صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

احمدي‌نژاد و رضایی بدنبال انتخابات رياست‌جمهوري هستند تا مجلس!

نه‌فقط آقاي احمدي‌نژاد بلکه شايد آقاي محسن رضايي نيز اين برنامه را دنبال کند. ضمن آنکه معمولا انتخابات مجلس در شهرستان‌ها کمتر متأثر از گرايش‌هاي سياسي است و بيشتر از گرايش‌هاي قومي، محلي و منطقه‌اي تاثير مي‌پذيرد، در ضمن نامزدي که از چند جا حمايت شده و توانسته اکثريت آرا را در آن حوزه انتخابيه به دست آورد وقتي به مجلس راه مي‌يابد ممکن است با سياسيون هم ارتباط داشته باشد.

کد خبر: 4522

به گزارش زمان؛ مطلبي که مي خوانيد در مثلث منتشر شده و انتشار آن در زمان؛ الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
------------------------------------------------

گفت‌و‌گوی مثلث با عضو هیأت موسس جمعیت ایثارگران؛

دنبال ائتلاف هستیم
مثلث آنلاین متن گفت و گوی هفته نامه مثلث با علی یوسف‌پور را بازنشر می کند.

ششمين کنگره جمعيت ايثارگران 11 دي برگزار شد و طبق ماده 21 اساسنامه اين تشکل اعضاي شوراي مرکزي با اکثريت آرا انتخاب شدند، هر چند سال يک بار اين کنگره برگزار مي‌شود؟

طبق اساسنامه دو سال يک بار بايد کنگره برگزار شود اما يک دوره برگزار نشد.

يعني بعد از چهار‌سال اين کنگره برگزار شد؟

بله، همين طور است. 14 عضو شوراي مرکزي که اخيرا انتخاب شدند براي دو سال در اين جايگاه حضور دارند. البته طبق اساسنامه اعضاي هيأت موسس مي‌توانند در جلسه شوراي مرکزي با داشتن حق راي شرکت کنند.

هم‌اکنون جمعيت ايثارگران سمت و سوي سياسي خود را چگونه تعريف کرده است؟

معمولا جمعيت با مشي اصولگرايانه سعي مي‌کند در چارچوب ‌ترسيمي ‌مقام معظم رهبري حرکت کند.

جمعيت ايثارگران چه نگاهي به دولت آقاي روحاني دارد؟

طبيعتا رويکردش حمايت همراه با نقد است.

جمعيت ايثارگران با کدام برنامه و ديدگاه دولت همراهي و به کدام تصميمات دستگاه اجرايي نقد دارد؟

هر جا دولت در چارچوب منافع ملي حرکت کند و قانونگرا و عامل به قانون باشد، حتما مورد حمايت جمعيت ايثارگران است اما در بحث اقتصاد مقاومتي بعضي اوقات دولت مواضع سياسي مي‌گيرد يا کاري مي‌کند که مورد نقد واقع مي‌شود؛ کارهايي همچون واردات سيگار مارلبرو يا واردات ‌بي‌رويه يا عدم داشتن برنامه براي مشارکت‌دادن بخش خصوصي مصاديقي از اين دست است. البته موضع‌گيري جمعيت در قبال دولت فردي نيست معمولا اين مساله در شوراي مرکزي بحث مي‌شود و وقتي که با اکثريت راي تصويب شد، دبيرکل موضعگيري مي‌کند.

البته واردات سيگار مارلبرو که گفتيد از زمان آقاي احمدي‌نژاد بحثش مطرح بود، يعني اتفاق جديدي نيست که جمعيت ايثارگران بخواهد به اين مساله انتقاد کند.

آن زمان هم اشتباه بود و انتقادهاي زيادي به اين کار شد.

در موضوع مذاکرات هسته‌اي چه نگاهي داريد؟

طبيعتا اگر توافق جامع در چارچوب منافع ملي به نتيجه برسد و تيم مذاکره‌کننده از حقوق هسته‌اي ملت ايران کوتاه نيايد و تحريم‌ها نيز برداشته شود، مذاکرات مورد حمايت است.

روشن‌تر صحبت کنيم، نگاه جمعيت ايثارگران به توافق ژنو چگونه بود؟

آن زمان يک توافق کلي صورت گرفت ولي نتيجه قطعي هنوز به دست نيامده است.

جمعيت ايثارگران در مجموع حامي ‌روند مذاکرات است يا منتقد؟

الان حامي‌ مذاکرات است، البته به شرطي که منافع ملي حفظ شود.

اين تشکل سياسي نسبتش را با ساير اضلاع اصولگرايي چگونه تعريف کرده است؟

تلاش مي‌شود ان‌شاءالله در حرکت‌هاي سياسي آينده با وحدت و وفاق همراه ديگر تشکل‌هاي اصولگرا حرکت شود.

جمعيت ايثارگران خود را بيشتر نزديک به جبهه پايداري مي‌داند يا طيف سنتي جريان اصولگرا؟

تقريبا بينابين اين دو ضلع قرار دارد.

شما به‌عنوان يکي از سياست‌ورزان کشور فکر مي‌کنيد در انتخابات مجلس شوراي اسلامي اصولگرايان به‌وحدت يا ائتلاف مي‌رسند يا آنکه به هيچ‌کدام دست پيدا نمي‌کنند؟

روشن است ميان اضلاع اصولگرايي در انتخابات مجلس بايد ائتلاف صورت گيرد اما در انتخابات رياست‌جمهوري نياز به وحدت است. البته جمعيت ايثارگران تحقق اين ائتلاف را در رقابت سياسي پيش‌رو دور از دسترس نمي‌بيند.

شکاف‌هاي عميقي بين پايداري و جبهه پيروان خط‌امام و رهبري، آقاي لاريجاني و آيت‌الله مصباح‌يزدي، پايداري و جمعيت ايثارگران است، آيا اين شکاف‌ها و اختلاف‌ها قابل‌ترميم است؟

معمولا اختلافاتي که باعث شکست شده بايد بر‌طرف شود تا آسيب‌هاي گذشته را شاهد نباشيم. الان اصولگرايان بنا دارند آقايان موحدي‌کرماني، يزدي و مصباح بنشينند و تصميم نهايي را درباره مسائل بگيرند و اگر اختلافي است آنها در نهايت اختلافات را حل و فصل کنند.

اين سه نفر محور ائتلاف مي‌شوند يا آنکه فقط مرجعي براي حل اختلاف اصولگرايان خواهند بود؟

مي‌توانند هر دو نقش را ايفا کنند.

 

خب مکانيزم ائتلاف اصولگرايان براي انتخابات مجلس شوراي اسلامي چگونه بايد تعريف شود؟

فعلا در جلسات ابتدايي هنوز به‌طراحي مکانيزم نرسيدند اما اراده بر آن است که با حضور اين آقايان بشود مشکلات را حل و فصل کرد.

اين آقايان ديدگاه‌هاي‌شان به هم نزديک است يا همچنان بر دوگانه تکليف و نتيجه با هم بحث مي‌کنند؟

خير، در حال نزديک‌شدن به يکديگرند. وقتي مقام معظم رهبري مي‌فرمايند؛ ما ضمن آنکه بايد تکليف‌گرا باشيم به نتيجه هم بايد توجه کنيم، بنابراين لازم است که بين نتيجه و تکليف يک جمعي حاصل شود اما اگر گاهي پيش مي‌آيد که نتيجه دست ما نيست آن زمان بايد به تکليف عمل کرد؛ در مقابل زماني است که در مسائل سياسي نتيجه هم قابل پيش‌بيني مي‌شود. در اين هنگام بايد ضمن عمل به تکليف به نتيجه کار نيز توجه کرد.

پس دوگانه تکليف و نتيجه که در انتخابات مجلس نهم و انتخابات رياست‌جمهوري هيچ گاه با هم جمع نشد، اصولگرايان در رقابت سياسي پيش رو اين دو را با هم جمع مي‌کنند؟

بله، همين طور است و اصولگرايان بايد به همان سمت حرکت کنند.

براي آنکه تکليف و نتيجه در اردوگاه اصولگرايان قابل جمع باشد، شرط لازم آن است که سليقه‌هاي مختلف انتظارات، مطالبات و ديدگاه‌هايشان را حداقلي کنند، آيا شما چنين شرايطي را در جريان اصولگرايي شاهد هستيد؟

طبيعتا براي تحقق ائتلاف يا وحدت نياز است که جريانات يا افراد اصولگرا از نظرات‌شان تنزل کنند.

ايثارگران چه زماني براي انتخابات مجلس حرکت خود را کليد مي‌زند يا آنکه اين حرکت را با برگزاري کنگره آغاز کرده است؟

خير، هنوز کاري صورت نگرفته است. احتمالا از سال آينده شروع کند.

پس هنوز ايثارگران ورودي به انتخابات نداشته است؟

خير.

تحليل و آسيب‌شناسي انتخابات گذشته چطور؟ آن را هم انجام نداده است؟

خير، کاري انجام نشده است.

اينکه ايثارگران چه به لحاظ تحليلي و چه به لحاظ تصميم‌گيري هنوز ورودي به تحرکات انتخاباتي نداشته آيا منتظر برگزاري کنگره بوده است؟

خير، بيشتر دنبال شکل‌گيري ائتلاف اصولگرايان هستند تا اخذ نظرات و سلايق مختلف اصولگرايي همزمان باشد.

تحليلگران سياسي معتقدند ايثارگران بين آقايان حدادعادل و قاليباف حيران است، چقدر اين تحليل به واقعيت نزديک است؟

بستگي به موضوع دارد، اگر موضوع انتخابات مجلس شوراي اسلامي باشد معمولا روي آقاي حدادعادل همه اتفاق‌نظر دارند. در انتخابات رياست‌جمهوري آينده هم بايد منتظر ماند و ديد چه مي‌شود چون هم‌اکنون پيش‌بيني آن رقابت ممکن نيست.

اما در انتخابات رياست‌جمهوري گذشته يکدستي و هم‌نظري را ميان اعضاي جمعيت ايثارگران براي حمايت از يک کانديدا شاهد نبوديم؟

طبيعي بود.

آيا توانستند اين قضيه را حل کنند؟

بستگي به سازوکار ائتلاف ميان اصولگرايان دارد که مي‌خواهد تعريف شود.

نه آقاي قاليباف و نه آقاي حدادعادل هيچ کدام رسما عضو جمعيت ايثارگران نيستند اما ميان اعضاي اين تشکل سياسي نفوذ کلام دارند. اگر آقاي قاليباف و آقاي حدادعادل براي نحوه ورود ايثارگران به انتخابات مجلس هر يک نظري متفاوت بدهند ايثارگران به کدام نظر عمل مي‌کند؟

در زمان خود بايد اظهارنظر کرد الان که هيچ کدام از آنها نظري ندادند. ضمن آنکه ممکن است آن زمان هم هر دو ديدگاه يکي باشد.

اصلا شخصيت‌ها در ساز‌وکار آينده ائتلاف اصولگرايان چه جايگاهي دارند؟ ساز‌وکار ائتلاف تشکل‌‌محور خواهد بود يا شخصيت‌محور؟

قاعدتا مکانيزم ائتلاف هر دو ويژگي را مي‌تواند داشته باشد.

در انتخابات مجلس نهم ساز‌وکاري تحت عنوان 7+8 تعريف شد که هفت نفر هيأت داوري و هشت نفر نمايندگان تشکل‌ها و شخصيت‌هاي اصولگرا بودند که پايداري‌ها آن زمان چنين مکانيزمي‌ را نپذيرفتند و فهرست مستقل دادند. امروز نيز آنها مي‌گويند آقايان يزدي، موحدي‌کرماني و مصباح فقط حل اختلاف کنند و طراحي ساز‌وکار ائتلاف بر مبناي گفت‌وگوي تشکل‌ها باشد. شما سه‌نفر ياد‌شده را مرجعي براي حل اختلافات اصولگرايان در انتخابات آينده اعلام کرديد، اگر اين بخش از مکانيزم ائتلاف ويژگي شخصيت‌محوري داشته باشد، بخش ديگر چگونه تعريف خواهد شد؟ ديدگاه ايثارگران چيست؟

هنوز بحث نشده است.

ايثارگران نسبت خودش را با احمدي‌نژاد در انتخابات مجلس آينده چگونه تعريف مي‌کند؟

بايد ديد که احمدي‌نژاد اصلا قصدي براي ورود به انتخابات مجلس دارد يا خير. خود او که گفته تصميم براي دخالت در رقابت سياسي پيش رو ندارد.

شما با روحيات آقاي احمدي‌نژاد آشنا هستيد. به نظر شما او خيلي راحت از کنار چنين انتخاباتي مي‌گذرد و فقط روز راي‌گيري مي‌رود و راي خود را به صندوق مي‌اندازد؟

به نظرم آقاي احمدي‌نژاد بيشتر دنبال انتخابات رياست‌جمهوري است تا انتخابات مجلس.

آقاي احمدي‌نژاد نمي‌خواهد که سمپاتهاي خودش را به داخل مجلس بفرستد تا اگر رئيس‌جمهور شد او را از درون پارلمان همراهي و حمايت کنند.

نه‌فقط آقاي احمدي‌نژاد بلکه شايد آقاي محسن رضايي نيز اين برنامه را دنبال کند. ضمن آنکه معمولا انتخابات مجلس در شهرستان‌ها کمتر متأثر از گرايش‌هاي سياسي است و بيشتر از گرايش‌هاي قومي، محلي و منطقه‌اي تاثير مي‌پذيرد، در ضمن نامزدي که از چند جا حمايت شده و توانسته اکثريت آرا را در آن حوزه انتخابيه به دست آورد وقتي به مجلس راه مي‌يابد ممکن است با سياسيون هم ارتباط داشته باشد.

اگر آقاي احمدي‌نژاد بخواهد در مکانيزم ائتلاف اصولگرايان حضور پيدا کند موضع ايثارگران چه خواهد بود؟

آقاي احمدي‌نژاد هم اگر بخواهد وارد مکانيزم ائتلاف اصولگرايان شود قاعدتا از اين تصميم او استقبال مي‌شود.

اما بخش عمده اصولگرايان به احمدي‌نژاد با ‌ترديد نگاه مي‌کنند.

ترديد اين بخش از اصولگرايان هم اين است که آيا او وارد مکانيزم ائتلاف مي‌شود يا خير. اگر تصميم بگيرد وارد مکانيزم شود از او استقبال مي‌کنند.

انتخابات مجلس آينده را چگونه پيش‌بيني مي‌کنيد؟

اگر اصولگرايان به وحدت و ائتلاف برسند مي‌توانند مجلسي با اکثريت حداقلي را به دست بگيرند. البته اگر دولت هم بتواند کارهاي بزرگ و شگرفي انجام دهد آن هم اثرگذار مي‌شود که طرفداران دولت در مجلس يک اقليت قوي را تشکيل مي‌دهند. دولت تا الان توانسته يک فضاي آرامي ‌را در حوزه اقتصادي فراهم کند ولي کار شگفتي که براي اشتغال‌زايي يا مهار تورم باشد نمود بارزي نداشته است، مگر آنکه در ماه‌هاي آينده مذاکرات هسته‌اي به نتيجه برسد.

اگر مذاکرات هسته‌اي به نتيجه برسد دولت و اصلاح‌طلبان مي‌توانند اکثريت حداقلي مجلس را به‌دست بگيرند و اقليت قوي متعلق به اصولگرايان شود؟

در انتخابات مجلس که نمي‌توان همه معادلات را پيش‌بيني کرد اما در کل اين احتمال هم وجود دارد.

ايثارگران در يک مقطعي دچار يک سري ريزش‌ها شد، آقاي احمدي‌نژاد، خانم‌آليا، آقاي دانش‌جعفري، آقاي روح‌الاميني و آقاي حيدرپور از اين تشکل جدا شدند، آيا جمعيت ايثارگران از گردنه ريزش نيروها عبور کرده است يا همچنان در آن وضعيت قرار دارد؟

معمولا در احزاب و تشکل‌هاي سياسي همين گرفتاري وجود دارد، مثلا براي حزب کارگزاران نيز چنين اتفاقي افتاد يک عده را جذب کرد اما عده‌اي ديگر ريزش کردند. اين مساله فصلي و مربوط به زماني است که يک جرياني قوي يا ضعيف مي‌شود. من فکر مي‌کنم ايثارگران از آن مرحله گذشته و الان به يک وضعيت ثبات رسيده است.

ايثارگران با محوريت چه شخصيتي به انتخابات مجلس ورود مي‌کند؟

اگر آقاي حدادعادل نامزد شود، جمعيت ايثارگران معطوف به آقاي حداد عمل مي‌کند.

نظرات بینندگان

 • معلم

  | |

  روحانی نیاید
  اخوند نباشد
  حاضریم به بچه احمدی نزاد هم رای بدیم
  دولت تدبیر و امید نباشد
  که هم بی تدبیر بود و هم نا امیدمان کرد

  اگر احمدی نزاد بیاید تا پای جان حمایتش می کنیم

ارسال نظر