صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

درباره رایزنی‌ظریف‌و‌کری در ژنو / توافق، مجوزی برای بقا

تلاش برای کاهش شکاف در رفتار تمامی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای مشهود است و در این راستا دیدارهای بسیاری صورت می‌گیرد تا از دل این دیدارها بهترین راه حل استخراج شود. امروز دیگر ایران نیست که به این توافق نیاز دارد بلکه دیگر کشورها و در راس آنها آمریکا، نیازی بیشتر از ایران دارد و برآیند رفتار آنها نشان می‌دهد این حقیقتی انکارنشدنی است

کد خبر: 4600

«توافق هسته‌ای»؛ عبارتی که دیگر برای تمام دنیا در قالب مذاکرات ایران و 1+5 معنا پیدا می‌کند. مذاکراتی که بیش از 10 سال سابقه دارد. از یک سال پیش وارد فازی جدید شده است و به نظر می‌رسد طرفین در مواضع خود چرخشی داشته اند و البته این چرخش در کشورهای مقابل ایران بیشتر به چشم می‌خورد. به‌عبارت دیگر دست یافتن به یک توافق و خاتمه دادن به پرونده هسته‌ای ایران دیگر موضوعی نیست که تنها برای ایران اهمیت داشته باشد بلکه تمام کشورها به‌ویژه کشورهای 1+5 لزوم رسیدن به یک توافق را احساس می‌کنند و گاه از رفتارهای آنها می‌توان چنین برداشت کرد که گویی عجله بیشتری برای رسیدن به یک توافق جامع دارند و البته از کارشکنی‌هایی هم که از سوی برخی دولتهای خارج از کشورهای مذاکره کننده صورت می‌گیرد، آزرده و خسته هستند. 

 

 

 

  تاکید اوباما توافق با ایران 

 

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در تازه‌ترین گفت‌وگوی تلفنی میان رئیس‌جمهوری ایالات متحده و نخست‌وزیر رژیم اسرائیل، باراک اوباما بر تمرکز آمریکا برای رسیدن به «توافقی جامع» با ایران، که به جامعه جهانی اطمینان دهد برنامه اتمی تهران صلح‌آمیز است، تاکید کرد. در ادامه این اطلاعیه‌ آمده است: رئیس‌جمهوری آمریکا بر توافقی جامع تاکید کرده است که «نگذارد ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای دست یابد و به شکل قابل اثباتی، جامعه جهانی را از طبیعت کاملا صلح‌آمیز برنامه اتمی آن مطمئن سازد». اوباما در عین حال به نتانیاهو اطمینان داده است که آمریکا «به بقای امنیت اسرائیل و بر اهمیت ادامه همکاری‌های نزدیک در این مورد با اسرائیل، تعهدی استوار دارد». رهبران آمریکا و رژیم صهیونیستی درحالی به گفت‌وگوی تلفنی در مورد مذاکرات و برنامه اتمی ایران پرداخته‌اند که جان کری، وزیرخارجه ایالات متحده قرار است امروز با محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، دیدار کند. دیداری که در ادامه مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 انجام می‌شود و خبرگزاری فرانسه می‌گوید، وزیرخارجه ایالات متحده امیدوار است به روند آن شتاب بخشد.

 

 هشدار به کنگره  

 

در همان روزی که باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو درمورد برنامه اتمی ایران گفت‌وگو کردند، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به کنگره این کشور که اکثر کرسی‌های آن در اختیار جمهوریخواهان است، هشدار داد که تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران مانعی جدی در راه رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور ایجاد خواهد کرد. پاور گفت: «اگر ماشه تحریم‌های تازه هسته‌ای علیه ایران را بکشیم، ممکن است وضعیت از منزوی کردن ایران به منزوی کردن خودمان تغییر پیدا کند.» او این اظهارات را در نطقی در دانشگاه لویی‌ویل و در حضور سناتور میچل مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان سنا بیان کرد. شماری از جمهوریخواهان کنگره، که اکنون اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند، در پی وضع تحریم‌های تازه علیه ایران هستند. این درحالی است که بنا بر توافق موقت ژنو میان ایران و کشورهای ۱+۵، آمریکا متعهد شده که تحریم تازه‌ای در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران علیه این کشور وضع نکند. پاور گفت که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا مایل است مسائل مربوط به سیاست خارجی را با همکاری کنگره پیش ببرد، اما حاضر نخواهد شد بر سر تحریم‌های تازه علیه ایران کوتاه بیاید. او گفت اگر مذاکرات ایران شکست بخورد، «فرصت برای مجازات ایران همواره برای کنگره وجود خواهد داشت.»

 

 دیدار کری و ظریف 

 

دیداری دیگر برای وزرای خارجه اصلی‌ترین کشورهای مذاکره کننده پیش روست. ایران و آمریکا که بیش از 30سال است در قطع کامل روابط به‌سر می‌برند یک‌سالی است که مساله هسته‌ای وزرای خارجه هر دو کشور را برای رسیدن به یک توافق بر سر میز مذاکره نشانده است. امروز نیز بار دیگر ظریف و کری پشت میز مذاکره خواهند نشست تا پیش‌زمینه‌ای باشد برای گفت‌وگوهای چندجانبه در قالب 1+5. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در رأس تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌منظور رایزنی و گفت‌وگوی دوجانبه با جان کری همتای آمریکایی خود بامداد امروز (چهارشنبه) راهی ژنو می‌شود. سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان ظریف و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای، وزیر امور خارجه کشورمان را در این سفر همراهی می‌کنند و قرار است رایزنی‌های دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان روزهای ۲۵ تا ۲۷ دی ماه در ژنو برگزار شود. ویلیام برنز، قائم‌مقام سابق وزیرخارجه آمریکا و وندی شرمن، معاون وزیرخارجه آمریکا در این دور از گفت‌وگوها با تیم مذاکره‌کننده ایرانی به گفت‌وگو خواهند نشست. آنگونه که پیش از این سیدعباس عراقچی اعلام کرد: روز چهارشنبه 24دی (امروز) ظریف و جان کری به ژنو خواهند رفت تا پیش از مذاکرات دوجانبه معاونان خود با یکدیگر دیدار کرده و راهنمایی‌های لازم را به عمل آورند. متعاقباً طی روزهای 25 تا 27دی هیأت‌های مذاکره‌کننده ایرانی و آمریکایی در ژنو مذاکره دوجانبه خواهند داشت و روز ٢٨ دی نیز مذاکرات ایران و 1+5 در سطح معاونان برگزار خواهد شد. 

 

 توافق، مجوزی برای بقا

 

تلاش برای کاهش شکاف در رفتار تمامی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای مشهود است و در این راستا دیدارهای بسیاری صورت می‌گیرد تا از دل این دیدارها بهترین راه حل استخراج شود. امروز دیگر ایران نیست که به این توافق نیاز دارد بلکه دیگر کشورها و در راس آنها آمریکا، نیازی بیشتر از ایران دارد و برآیند رفتار آنها نشان می‌دهد این حقیقتی انکارنشدنی است. در این میان کافی است به مواضع اخیر این کشور توجه کرد، کشوری که دائما و تمام‌قد از مواضع اسرائیل دفاع می‌کرد امروز موضعی برخلاف نظر او دارد درحالی که اسرائیل توافق با ایران را خطرناک می‌داند رئیس‌جمهور آمریکا بر لزوم آن تاکید می‌ورزد، این چرخش تنها می‌تواند یک معنا داشته باشد و آن این که رسیدن به توافق هسته‌ای برای آمریکا و کشورهای نه‌تنها تبدیل به یک موضوعی حیثیتی شده است بلکه برای ماندن در قدرت و حفظ برتری خود در برابر جمهوریخواهان نیز معنا پیدا می‌کند و از سوی دیگر در یک موضع کلان آمریکا برای آنکه به دنیا ثابت کند به‌دنبال برقراری صلح است، می‌تواند با یک توافق هسته‌ای پاسخی مناسب به افکار عمومی بدهد و حتی برای رسیدن به آن از دیدار با افرادی که می‌توانند نقش میانجیگری را عهده‌دار شوند غافل نیست و نمونه بارز آن دیدار چندی پیش کری با سلطان قابوس پادشاه عمان است./آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر