صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بروز اختلافات گسترده در حماس؟ / نزدیک شدن شاخه‌ی نظامی به ایران

اعلام سفر احتمالی «الزهار» به تهران پس از مدت کوتاهی از لغو سفر «مشعل» به تهران روی داد. اگر «الزهار» به ایران سفر کند، این سفر به صحت گزارش‌ها در خصوص افزایش اختلاف شاخه‌ی نظامی جنبش در غزه و رهبری «حماس» خواهد افزود. هیئتی که به عربستان سعودی سفر کرد، تقریباً هیچ عضوی...

کد خبر: 46759

washington institute

حماس بر تلاش خود برای به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی می‌افزاید[2]

در هفته‌های گذشته شاهد افزایش فعالیت‌های دیپلماتیک مسئولان «حماس» بوده‌ایم. در ماه ژوئن «خالد مشعل» رئیس این جنبش با «تونی بلر» فرستاده‌ی صلح «کمیته‌ی چهارجانبه‌ی بین‌المللی» دیدار کرد. در ماه جولای، هیئتی از جنبش «حماس» به ریاست «مشعل» در سفری سه‌روزه به عربستان سعودی رفته و با پادشاه این کشور و شماری از مسئولان عربستان دیدار کردند. در سوم ماه اوت «مشعل» با «سرگی لاوروف» وزیر خارجه‌ی روسیه دیدار کرد، لاوروف در این دیدار از او برای سفر به مسکو در آینده دعوت به عمل آورد. در دوازدهم ماه اوت، «مشعل» با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کرد و این جنبش ادعا کرده که هیئتی به ریاست «محمود الزهار» که روابط قدرتمندی با شاخه‌ی نظامی جنبش دارد، به‌زودی به تهران سفر خواهد کرد.

 

به طور کلی، ویژگی مشترکی میان این نشست‌ها و دیدارها یافت نمی‌شود؛ چه آنکه هر یک از آن‌ها به مسائل گوناگونی پرداخته است. نشست با «بلر» بر موضوع بازسازی غزه و تثبیت آتش‌بس تمرکز داشته است. سفر به عربستان سعودی در چارچوب تلاش عربستان برای ایجاد یک محور سنی در مقابل ایران تفسیر شد. نشست با «لاوروف» که در حاشیه‌ی سفر به قطر روی داد، تنها ادامه‌ی روابط روسیه با «حماس» بود. ترکیه نیز یکی از پشتیبانان «حماس» است که مسئولین این جنبش به‌صورت پیاپی با مسئولین ترک دیدار دارند.

 

این دیدارها نکات جانبی را در بر دارند که عبارت‌اند از:

 

1. این دیدارها ضرورتاً وجود یک جبهه‌ی یکپارچه در «حماس» را نشان نمی‌دهد.

 

2. هیئتی که به عربستان سعودی سفر کرد، تقریباً هیچ عضوی نزدیک به شاخه‌ی نظامی «حماس» را که دارای تأثیر زیادی در غزه است، در بر نداشت.

 

3. دیدار با ترک‌ها در شرایطی بود که آنکارا به‌تازگی از «صالح عاروری» به‌عنوان یک شخصیت بلندمرتبه در حماس که پس از آزادی از زندان‌های اسرائیل در سال 2010 در ترکیه زندگی می‌کرد، خواسته بود که این کشور را ترک کند.

 

4. اعلام سفر احتمالی «الزهار» به تهران پس از مدت کوتاهی از لغو سفر «مشعل» به تهران روی داد. اگر «الزهار» به ایران سفر کند، این سفر به صحت گزارش‌ها در خصوص افزایش اختلاف شاخه‌ی نظامی جنبش در غزه و رهبری «حماس» خواهد افزود.

 

باوجود تفاوت دیدارها و نشست‌ها؛ اما عامل مشترکی وجود دارد که همه‌ی آن‌ها را گرد هم می‌آورد و آن‌ این‌که جنبش «حماس» در تلاش است تا هم‌راستا با راهبردهای بلندمدت برای مطرح کردن خود در عرصه‌ی بین‌المللی، این فعالیت‌ها را به پیروزی در عرصه‌ی ارتباطات بین المللی تبدیل کند. از همین روی جنبش «حماس» این زنجیره‌ی پیاپی از رویدادهای دیپلماتیک را موفقیتی بزرگ برای خود جلوه می‌دهد و بدون تردید این جنبش می‌کوشد تا از این فعالیت‌ها برای به رسمیت شناخته شدن توسط جامعه‌ی جهانی بهره برداری کند.

 

در این میان، تشکیلات خودگردان و سازمان آزادی‌بخش فلسطین به میزان زیادی در برابر این تحولات سکوت اختیار کرده‌اند و تنها سخنانی مبهم از مسئولین و سخنگویان رده‌های میانی شنیده می‌شود که نسبت به «بهانه برای جدا کردن غزه از کرانه‌ی باختری» هشدار می‌دهند. این اظهارات در سایه‌ی تلاش‌های پویای «حماس» با نبود دیپلماسی فعال در رده‌های بالای مسئولین در تشکیلات خودگردان همراه شده است.

 

روشن است که «حماس» با توجه به عدم ارتباط جدی با بازیگران مؤثری چون ایالات‌متحده‌ی آمریکا، مصر، اردن و امارات و هم‌چنین تلاش‌های تشکیلات خودگردان در همراهی با شرکای خارجی خود، در راه پدید آوردن موفقیت‌های دیپلماتیک یک بازیگر کوچک است.

 

===============================================================

 

[2] غیث العمری، «حماس تکثّف سعیها للحصول علی الاعتراف الدولی»، معهد واشنطن لسیاسه الشرق الأدنی، 13 آب/اغسطس 2015، الرابط:

http://www.washingtoninstitute.org/ar/policy-analysis/view/hamas-ramps-up-its-quest-for-international-recognition

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر