صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ظریف: دیدار من و کری بسیار مهم است

وی پیش از دیدار با جان کری درباره مذاکرات هسته ای نیز گفت: که دیدار وی با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا برای بررسی پیشرفت‌ها در زمینه کم کردن اختلافات در مذاکرات هسته‌ای حائز اهمیت است.

کد خبر: 4720

وزیر خارجه ایران در ژنو تصریح کرد که نشست او با همتای آمریکایی‌اش برای بررسی پیشرفت‌ها در زمینه کاهش اختلافات در مذاکرات راه‌حل جامع هسته‌ای حائز اهمیت است و درباره اقدام «شارلی ابدو» در انتشار کاریکاتور موهن گفت که باید به مقدسات احترام گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، وزیر خارجه ایران در ژنو در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره انتشار یک کاریکاتور موهن دیگر در مجله شارلی ابدو گفت که باید به مقدسات احترام گذاشته شود.

وی پیش از دیدار با جان کری درباره مذاکرات هسته ای نیز گفت: که دیدار وی با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا برای بررسی پیشرفت‌ها در زمینه کم کردن اختلافات در مذاکرات هسته‌ای حائز اهمیت است.

وی درباره این دیدار اینگونه گفت که معتقد است که دیدار با کری حائز اهمیت است زیرا آمادگی طرفین مذاکره « برای پیشروی و تسریع فرایند مذاکرات را نشان می‌دهد».

ظریف درباره احتمال رسیدن طرفین به توافق نهایی گفت: «بررسی می‌کنیم. همه موضوعات تا زمانیکه آنها را رفع کنید، سخت است و وقتی آن را حل کنید دیگر همه موضوعات ساده می‌شود.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ابراز امیدواری وی در خصوص رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) گفت: «این همان دلیلی است که ما اینجا هستیم. بررسی می‌کنیم. فکر می‌کنم اگر در مذاکرات و مباحثات جدی درباره اختلافات خود تعامل کنیم، جهانی امن‌تر و محتاط‌تر خواهیم داشت و سپس خواهیم فهمید چیزهایی را ما را به یکدیگر وصل می‌کند و ارتباط می‌دهد بسیار بیشتر از چیزهایی است بین ما جدایی می‌اندازد.»

ظریف لحظاتی قبل از آغاز نشست با وزیر خارجه آمریکا درباره حمله اخیر به نشریه فکاهی شارلی ابدو تصریح کرد: ما معتقدیم که باید به مقدسات احترام گذاشته شود. تا زمانیکه احترام به یکدیگر را یاد نگیریم و بی‌احترامی به ارزش‌ها و مقدسات یکدیگر را شروع کنیم، سخت است در جهانی با عقاید و فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت بتوانیم در گفت‌وگوهای جدی‌ با یکدیگر شرکت داشته باشیم.

وی ادامه داد، احترام به چنین مقدساتی، داشتن روابط محترمانه را ساده‌تر می‌کند.

کری به همراه تیمی از مذاکره‌کنندگان آمریکایی از جمله «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا حاضر نشد با خبرنگاران صحبت کند و اوایل امروز با «استفن دیمیستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در ژنو دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا و ایران ساعاتی پیش مذاکره دوجانبه درباره برنامه هسته‌ای ایران را آغاز کردند و قرار است روز پنجشنبه اعضای گروه 1+5 و ایران دیدارهای دوجانبه‌ای با یکدیگر داشته باشند و سپس مذاکرات برای راه‌حل جامع هسته‌ای ایران را آغاز کنند.

این دور از مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که بر اساس دومین تمدید صورت‌گرفته در «برنامه اقدام مشترک»، طرفین برای رسیدن به چارچوب سیاسی تنها تا 10 اسفند (1 مارس) زمان دارند. همچنین قرار است طرفین تا 9 تیر ماه 1394 (30 ژوئن)، جزئیات توافق جامع را نهایی کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر