صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

3محور همايش اصلاح‌طلبان از ديد زيباکلام

صادق زيباکلام، تحليلگر مسائل سياسي، درباره اينکه همايش سراسري اصلاح‌طلبان قرار است چه پيامي را به مردم منتقل کند، گفت: پيام اين همايش اين است که مردم بدانند اصلاح‌طلبان در صحنه به عنوان يک نيروي اجتماعي آزادي‌خواه و به دنبال دموکراسي و حاکميت قانون همچنان فعاليت مي‌کنند.

کد خبر: 4799

آفتاب نيوز/ مطلبي که مي خوانيد در آفتاب نيوز منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
صادق زيباکلام، تحليلگر مسائل سياسي، درباره اينکه همايش سراسري اصلاح‌طلبان قرار است چه پيامي را به مردم منتقل کند، گفت: پيام اين همايش اين است که مردم بدانند اصلاح‌طلبان در صحنه به عنوان يک نيروي اجتماعي آزادي‌خواه و به دنبال دموکراسي و حاکميت قانون همچنان فعاليت مي‌کنند.
اکثر قريب به اتفاق تحليلگران عرصه سياست، پيروزي حسن روحاني در 24 خرداد 92 را نتيجه ائتلاف و اتحاد اصلاح‌طلبان مي‌دانند و معتقدند که با چنين وحدتي خواهند توانست با راي حداکثري مردم، کرسي‌هاي بهارستان را در انتخابات سال آينده مجلس شوراي اسلامي از آن خود کنند؛ بنابراين قرار است اولين «همايش سراسري اصلاح‌طلبان» بعد از شش سال، پنجشنبه بيست و پنجم دي ماه در کانون توحيد تهران برگزار شود.

«احمد حکيمي‌پور» رييس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، برگزاري اين همايش را فرصتي دانست که دولت تدبير و اميد آن را ايجاد کرده است و در اين خصوص گفت: «ما اين فرصت را غنيمت مي‌شماريم و براي حفظ انسجام و مشارکت در انتخابات پيش‌رو اين همايش مقدماتي را برگزار مي‌کنيم. اين يک همايش مقدماتي براي همايشي جامع و بزرگ پس از سال جديد خواهد بود.»

همچنين دبير ستاد برگزاري همايش از قطعي‌شدن حضور چهره‌هايي چون محمدرضا عارف و موسوي لاري خبر داد و يادآور شد: «دعوت رسمي از آقايان هاشمي، خاتمي ناطق‌نوري، عارف، جهانگيري و روحاني صورت گرفته و ما از اين عزيزان خواستيم که يا خودشان در همايش شرکت کنند، يا نماينده‌اي بفرستند يا به اين همايش پيام بدهند.» اين در حالي است که نزديکان سيد محمد خاتمي اعلام کرده‌اند که وي به صورت شفاهي قول حضور در اين مراسم را داده است.

در همين راستا صادق زيباکلام، استاد دانشگاه و تحليلگر مسائل سياسي، برگزاري اين همايش را اقدامي بسيار مثبت دانست و به خبرنگار «آفتاب» گفت: با چشم‌پوشي از برخي مسائل همانند دعوت‌نشدن برخي چهره‌ها، اين اتفاق مثبتي است که اکثر اصلاح‌طلبان قرار است گرد هم آيند و مقدمات انتخابات سال آينده را فراهم آورند.

وي در ادامه افزود: اين اولين حرکت اصلاح‌طلبان بعد از حوادث 22 خرداد 88 و نقطه آغازي براي يک شروع قاطعانه است؛ حال اگر مشکلاتي هم وجود داشته باشد، به‌طور يقين در همايش‌هاي بعدي برطرف خواهد شد.

زيباکلام تاکيد کرد: نکته‌ي ديگر اين است که اصلاح‌طلبان پايگاه بسيار قابل قبول و نيرومندي نزد مردم دارند و آنها با اهداف جنبش اصلاح‌طلبي از خرداد 1376 آشنا هستند که نمود آن را در انتخابات 24 خرداد 92 مشاهده کرديم.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: تمام تلاش‌هايي که اصولگرايان در يکي دو هفته اخير تحت عنوان «بزرگداشت نه دي» از خود نشان دادند، به اين خاطر بود که به اصلاح‌طلبان بگويند که ما به شما اجازه ورود به عرصه انتخابات نخواهيم داد و قاطبه شما ردصلاحيت خواهيد شد. اما به نظر من هنوز خيلي زود است که بگوييم اصولگرايان به سادگي مي‌توانند در انتخابات اسفند ماه سال آينده اصلاح‌طلبان را کنار بزنند.

وي با بيان اينکه دولت يازدهم اقدامات سازنده و مثبتي براي از سرگيري فعاليت اصلاح‌طلبان انجام داده است، اظهار داشت: دولت تدبير و اميد سعي مي‌کند که فاصله خود را با اصلاح‌طلبان حفظ کند که اين موضوع برمي‌گردد به اينکه نمي‌خواهند بهانه‌اي دست اصولگرايان تندرو بدهند و آن‌ها را بيشتر از اين تحريک کند. بنا نيست که نزديکي يا دوري دولت به اصلاح‌طلبان خدشه‌اي در عزم و اراده‌ي اصلاح‌طلبان به‌وجود آورد.

اين استاد دانشگاه در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه حضور اعضاي دولت در اين همايش چه پيامدهاي مثبتي در برخواهد داشت، گفت: علي‌رغم تمام کارشکني‌ها و تبليغاتي که اصولگرايان 16 ماه است در حال انجام دادن هستند که به مردم القا کنند بين دولت دکتر روحاني و اصلاح‌طلبان اختلاف است، چنين چيزي صحت ندارد و جبهه دموکراسي‌خواهي در ايران با همکاري دولت حرکتي روبه‌جلو خواهد داشت.

زيباکلام در پايان سخنانش با اشاره به نکاتي که بايد در اين همايش بيان شود، گفت: اين همايش سه محور اصلي بايد داشته باشد، اول اتحاد و انسجام اصلاح‌طلبان دوم اينکه اصلاح‌طلبان در چهار چوب قانون اساسي و در چهارچوب نظام در حال حرکت هستند و آخر اينکه به مردم بگويند اصلاح‌طلبي يعني دموکراسي‌خواهي.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر