صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تدابير دولت در مواجهه با عربستان چيست؟

فاکتور هاي رفتاري رئيس جمهور در قبال کاهش قيمت نفت نشان مي دهد که ايشان قبل از جنگ پنهان نفتي تصور و نگرش ديگري داشته و بر خلاف تصور و ارزيابي هاي اوليه آن طور که پيش بيني مي شد همه چيز تميز و مرتب به پيش نمي رود. هشدار روحاني به دولت هاي کويت و عربستان آن هم از سواحل خليج فارس گوياي آن است که همه چيز بر خلاف تدابير ديپلماتيک دولت پيش رفته است.

کد خبر: 4685

فردا/ متن پيش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام ي بخشي از آن نيست.

فاکتور هاي رفتاري رئيس جمهور در قبال کاهش قيمت نفت نشان مي دهد که ايشان قبل از جنگ پنهان نفتي تصور و نگرش ديگري داشته و بر خلاف تصور و ارزيابي هاي اوليه آن طور که پيش بيني مي شد همه چيز تميز و مرتب به پيش نمي رود. هشدار روحاني به دولت هاي کويت و عربستان آن هم از سواحل خليج فارس گوياي آن است که همه چيز بر خلاف تدابير ديپلماتيک دولت پيش رفته است.
پائين آمدن قيمت نفت بر خلاف پيش بيني هاي بودجه اي دولت ، نگراني هاي رئيس جمهور را افزايش داده است. حسن روحاني روز سه شنبه در جمع مردم بوشهر به عربستان هشدار داد و تصريح کرد که کاهش قيمت نفت به ضرر آنها بوده و انها از کرده خود پشيمان خواهند شد. در کنار اين تهديد ، اين اظهارات هم از زبان روحاني شنيده شده که سياست اين دولت نيز تعامل سازنده با جهان به ويژه با همسايگان و بخصوص با همسايگان جنوبي خليج‌فارس است.
نگاه رئيس دولت تدبير و اميد به مقوله کاهش قيمت نفت در اين موارد خلاصه شده است: 1- توطئه 2- وابسته نبودن بيش از حد بودجه امسال به نفت 3- هشدار به دولتهاي دخيل در کاهش قيمت نفت 4- مداراي ديپلماتيک با عربستان از طريق راهبرد لبخند
فاکتور هاي رفتاري رئيس جمهور در قبال کاهش قيمت نفت نشان مي دهد که ايشان قبل از جنگ پنهان نفتي تصور و نگرش ديگري داشته و بر خلاف تصور و ارزيابي هاي اوليه آن طور که پيش بيني مي شد همه چيز تميز و مرتب به پيش نمي رود.

دولت عربي بي سفير در دولت روحاني

هشدار روحاني به دولت هاي کويت و عربستان آن هم از سواحل خليج فارس گوياي آن است که همه چيز بر خلاف تدابير ديپلماتيک دولت پيش رفته است. اين در حالي است که دولت تدبير و اميد مدام بر اين عقيده پافشاري مي کند که انتخابات سال 92 و راي مردم به روحاني باعث تغيير نگرش دشمنان و مخالفان به ايران شده و روابط منطقه اي با همسايگان و ديگر کشور ها را بهبود قابل ملاحظه داده است.
اين ادعا در حالي مطرح مي شود که با گذشت 17 ماه از روي کار آمدن دولت تدبير و اميد ، 8 ماه آن کشور مهم همسايه يعني عربستان سعودي سفير خود را از ايران فرا خوانده و هنوز سفير جديد معرفي نکرده است.
ادعاي مطرح شده در خصوص فراخوانده شدن سفير عربستان به رياض ديدار با هاشمي رفسنجاني و حواشي ايجاد شده همچون بوسيدن پيشاني هاشمي از سوي جناب سفير اعلام شده است اما نکته جالب اين است که سفير فراخوانده شده قبل از ترک تهران ديداري با مقامات ديپلماتيک داشته و از ديدار با هاشمي هم به نيکي ياد مي کند .
با اين حال رياض در پاسخ به ابراز شگفتي تهران از فراخوانده شدن سفير اعلام مي کند چون ايشان براي ماموريت ديگري عازم است به ماموريتش در تهران خاتمه داده شده است.
مسئولان وزارت خارجه مي گويند که اين کار رفتار متعارفي نبود چرا که اگر توضيحات رياض درست مي بود طبعا مي بايد در صورت اعزام اين سفير به ماموريت ديگر، وي فرصت پيدا مي‌کرد که با مقامات کشورمان به‌طور رسمي و در چارچوب پروتکل‌هاي موجود خداحافظي و به‌طور طبيعي کشور را ترک کند.

ناکامي دستگاه ديپلماسي در پيش بيني رفتار

با اين وجود مقامات ديپلماتيک رسمي در کشور، همچنان مدعي هستند که اتفاقات تازه و جديدي در روابط ايران و عربستان رخ داده که گويا تا به حال سابقه نداشته است. از جمله اينکه به ديدار ظريف و سعود الفيصل در شهريور ماه گذشته در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل اشاره مي کنند و از آن به عنوان ديداري مثبت ياد مي کنند که در آن حرف هاي خوبي شنيده شد و دو طرف قرار و مدار هاي جدي براي ملاقات در رياض و تهران با يکديگر گذاشتند و حتي چند روز بعد امير عبداللهيان معاون عربي و افريقاي وزارت خارجه به عربستان رفت تا مقدمات ديدار طرفين را فراهم کند .
اما اتفاقي که پس از اين ديدار رخ داد غير عادي بود. سعود الفيصل چند روز بعد در يکي از پايتخت هاي اروپايي خواستار آن شد که ايران به اشغال سوريه پايان دهد !
اين اظهارات طرف سعودي درست موقعي ابراز شد که ظريف آماده مي شد که بعد از عيد قربان به رياض برود اما رابطه دو طرف دچار سکته شد و به نحوي معلق باقي ماند.
ناکامي دولت روحاني در ديپلماسي با طرف سعودي امري واضح و روشن است که البته بخش زيادي از موضوع به رفتار طرف سعودي بر مي گردد، اما گويا دستگاه ديپلماسي کشور که طبعا مي بايد پيش بيني هاي لازم در خصوص تغيير رفتار کشورها را مد نظر داشته باشد ، در اين مورد به خصوص، راهبرد مشخص و معطوف به نتيجه برد براي کشور نداشته است.
در عوض ، عربستان بازي بعدي خود را اينگونه طراحي کرد که با سلاح نفت به جنگ دولت روحاني بيايد و اکنون با کاهش هر روزه بهاء نفت ، رئيس دولت تدبير و اميد به جاي لبخند و تنش زدايي متوسل به تهديد عربستان شده است.
آنچه واضح به نظر مي رسد اين است که برخلاف وعده ها و ادعاهاي موجود پيرامون اينکه با روي کار آمدن دولت جديد دشمنان با ايران مهربان تر شده اند، علائمي از عطوفت و مهرباني دشمنان ديده نمي شود . بنا بر اين نمي توان به طور قطع يقين گفت که مساله روابط خارجي و تنظيمات پيچيده آن خيلي با موضوع روي کار آمدن دولت جديد ارتباط معنا داري پي دا نمي کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر