صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ژنو سكوي پرتاب مي‌شود؟

فرصت‌ها و چالش‌هاي مذاكرات هسته‌يي در ٢٠١٥

دو وزير روز گذشته در حاشيه نشست ژنو به مدت چند دقيقه در حال قدم زدن در خيابان‌هاي اين شهر به گفت‌وگو پرداختند. به گزارش خبرنگاران حاضر در محل، اين پياده‌روي حدود ١٥ دقيقه طول كشيد. بازتاب‌هاي اين پياده‌روي در شبكه‌هاي مجازي قابل توجه بود. برخي آن را به پياده‌روي استثنايي تشبيه كردند و عده‌يي هم با اين جملات كه آنچه تا يك سال پيش غيرممكن بود ممكن شد به استقبال از اين پياده‌روي رفتند.

کد خبر: 4823

 

ديدار وزراي امور خارجه ايران و امريكا روز گذشته خبرساز شد. در حالي كه همگان منتظر خبري در خصوص مذاكرات دوجانبه جواد ظريف و جان كري بودند، عكس‌هاي پياده‌روي دو وزير در ژنو فرصت‌ها را از كلمات ربود. دو وزير روز گذشته در حاشيه نشست ژنو به مدت چند دقيقه در حال قدم زدن در خيابان‌هاي اين شهر به گفت‌وگو پرداختند. به گزارش خبرنگاران حاضر در محل، اين پياده‌روي حدود ١٥ دقيقه طول كشيد. بازتاب‌هاي اين پياده‌روي در شبكه‌هاي مجازي قابل توجه بود. برخي آن را به پياده‌روي استثنايي تشبيه كردند و عده‌يي هم با اين جملات كه آنچه تا يك سال پيش غيرممكن بود ممكن شد به استقبال از اين پياده‌روي رفتند.

ژنو سكوي پرتاب مي‌شود

  سارا معصومي، محمدابراهيم ترقي‌نژاد /  ژنو، برلين، بروكسل و پاريس . نخستين سفر اروپايي محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان در سال نو ميلادي كه با ديدار با جان كري، همتاي امريكايي‌اش در ژنو آغاز شد امروز با ديدار با همتاي آلماني در برلين و سپس ملاقات با فدريكا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروكسل ادامه خواهد يافت. در حالي كه در ژنو ديدار ميان دو وزير صرفا در خصوص مسائل هسته‌يي بود، ظريف در تور اروپايي خود با همتاهاي قاره سبز‌نشين در خصوص بررسي راه‌هاي تقويت مناسبات ايران و كشورهاي اروپايي و اتحاديه اروپا در كنار محورهاي مورد بحث در مذاكرات هسته‌يي گفت‌وگو خواهد كرد.
تا لحظه تنظيم اين خبر تيم‌هاي مذاكره‌كننده ايران و امريكا به رياست ظريف و كري سه بار با هم ديدار كرده‌اند؛ ديدارهاي طولاني كه به سنت هميشه اندك خبري از محتواي آن به بيرون از درهاي اتاق محل مذاكره درز پيدا نمي‌كند.
تنها سند رسمي كه از موضع‌گيري‌هاي ايران در ادامه مذاكرات با ١+٥ در دست است سخنان محمد جواد ظريف به محض ورود به ژنو در جمع خبرنگاران است. ظريف كه آخرين بار در وين و پيش از اعلام رسمي تمديد توافقنامه ژنو با همتاي امريكايي‌اش ديدار كرده بود پيش از تجديد اين ديدار تاكيد كرد كه از نگاه جمهوري اسلامي ايران امكان رسيدن به توافق كامل وجود داشته و دارد ولي اين امر نيازمند يك تصميم و اراده سياسي است.
ما در حال حاضر به مرحله‌يي رسيده‌ايم كه ضرورت دارد طرف مقابل تصميمات خود را بگيرد تا بتوانيم از اين طريق به سمت جلو به پيش برويم.  
محمدجواد ظريف كه از ابتداي به دست گرفتن پرونده مذاكرات هسته‌يي ايران در دولت يازدهم بر استراتژي برد – برد براي رسيدن به توافق جامع هسته‌يي تاكيد كرده در ژنو هم تاييد كرد كه ايران همواره نشان داده در همه سطوح اين اراده را دارد ولي اراده ما مبتني بر اين است كه از حقوق صلح‌آميز هسته‌يي خود صرف‌نظر نكنيم، چون بر اساس فتواي مقام معظم رهبري هيچگاه دنبال سلاح هسته‌يي نيستيم از اين رو هيچ نگراني نداريم كه به دنيا نشان دهيم برنامه هسته‌يي ما صلح‌آميز است.  
در حالي كه رسانه‌هاي غربي در يك سال گذشته همواره به پررنگ كردن تقصير ايران در مذاكرات به دليل خطوط قرمز آن در حوزه هسته‌يي پرداخته‌اند، محمد جواد ظريف به صراحت اعلام كرد خطوط قرمزهاي بي‌مورد طرف مقابل مخصوصا كشورهاي غربي يكي از موانعي است كه نبايد مطرح شود.
 ايران و ١+٥ براي رسيدن به توافق فني در يك سال و نيم گذشته پيشنهادهاي هسته‌يي بي‌شماري را روي ميز مذاكره گذاشته و بر سر آن بحث كرده‌اند، با اين‌همه در نوامبر ٢٠١٤ براي دومين بار توافقنامه موقت هسته‌يي تا ماه جولاي تمديد شد.
شايد به دليل ناكارآمدي همين پيشنهادهاي فعلي بود كه وزير امور خارجه كشورمان از لزوم مطرح شدن پيشنهادهاي تازه و جامع در مذاكرات سخن گفت و اعلام كرد آمادگي اين را داريم كه همه موضوعات را به نتيجه برسانيم اما بايد ببينيم كه طرف مقابل چقدر در اين باره آمادگي دارد.

واژه تكراري فضاي مثبت

در حالي كه تعداد خبرنگاران رسانه‌هاي ايراني اين‌بار در ژنو چندان نيست كه بتوان فضاي حاكم بر نخستين دور مذاكرات ايران و امريكا در سال نو ميلادي را پيش بيني كرد اما شبكه‌ بي‌بي‌سي روز گذشته پس از نخستين ديدار ميان جان كري و جواد ظريف جو حاكم بر محل برگزاري گفت‌وگوها را «مثبت» توصيف كرد. خبرنگار اين شبكه پيش از ديدار وزيران خارجه امريكا و ايران گفت: با وجود اختلاف‌نظرهايي كه پيشتر وجود داشت، نشانه‌هاي پيش از ديدار روز چهارشنبه آقاي كري و آقاي ظريف، مثبت به نظر مي‌رسد.

وزراي خارجه ايران و امريكا ديروز در اقدامي استثنايي ١٥ دقيقه در خيابان‌هاي ژنو پياده‌روي كردند
پياده‌روي در ژنو
 

ادامه از صفحه اول
از سوي ديگر «آلن اير» سخنگوي فارسي زبان وزارت خارجه امريكا نيز در گفت‌وگو با پايگاه خبري ترند اعلام كرد: اين گفت‌وگوها در فضايي جدي و داراي حسن نيت، برگزار مي‌شود. مذاكرات مثل هميشه، در فضايي مملو از جديت، حسن نيت و احترام متقابل صورت مي‌گيرد. همان‌گونه كه جان كري به تازگي گفته است، ديدار آتي بين ايشان و محمدجواد ظريف وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در شهر ژنو براي فراهم كردن زمينه مذاكرات درمورد برنامه هسته‌يي ايران و ايجاد پيشرفت‌هاي بيشتر در اين مذاكرات است. قرار اين است با دكتر ظريف تمام مسائل برنامه‌ريزي شده را ارزيابي كنند و مسير هيات‌هاي مذاكره‌كننده‌مان مشخص شود و به اميد خدا بتوانيم اين روند را براي دستيابي به پيشرفت‌هاي بيشتر هموار كنيم.

اوباما هشدار داد

چندساعت پيش از ديدار جان كري، وزير امور خارجه ايالات متحده با رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان، باراك اوباما با حضور در جمعي از اعضاي كنگره به حمايت از روند مذاكرات پرداخته و ضمن هشدار به نمايندگان و سناتورهاي تندرو كه مايل به تشديد تحريم‌هاي ايران هستند گفت: تصويب لايحه تحريم‌ جديد ايران مذاكرات هسته‌يي را به شكست مي‌كشاند. در شرايطي كه سناتورهاي تندرويي چون گراهام ليندسي ٢٤ ساعت پيش از آغاز مذاكرات اعلام كردند كه احتمالا در هفته آتي لايحه تشديد تحريم‌هاي ايران را به راي مي‌گذارند، باراك اوباما در حضور جمعي از اعضاي كنگره از هر دو حزب جمهوريخواه و دموكرات مخالفت شديد خود را با تصويب هرگونه لايحه تحريم جديد ايران ابراز كرد. در بيانيه كاخ سفيد كه در اين خصوص منتشر شده آمده است كه اوباما به نمايندگان هشدار داد كه تحريم جديد مي‌تواند امريكا را در ائتلاف بين‌المللي‌اش منزوي كند.  محمد جواد ظريف هم هنگام ورود به ژنو با سوال خبرنگاري در خصوص نگاه وي به چالش دولت امريكا با كنگره مواجه شد و در پاسخ گفت: ما در مذاكرات هسته‌يي با دولت امريكا به صورت يك مجموعه برخورد مي‌كنيم، بنابراين همراه كردن قسمت‌هاي مختلف دولت امريكا و يكپارچه شدن سياست‌هاي آن بر عهده قوه مجريه امريكاست. اين نگراني آنها بايد باشد البته ما احساس مي‌كنيم كه نياز به يك تصميم و اراده سياسي همراه با شجاعت است. تصميم‌گيري براي حل معضلي كه مي‌تواند بسياري از معادلات منطقه را به سمت بهبودي تغيير دهد. جدا از اظهارنظر وزير امور خارجه ايران و رييس‌جمهور ايالات متحده در خصوص تحريم‌ها، سخنگوي وزارت امور خارجه امريكا هم در نشست خبري خود در واكنش به پرسش‌هايي در خصوص تحريم‌ها گفت: تصويب هرگونه لايحه در كنگره كه موجب تحريم‌هاي جديد عليه ايران همزمان با ادامه مذاكرات هسته‌يي بين‌المللي شود از سوي رييس‌جمهور امريكا وتو خواهد شد.

تلاش براي تسريع حصول توافق

دور جديد مذاكرات هسته‌يي ايران با ١+٥ در حالي از روز گذشته با ديدار جان كري و جواد ظريف آغاز شد كه تا روز يكشنبه ژنو ميزبان گفت‌وگوهاي دو جانبه، چندجانبه و در نهايت هم ديدار عمومي مذاكره‌كنندگان ٧ كشور خواهد بود. تا زمان تنظيم اين خبر تغييري در برنامه اعلام شده از سوي وزارت امور خارجه صورت نگرفته و گفته مي‌شود كه ادامه مذاكرات از امروز در سطح معاونين خواهد بود. هرچند با توجه به اينكه جان كري و محمد جواد ظريف هردو اين روزها را در اروپا مي‌گذرانند احتمال تكرار ديدار دوجانبه ميان آنها وجود دارد. پس از تمديد دوباره توافقنامه ژنو در نوامبر ٢٠١٤، به نظر مي‌رسد كه اصلي‌ترين موارد اختلاف باقي مانده ميان ايران و ١+٥ مساله چگونگي برداشته شدن تحريم‌ها و ميزان غني‌سازي ايران است. ماراتن مذاكرات هسته‌يي در حالي در ژنو آغاز شد كه ايران و ١+٥ تا ماه مارس فرصت دارند كه به توافق سياسي دست يابند و به نظر مي‌رسد كه اگر تا نخستين ضرب‌الاجل به توافق نرسند عملا بن بست در مذاكرات شكل خواهد گرفت.

 
فرصت‌ها و چالش‌هاي مذاكرات هسته‌يي در ٢٠١٥
 

اعتماد همزمان با آغاز اين دور از مذاكرات پرسشي واحد را با برخي چهره‌هاي سياسي و كارشناسان اهل فن مطرح كرده است: همزمان با از سرگيري مذاكرات هسته‌يي ايران و امريكا، فرصت‌ها و چالش‌هاي پيش روي رسيدن به توافق جامع هسته‌يي تا ماه جولاي را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ پاسخ به اين پرسش را در جدولي كه بر اساس حروف الفبا تنظيم شده است، مي‌خوانيد:

genev 13931025-3156-12-10

 

اعتماد

نظرات بینندگان

ارسال نظر