صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آملي لاريجاني: قوه قضاييه در مبارزه با فساد قاطع بوده و هست

رييس قوه قضاييه نقطه آغاز حرکت منسجم و پيشگيرانه عليه فساد را دستگاههاي اجرايي کشور دانست و گفت: قوه قضاييه از عزم و اراده دولت در مقابله با فساد و برخورد با بسترها و منشأ فسادهاي اقتصادي حمايت مي کند و خواهان افزايش نظارت­هاي دولت در پيشگيري از وقوع جرايم اقتصادي است.

کد خبر: 4687

ميزان / رييس قوه قضاييه نقطه آغاز حرکت منسجم و پيشگيرانه عليه فساد را دستگاههاي اجرايي کشور دانست و گفت: قوه قضاييه از عزم و اراده دولت در مقابله با فساد و برخورد با بسترها و منشأ فسادهاي اقتصادي حمايت مي کند و خواهان افزايش نظارت­هاي دولت در پيشگيري از وقوع جرايم اقتصادي است.

آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي با تأکيد بر ضرورت انسجام و همدلي تمام قوا در برخورد با مفاسد بر نقش اساسي دولت در کاهش وقوع جرايم و از بين بردن بسترهاي وقوع و دستيابي به رانت­هاي اقتصادي تأکيد کرد و افزود: دولت بايد به صورت جدي بحث مبارزه با فساد را در دستور کار قرار دهد و اين مبارزه از سخن و کلام به مرحله عمل برسد. در اين صورت مسلماً قوه قضاييه نيز همان طور که پيش از اين نيز در گفتار و عمل نشان داده حامي دولت در مبارزه با فساد خواهد بود.

رئيس قوه قضاييه خواهان نظارت­هاي همه جانبه دولتي در خصوص مشکلات موجود در نظام بانکي و منابع طبيعي و ساير زمينه‌هاي فسادخيز و بستن منافذ و بسترهاي وقوع جرم و دستيابي به رانت­هاي اقتصادي شد و با تأکيد بر اينکه «مهمترين راه افزايش اعتماد مردم به سرمايه گذاري و افزايش توليد داخلي، مقابله با فساد و افزايش نظارت­ها است» گفت: برخوردهاي قاطع و پيشگيري بهترين راه اعتماد سازي براي تمام کساني است که قصد خدمت و سرمايه‌گذاري در کشور را دارند.

آيت الله آملي لاريجاني با انتقاد از اعطاي غير قانوني برخي مجوزهاي ساخت و ساز از جمله دادن مجوز احداث هتل در بستر يک رودخانه و مجوزهاي غير قانوني اقتصادي ديگر اظهار کرد: متأسفانه گاهي از طريق مجوزهاي غير قانوني و در غيبت نظارت­هاي قانوني، ساخت و سازهايي انجام مي شود و يا در برخي فعاليت هاي اقتصادي نا­سالم پس از اينکه مشکلات ايجاد شد همه به سراغ قوه قضاييه مي­آيند که برخورد کند. البته دستگاه قضايي در چارچوب قانون هميشه به وظيفه خود عمل خواهد کرد اما اين روند و رويه نامناسب بايد اصلاح شود.

رئيس قوه قضاييه کشور ايران را داراي منابع عظيم خدادادي و ثروت­هاي مردمي دانست که در صورت «اعتماد سازي براي مردم» و «ايجاد ساز و کارهاي نظارتي مناسب» مي توان با اتکاء به آن کشور را به پيش برد بدون آنکه در اين راه به بيگانگان و دشمنان نظام اميدوار بود.

آيت الله آملي لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وقوع حادثه تروريستي اخير در فرانسه، ضمن محکوم کردن اين حادثه تروريستي خواستار دست کشيدن غرب از سياست­­هاي دوگانه خود درباره مفاهيمي مانند حقوق بشر و تروريسم شد و گفت: سياست­هاي دوگانه درخصوص تروريسم جواب نمي دهد اما متأسفانه غربي­ها طوري برخورد مي کنند که گويي در دنيا دو نوع تروريسم بد و خوب وجود دارد و برخي جنايات تروريستي خوب و برخي بد است در حالي که تروريسم در هر حالتي بد و جنايتکارانه است و بايد صادقانه با آن برخورد کرد.

رئيس دستگاه قضا «اسلام هراسي» را توطئه­اي برنامه ريزي شده از سوي برخي کشورهاي غربي و حاميان آنان از جمله رژيم صهيونيستي دانست و گفت: نگاهي عميق تر به حادثه اخير فرانسه و حوادث مشابه نشان مي دهد که برخي کشورها به ويژه رژيم صهيونيستي در تمام دنيا به دنبال ضربه زدن به اسلام و گسترش اسلام هراسي هستند.

آيت الله آملي لاريجاني انجام جنايت­هاي تروريستي به نام اسلام را در کنار گسترش و ترويج موج سکولاريسم در کشورهاي اسلامي دوتوطئه همزمان و برنامه ريزي شده غرب و رژيم صهيونيستي براي ضربه زدن به اسلام توصيف کرد و افزود: اينگونه اقدامات منشأ يک جريان هماهنگ شده براي گسترش اسلام هراسي است و بعد از حادثه اخير هم شاهد گسترش حملات عليه مسلمانان و مراکز اسلامي و مساجد هستيم.

رئيس قوه قضاييه عامل مهم گسترش تروريسم در جهان را نگاه دوگانه غرب به تروريسم و حمايت آنان از برخي اعمال تروريستي و البته تروريسم دولتي اعمال شده از سوي رژيم صهيونيستي عليه مردم بي­گناه فلسطين دانست و گفت: گروه تروريستي داعش که اکنون به جان غرب افتاده مولود خود غرب است و همه مي دانند که جمهوري اسلامي از سال­ها پيش نسبت به خطر حمايت از تروريست­ها و عواقب آن حتي عليه خود غربي­ها هشدار داده بود.

رئيس دستگاه قضا تأکيد کرد که کشورهايي که خودشان گروه­هاي تروريستي را خلق و براي رسيدن به اهداف شوم خود صادر کردند حال خودشان مغلوب اين جريان شده­اند با اين حال هنوز هم حاضر به پذيرش نيستند و در حال حاضر نيز از برخي گروه­هاي تروريستي حمايت مي کنند و حتي نام آنان را از فهرست گروههاي تروريستي خارج مي‌کنند. در مورد منافقين چنين کرده‌اند.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه مردم دنيا و قربانيان تروريسم از جمله در ايران که 17 هزار شهيد آن قرباني اعمال تروريستي گروهک منافقين شده­اند؛ هرگز سياست­هاي ادعايي ضد تروريستي غرب را باور نمي کنند، گفت: هم اکنون گروهک تروريستي منافقين که بيشترين جنايت­ها را انجام داده مورد حمايت غربي­ها است و در کنارش کشورهاي عربي حامي و پشتيبانان مالي و معنوي تروريست­هاي داعش نيز هم پيمان غرب هستند؛ حال چگونه مردم بايد باور کنند که غرب به ويژه آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان مبارزان عليه تروريسم هستند.

رئيس قوه قضاييه حضور نخست وزير رژيم صهيونيستي در راهپيمايي ضد ترور فرانسه را حلقه ديگري از نمايش غير قابل باور مبارزه با تروريسم غربي­ها توصيف کرد و افزود: اميدوراريم سران کشورهاي غربي از رفتارهاي منافقانه خود دست بردارند و واقعاً خود را به مبارزه همه جانبه با تروريسم مقيد بدانند و خودشان ابتدا دست از حمايت و انجام اعمال تروريستي و جرم جنايت عليه ملت­هاي دنيا از جمله در عراق و سوريه بردارند؛ که در آن صورت است که مي­توان به مهار تروريسم در دنيا اميدوار بود.

رئيس قوه قضاييه در ادامه سخنان خود تمام مسئولان قواي سه­گانه را به حفظ وحدت و انسجام و حرکت و انجام وظيفه در چارچوب قانون اساسي توصيه کرد و گفت: همه ما بايد در چارچوب قانون اساسي و انتظارات مقام معظم رهبري حرکت کنيم و توقع مردم نيز همين است که مسئولان و رسانه­ ها از کساني که به دنبال شقاق و اختلاف افکني هستند حمايت نکنند.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه «متأسفانه دست­هاي پشت پرده برخي اختلاف افکني­ هاي رسانه­ اي کاملاً آشکار است» تأکيد کرد همه بايد در چارچوب قانون اساسي به عنوان سند ملي حفظ وحدت و انسجام و توسعه کشور حرکت کنند چرا که با رعايت قانون اساسي و انجام وظايف در چارچوب آن اختلافي پيش نمي­آيد و تلاش آنهايي که مي خواهند جامعه را دو قطبي کنند و يا با اختلاف افکني به دنبال حاشيه سازي و رسيدن به اهداف خود چه بسا براي پيشبرد مقاصد سياسي در آينده هستند، به ثمر نخواهد نشست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر