صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تيم مذاکره کننده با دستور کار پيشين به ژنو مي رود

تيم ايراني در حالي براي دور جديد مذاکرات به ژنو مي رود که به نظر مي رسد هيچ دستور العمل جديدي به همراه ندارد.

کد خبر: 4487

ايران هسته اي/ تيم ايراني در حالي براي دور جديد مذاکرات به ژنو مي رود که به نظر مي رسد هيچ دستور العمل جديدي به همراه ندارد.

مذاکرات ايران و گروه 1+5 از روز چهارشنبه 24 دي آغاز و تا روز يکشنبه 28 دي ادامه خواهد داشت.کارشناسان مي گويند اين مذاکرات بر اصلي ترين نقاط اختلاف ميان دو طرف متمرکز است اما خطوط قرمز و سبز تيم ايراني در اين مذاکرات تغيير نکرده است.

متقابلا، به گفته برخي منابع نزديک به مذاکرات، ايران انتظار دارد امريکا با دستور کار متفاوتي به اين مذاکرات بيايد.

يک ديپلمات در تهران به «ايران هسته اي» گفت: «واقعيت اين است که مذاکرات ژانويه يکي از آخرين فرصت هايي است که تيم ايراني در اختيار خواهد داشت تا بسنجد که توافق نهايي اساسا امکانپذير است يا خير».

وي ادامه داد: «اگر نشان هايي از انعطاف ديده نشود، تهران خود را براي شکست مذاکرات آماده خواهد کرد».

منابع سياسي مي گويند يکي از اصلي ترين علت هاي حساسيت شرايط اين است که دو طرف مجبور هستند تا روز 10 اسفند به توافق سياسي درباره اصول دست پيدا کنند.

اين موضوعي است که به عنوان يک ضرب الاجل در مذاکرات وين 6 مورد توافق قرار گرفته است.

کارشناسان در تهران مي گويند تنها چيزي که مي تواند به مذاکرات آنقدر سرعت بدهد که چنين توافقي ممکن شود اين است که امريکا اين بار در مقابل درخواست هاي دقيقه 90 نتانياهو مقاومت کند و برخي خطوط قرمز خود را تعديل کند.

همچنين، برخي ديپلمات ها مي گويند ممکن است روسيه ابتکارهاي جديدي در مورد ظرفيت غني سازي مطرح کرده باشد.

سرگي ريابکوف روز دوشنبه 22 دي را در تهران گذراند.

تحليلگران در تهران عقيده دارند موضعي که اکنون امريکا درباره درباره 4 مسئله ظرفيت غني سازي، جدول زماني لغو تحريم ها، طول گام هايي اتخاذ کرده حرف آخر نيست و اين کشور در دقيقه 90 از برخي از ديدگاه هاي فعلي خود کوتاه خواهد آمد منتها ممکن است اين امر زماني اتفاق بيفتد که ديگر دير شده باشد.

يک ديپلمات به «ايران هسته اي» گفت: «واضح است که امريکا در دقيقه نود از چيزهايي کوتاه خواهد آمد ولي ممکن است کشتن مکرر زمان، به قيمت نابود شدن مذاکرات تمام شود. مذاکره يعني چانه زني در زمان مناسب و کوتاه آمدن در زمان مناسب».

در عين حال، اين باور به طور عمومي در تهران وجود دارد که امريکا تا مجبور نباشد درباره مسائل اساسي امتياز نخواهد داد و تنها چيزي که مي تواند اين اجبار را ايجاد کند، دور نماي تاريک فضاي سياسي پس ازعدم توافق است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر