صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

خوشحالی الاغ‌ها در امریکا

با هزینه‌های سنگین اوباما و لابی صهیونیستی طرح رد برجام در سنا رأی نیاورد خوشحالی الاغ‌ها

کد خبر: 46578

گروه سیاسی: بالاخره تلاش‌های اوباما و لابی صهیونیستی به نتیجه رسید و روند صعودی حامیان برجام در سنای آمریکا به اطاله بررسی «رد برجام» در سنا منجر شد.
به گزارش «وطن امروز»، در ادامه هزینه‌های چندصد میلیون دلاری باراک اوباما و دوستان یهودی او،  روز چهارشنبه هفته گذشته با اضافه شدن 4 سناتور دیگر به حامیان برجام، تعداد مخالفان بررسی طرح «رد برجام» در کنگره به 42 نفر رسید تا عملا رأی‌گیری روز پنجشنبه در رد برجام، منتفی شود. روز پنجشنبه هفته گذشته نیز حمایت سناتورهای جدید ثبت شد تا جمهوری‌خواهان که برای رأی‌گیری طرح «رد برجام» نیاز به حمایت 60 سناتور داشتند، از به رأی گذاشتن این طرح خود ناکام بمانند. این شاید بزرگ‌ترین هدیه دموکرات‌ها به اوباما از ابتدای دوران ریاست‌جمهوری او بوده است؛ هدیه‌ای که نشان می‌دهد الاغ‌ها در پیشبرد برنامه‌های دولت وابسته به خود، در مقابل فیل‌ها آرایش منسجمی می‌گیرند. سناتورهای دموکرات روز پنجشنبه با ممانعت از رأی‌گیری درباره طرح «رد توافق هسته‌ای با ایران»، پیروزی بزرگی را برای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به‌ارمغان آوردند که عملا بدون نیاز به استفاده از حق وتوی خود، امکان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را پیدا کند. روز پنجشنبه پس از ساعت‌ها بحث در صحن سنای آمریکا، جمهوری‌خواهان نتوانستند به آرای لازم برای جلوگیری از استفاده دموکرات‌ها از ترفند موسوم به «اطاله بررسی» (Filibuster) دست یابند. دموکرات‌ها با جلوگیری از این ترفند، مانع رأی‌گیری درباره طرح رد توافق شده و عملا با سپری شدن ضرب‌الاجل اعلام نظر کنگره، کاخ سفید بدون آنکه با به کارگیری حق وتو متحمل هزینه‌های سیاسی شود، می‌تواند توافقی را که 23 تیر ماه امسال در وین به دست آمد، اجرایی کند. به گزارش فارس، روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است شاید باراک اوباما تنها رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا باشد که اصلی‌ترین دستاورد سیاست خارجی‌اش، در حالی اجرایی می‌شود که حتی یک نفر از حزب رقیب که اکثریت را هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان در اختیار دارد، به آن رأی مثبت نداده است. در جلسه روز پنجشنبه، «میچ‌ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، طرح «ختم بررسی» (Cloture) و تصمیم‌گیری فوری درباره طرح رد برجام را به رأی گذاشت. براساس قوانین سنا، برای ختم بررسی یک طرح و تصمیم‌گیری درباره آن، نیاز به حمایت دست‌کم سه‌پنجم اعضای سنا است. سنا 100 عضو دارد و جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از اطاله بررسی به حمایت 60 نفر نیاز داشتند، اما تمام دموکرات‌هایی که از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرده بودند، علیه ختم بررسی رأی دادند و این طرح نهایتا با 58 رأی مثبت در برابر 42 رأی منفی، شکست خورد تا راه برای اجرای برجام، باز شود. اوباما پس از مسجل شدن پیروزی‌اش در کنگره، بیانیه‌ای صادر کرده و آن را یک «پیروزی برای دیپلماسی و امنیت ملی آمریکا» خواند و گفت: «از حالا روی اجرا و راستی‌آزمایی توافق، متمرکز می‌شویم.»  جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای با استقبال از رأی سنا تصریح کرد منافع برجام برای آمریکا بسیار زیاد است. جان کری در بیانیه‌ای رأی سنا را گام مهم رو به جلو براساس توافق کسب شده در وین برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواند. کری افزود: از اعضای مجلس سنا به خاطر بررسی دقیق توافق سپاسگزارم و آگاه هستم که این تصمیم برای بسیاری از همکاران سابقم بسیار دشوار بود اما اعتقاد دارم منافع توافق بسیار بیشتر از اشکالات احتمالی آن است. برنامه جامع اقدام مشترک شامل گسترده‌ترین راستی‌آزمایی‌ها و اقدامات شفاف‌سازی است که ایران را برای همیشه از توسعه سلاح‌های هسته‌ای منع می‌کند.
با این وجود، دقایقی پس از شکست جمهوری‌خواهان، میچ مک‌کانل که رأی منفی به طرحش را «یک تراژدی» توصیف کرده بود، در اقدامی کم‌سابقه، اعلام کرد طرح «خاتمه بررسی» را هفته آینده بار دیگر به رأی می‌گذارد. به این ترتیب در صورت اصرار جمهوری‌خواهان به رأی‌گیری‌های مکرر، می‌توان انتظار داشت کشمکش دو حزب بر سر توافق هسته‌ای تا 26 شهریور، ادامه داشته باشد، اما بعید است تغییری در نظر دموکرات‌ها ایجاد شود. این نتیجه در حالی به دست آمد که از روز سه‌شنبه گروهی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، به بهانه آن‌که متن توافق محرمانه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار کنگره قرار نگرفته، این ادعا را مطرح کردند که دوره 60 روزه بررسی توافق هنوز آغاز نشده و باید تصمیم‌گیری درباره آن را تا زمان نامحدودی به تعویق انداخت. با این حال، کاخ‌سفید با رد این ادعا، اعلام کرد در صورتی که کنگره تا روز 26 شهریور (17 سپتامبر) نظر خود را اعلام نکند، دولت مطابق متن قانون نظارت بر توافق هسته‌ای، برجام را اجرا خواهد کرد. با رأی روز پنجشنبه سناتورها که از ختم بررسی جلوگیری می‌کند، عملا کنگره امکان اعلام‌نظر نیافته و کاخ‌سفید توافق را اجرا خواهد کرد. جمهوری‌خواهان اما با این شکست در سنا، در مجلس نمایندگان طرحی را برای ملزم کردن اوباما به ارائه توافق ایران و آژانس مطرح کردند که در این طرح نیز شکست خوردند. چراکه این طرح نهایتا به قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور تعدیل و تصویب شد. این قطعنامه اعلام کرده است اوباما در ارائه «توافقات جانبی» برجام به کنگره، درست عمل نکرده است. با این حال، در آن تکلیف الزام‌آوری برای اوباما تعیین نشده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر