صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

توضيحات مکتوب مطهري درباره نطق ناتمام

مطهري در متني که امروز ( سه شنبه) در حاشيه جلسه علني مجلس بين خبرنگاران پارلماني توزيع کرد، گفت: اتفاقي که روز يکشنبه در صحن علني مجلس افتاد، موجب وهن مجلس شد از اين نظر که در نهادي که خود قانونگذار است و بايد بيش از هر نهاد ديگري احترام به قانون را نگه دارد، قانون زير پا گذاشته شد.

کد خبر: 4484

 
خبرگزاری ايرنا/ علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در متني مکتوب درباره نطق ناتمام خود در جلسه علني روز يکشنبه 21 دي ماه توضيحاتي ارائه کرد و گفت: مجلس نهم آزمون بدي داد و البته اينگونه رفتارها دور از ذهن نيست.

مطهري در متني که امروز ( سه شنبه) در حاشيه جلسه علني مجلس بين خبرنگاران پارلماني توزيع کرد، گفت: اتفاقي که روز يکشنبه در صحن علني مجلس افتاد، موجب وهن مجلس شد از اين نظر که در نهادي که خود قانونگذار است و بايد بيش از هر نهاد ديگري احترام به قانون را نگه دارد، قانون زير پا گذاشته شد.

وي افزود: نطق من شامل مطالب مختلف فکري و اجتماعي بود که در پايان آن به مساله حصر پرداخته شد و به محض ورود به اين مساله همزمان از يک طرف حدود 15 تا 20 نفر از نمايندگان در فاصله يک تا دو متري تريبون شروع به سر و صدا کردند تا صدايم به گوش کسي نرسد و از طرف ديگر آقاي ابوترابي، رييس وقت جلسه متاسفانه به جاي آن که اين افراد را دعوت به سکوت و نشستن بر جاي خود کند، نطق بنده را قطع و شروع به پاسخ دادن کردند، کاري که تا کنون در مجلس سابقه نداشته که در ميان يک نطق ميان دستور، رييس جلسه شروع به پاسخگويي کند.

نماينده تهران در مجلس گفت: در واقع ايشان، آن افراد را ترغيب و تشويق به ادامه کارشان کردند و در نهايت اعلام تنفس و مجلس را تعطيل کردند که اين دو رفتار همزمان و مکمل يکديگر، شائبه طراحي شدن اين برنامه را به شدت تقويت مي کند؛ خصوصا که آنها مي دانستند ضمن نطق من پاسخي به جوابيه قوه قضاييه درباره قانوني بودن حصر خانگي خواهد بود.

مطهري اظهار داشت: قبل از تنفس افرادي نزد من آمدند تا مرا از ادامه نطق منصرف کنند که اغلب آنها حسن نيت داشتند، مثل آقايان مصباحي مقدم، توکلي، پزشکيان و قاضي پور که به آنها گفتم اين که نطق يک نماينده ناتمام بماند چون رييس جلسه يا عده اي از نمايندگان و حتي اکثر نمايندگان نمي پسندند، خلاف قانون، بدعت و يک رويه غلط است که فردا بر سر ديگران مي آيد. من بايد نطقم را تمام کنم. آقايان حسيني نماينده قصر شيرين، نعيمي نماينده آستارا و اکبري نماينده کرج نيز همين درخواست را داشتند ولي چون درخواستشان همراه با کشيدن دست من بود آنها را به سمت پايين تريبون از سمت راست و چپ خود دور کردم.

نماينده مردم تهران در مجلس افزود: در اين ميان آقاي حسينيان از دور لبخند رضايت بر لب داشت و آقايان رسايي و کوچک زاده هم خوشبختانه يا متاسفانه حضور نداشتند. تا اين که آقاي ابوترابي فرد اجازه ملوکانه فرمودند که ادامه نطق در حالي که از راديو پخش نمي شود در جلسه غيرعلني ايراد شود. باز هم آن افراد جلوي تريبون سر و صدا مي کردند به طوري که صداي من به سختي به حضار مي رسيد.

وي افزود: يک فراز سه خطي از نطق من باقي مانده بود و من سر در متن نطق داشتم که آقايان کريمي قدوسي نماينده مشهد، آقامحمدي نماينده خرم آباد، انصاري نماينده آبادان و بشيري نماينده پاکدشت از پشت سر آمدند و بنده را از جايگاه پايين آوردند و در اين ميان آقاي کريمي قدوسي به زمين خورد.

مطهري اظهار داشت: بعدا ديدم دست من چند زخم سطحي برداشته که نفهميدم به کجا خورد. آقاي آقامحمدي براي تکميل کارش متن نطق مرا هم قاپيد و پاره کرد. اينها را مي گويم تا موکلين اين افراد بدانند به چه افراد آزادانديشي راي داده اند که هم برخلاف قرآن که مي فرمايد «فبشر عباد الذين يستعمون القول فيتبعون احسنه» عمل کرده اند، هم خلاف قانون اساسي که در اصل 86 مي گويد نماينده در اظهارنظر درباره همه مسائل کشور آزاد است و هم برخلاف نظر مقام رهبري که تا کنون چند بار فرموده اند اگر با نطق يک نماينده مخالف هستيد دو دو و سرو صدا نکنيد بلکه گوش کنيد و بعدا پاسخ او را با آرامش بدهيد.

نماينده اصولگراي مجلس نهم تصريح کرد: از افرادي که جلوي تريبون جمع شده بودند آقايان آصفري نماينده اراک، موسوي نژاد نماينده دشتستان، جبيري نماينده بوشهر و قاسم جعفري نماينده بجنورد، نبويان نماينده تهران، پژمان فر نماينده مشهد، حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر، حکيمي نماينده رودبار و موسوي نماينده خدابنده يادم هست.

وي تصريح کرد: قاعدتا اينها اگر در روز عاشورا بودند در لشکر عمر سعد به ايجاد سر و صدا مي پرداختند تا سخن حق به گوش مردم نرسد. اين را هم بگويم که برخي از اين افراد براي خودشيريني و علامت دادن به برخي نهادها دست به اين کارها مي زدند والا آدم عاقل مي نشيند و حرف را مي شنود و اگر مخالف است بعدا آن را رد مي کند.

مطهري اظهار داشت: لازم است از آقاي پزشکيان نماينده تبريز که از ابتدا تا انتهاي ماجرا مانند يک محافظ در کنار من بودند تشکر ويژه داشته باشم همين طور که از آقاي عابد فتاحي نماينده اروميه که در جهت کاهش تنش ها تلاش چشمگير داشتند سپاسگزار هستم و همين طور از آقاي حسين زاده نماينده نقده تشکر مي کنم.

وي افزود: به هر حال مجلس آزمون بدي داد و البته اين گونه رفتارها دور از ذهن نيست زيرا اين مجلس در سال 90 و در فضاي متاثر از فتنه 88 و در حالي که بسياري از افراد خوش فکر کانديدا نشدند يا رد صلاحيت شدند شکل گرفت و بيشتر يک تيپ خاص وارد مجلس شدند ؛ به عبارت ديگر اين مجلس يک استثنا است و به اميد خدا مجالس آينده چنين نخواهد بود و دفاع از حقوق ملت را در راس کار خود قرار خواهند داد.

مطهري در عين حال افزود: البته در همين مجلس هم افراد خوش فکر و فهميده وجود دارند. بعد از اين ماجرا نمايندگان زيادي نزد من آمدند و از اين اتفاق اظهار تاسف کردند و مواضع مرا مورد تاييد قرار دادند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر