ها با خود در مسئله هسته‌اي ايران نوشت، اگر کنگره، «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا و «جان کري» وزير خارجه آمريکا را از توافق با ايران بازدارد، در وهله اول، گروهي از دموکرات‌هاي حامي جنگ مقصر آن هستند که به طور آشکارا از حزب دموکرات که به آن متعلق هستند، انتقاد دارند و با جمهوري‌خواهان هم‌ رأي شده‌اند.
اين گزارش اينگونه نوشت، دموکرات‌ها به اين دليل مقصر خواهند بود زيرا، گرچه جمهوري‌خواهان سال آينده ميلادي، کنترل سنا را به دست مي‌گيرند اما هنوز دموکرات‌ها در خصوص مسئله هسته اي ايران، بيشترين کارت‌ را در اختيار دارند زيرا رأي دموکرات‌ها مي‌تواند اکثريت آراء را براي سلب حق وتوي اوباما به وجود آورد و در نتيجه لوايحي به تصويب درآيد (همچون لايحه تحريم‌هاي جديد عليه ايران) که فرايند ديپلماسي با ايران تخريب شود.
اين گزارش ادامه داد، خوشبختانه مردم آمريکا به طور محکم از ديپلماسي در قبال ايران حمايت مي‌کنند. آنها نشان داده‌اند که از مذاکره اوباما با ايران حمايت مي‌کنند. اگر برحسب شايستگي بخواهيم قضاوت کنيم، دموکرات‌ها هيچ بهانه‌اي براي دريغ کردن حمايت خود از «باراک اوباما» در مذاکرات هسته‌اي با ايران ندارند زيرا از زمان آغاز مذاکرات، ذخاير هسته‌اي ايران به طرز چشمگيري کاهش داشته است. ايران موافقت کرده است که غني‌سازي اورانيوم خود را کاهش دهد. ميزان بازرسي‌هاي بين‌المللي از تأسيسات هسته‌اي ايران افزايش يافته است و سايت‌هايي که پيشتر محدود بودند هم‌اکنون در معرض بازرسي‌هاي بين‌المللي قرار دارند.
اين پايگاه اينترنتي با اشاره به اين مسائل نوشت که اقدام بعدي دموکرات‌ها بايد واضح باشد: در کنار اوباما و جامعه جهاني براي رسيدن به راه‌حل پايدار و صلح‌آميز برنامه هسته‌اي ايران بايستند. هرگونه جايگزين ديگري، ديپلماسي را تضعيف مي‌کند و خطر بازگشت به مسير تقابل تهاجمي و در نهايت جنگ را به همراه دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر