صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

احتمال دستيابي به چارچوب توافق با ايران تا ماه مارس

چرا آمريکا مي خواهد به مذاکرات هسته اي با ايران سرعت بدهد؟

احتمال دستيابي به چارچوب توافق با ايران تا ماه مارس وجود دارد.فرانس پرس اعلام کرد کري‌ مي‌خواهد به مذاکرات هسته‌اي با ايران سرعت بدهد.جان کري وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد در نظر دارد در نشست با وزير امور خارجه ايران به مذاکرات هسته‌اي سرعت ببخشد.

کد خبر: 4472

احتمال دستيابي به چارچوب توافق با ايران تا ماه مارس وجود دارد.
فرانس پرس اعلام کرد کري‌ مي‌خواهد به مذاکرات هسته‌اي با ايران سرعت بدهد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، جان کري وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد در نظر دارد در نشست با وزير امور خارجه ايران به مذاکرات هسته‌اي سرعت ببخشد.
به گزارش رويترز، جان کري وزير خارجه آمريکا روز دوشنبه گفت وي و ظريف وزير خارجه ايران در نشست روز چهارشنبه تلاش خواهند کرد چارچوبي براي مذاکرات تعيين کنند که پيشرفت بيشتري حاصل شود.
جان کري و محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران در ژنو ديدار مي کند. هدف از اين ديدار تلاشي دوباره براي دستيابي به توافق هسته اي پس از مذاکرات ماه نوامبر براي دستيابي به توافق پيش از ضرب الاجل تعيين شده است.
کري که به هند سفر کرده است در جمع خبرنگاران گفت هدف اين مذاکرات در وهله نخست دست گرفتن کنترل مذاکرات است، دوم تعيين مسير مذاکره کنندگان و در صورت امکان، تسريع فرايند با هدف دستيابي به پيشرفت بيشتر است.
نشست آتي تلاشي دوباره براي توافق نهايي درباره مسئله هسته اي ايران خواهد بود.
نشست کري و ظريف پيش از گفتگوهاي ميان ايران و گروه پنج به علاوه يک برگزار مي شود که در سطحي پايين تر برگزار مي شود و هجدهم ژانويه طرفها گفتگوهايي جمعي خواهند داشت.
در سال 2013 ميلادي، آمريکا، فرانسه، آلمان، انگليس ، روسيه و چين به توافقي اوليه با ايران با هدف لغو برخي تحريم ها دست يافتند.
پس از سپري شدن ضرب الاجل ماه نوامبر براي دستيابي به توافق فراگير، توافق اوليه به مدت هفت ماه ديگر تمديد شد.
مسئولان ايراني و کشورهاي غربي اعلام کرده اند هنوز اختلافاتي درباره ظرفيت غني سازي ايران، سرعت لغو تحريم ها و نيز ديگر مسايل وجود دارد.
کري درباره ديدار روز چهارشنبه خود با ظريف گفت ما در برهه اي قرار داريم که مسايل مهم همگي مشخص شده اند و درباره آنها درک وجود دارد و من فکر مي کنم مهم است که من و ظريف بتوانيم کنترل مذاکرات را در دست بگيريم.

احتمال دستيابي به چارچوب توافق تا ماه مارس
وال استريت ژورنال در گزارشي نوشت جان کري وزير خارجه آمريکا مي گويد احتمال دستيابي به چارچوب توافق دراز مدت هسته اي با ايران تا ماه مارس وجود دارد.
پايگاه اينترنتي وال استريت ژورنال نوشت، ديپلمات هاي ايراني و آمريکايي پس از تعطيلات روز يکشنبه مذاکرات مستقيم خود درباره مسئله هسته اي ايران را از سرگرفتند، هدف از اين مذاکرات دستيابي به چارچوب توافق با ايران تا ماه مارس است.
جان کري وزير خارجه آمريکا روز چهارشنبه با محمد جواد ظريف همتاي ايراني خود ديدار مي کند. به گفته مسئولان آمريکايي و ايراني هدف از اين ديدار از سرگيري گفتگوها است. در پي اين ديدار ديپلمات هاي ميان رده ايران و پنج به علاوه يک در ژنو ديدار خواهند کرد.
محمد جواد ظريف روز يکشنبه در تهران گفت دو طرف بايد تلاش خود براي دستيابي به توافق را تسريع کنند. خواهيم ديد که اين مسئله چقدر مفيد خواهد بود. ما دائما در حال بررسي مسايلي هستيم که مي تواند به مفيد باشد.

تاکتيک اوباما براي رويارويي با کنگره جديد
برخي کارشناسان، تصميم جديد دولت آمريکا در خصوص سرعت بخشيدن به مذاکرات هسته اي با ايران را تاکتيک اوباما براي رويارويي با کنگره جديد اين کشور در مذاکرات هسته اي مي دانند چرا که جمهوريخواهان کنگره آمريکا خواهان اجازه اظهارنظر درباره مذاکرات ايران هستند.
پايگاه اينترنتي راديو آزاد اروپا در اين باره مي نويسد: اکثريت جديد جمهوريخواه که کنترل کنگره آمريکا را به دست گرفته است، خواهان آن است که بتواند درباره مذاکرات با ايران صاحب راي و قادر به اظهار نظر باشد.
پايگاه اينترنتي راديو آزاد اروپا روز دوشنبه در مقاله‌اي به قلم لوک جانسون از واشنگتن نوشت: حتي اگر اوباما و قدرت‌هاي غربي بتوانند با ايران به توافق جامع هسته‌اي دست پيدا کنند، ممکن است با مانع جديدي به نام «کنگره جمهوريخواه» مواجه شوند. جمهوريخواهان چند اقدام مختلف درباره ايران را مدنظر دارند که شامل تصويب لايحه تحريم‌هاي جديد عليه ايران که در صورت شکست مذاکرات اجرايي شود و همچنين الزامي کردن بررسي متن توافق جامع با ايران توسط کنگره است. دولت اوباما با تحريم‌هاي جديد ايران در خلال مذاکرات مخالف است و ايران نيز اعلام کرد در صورت تصويب چنين لايحه‌اي در کنگره آمريکا، ممکن است از مذاکرات خارج شود.
باب کروکر، رييس کميته روابط خارجي سنا، که در 7 ژانويه در برابر خبرنگاران صحبت مي‌کرد گفت: ايران از اولويت‌هاي اصليِ کنگره‌ي جديد آمريکا است. کروکر که سناتور جمهوريخواه از ايالت تنسي است، افزود: اين منطقي است که کنگره بخواهد درباره مذاکرات هسته‌اي (با ايران) اظهار نظر کند.
از سوي ديگر، در حالي که قرار است مقامات ارشد آمريکايي در هفته آتي با همتايان ايراني خود در ژنو ملاقات کنند، کاخ سفيد از کنگره خواسته است به مذاکره‌کنندگان آمريکايي فضاي کافي براي مانور و ابتکار عمل بدهد و دستان آنان را در خلال مذاکرات نبندد. مقامات دولت آمريکا کماکان بر اين باورند که تصويب تحريم‌هاي جديد عليه ايران، روند ديپلماتيک که هم‌اکنون با اين کشور در جريان است، را به مخاطره خواهد انداخت.
سناتور تيم کِين، سناتور دمکرات از ايالت ويرجينيا، گفت: ديپلمات‌هاي اروپايي که در مذاکرات هسته‌اي دخيل هستند نيز در يکي از ملاقات‌هاي اخيرشان با مقامات آمريکايي ابراز نگراني کرده‌اند که تحريم‌هاي جديدِ بالقوه که کنگره آمريکا ممکن است عليه ايران به تصويب برساند، ممکن است در روند مذاکرات ايجاد اخلال کند.
البته هر دو اقدام ياد شده که کنگره آمريکا در نظر دارد آن را انجام دهد - يعني تصويب تحريم‌هاي جديد عليه ايران و الزامي کردن اظهارنظر کنگره درباره توافق جامع هسته‌اي - در تلاش‌هاي کنگره‌ي قبلي اين کشور ريشه دارد. تنها تفاوتي که اکنون ايجاد شده اين است که علاوه بر مجلس نمايندگان آمريکا، اکنون سناي اين کشور نيز تحت کنترل اکثريت جمهوريخواهان درآمده است و لذا هر دو مجلس کنگره آمريکا قادر خواهند بود ضمن هماهنگي با يکديگر، مصوبات فوق‌الذکر را از تصويب کنگره بگذرانند. از سوي ديگر، مصوبات کنگره آمريکا فقط زماني قابليت تبديل به قانون لازم‌الاجرا خواهد داشت که رييس جمهور آمريکا آن را توشيح کند. قانون اساسي اين کشور به عنوان يکي از اختيارات ويژه رياست قوه مجريه آمريکا، اين اقتدار را به رييس جمهور اين کشور داده است که در صورت احساس نياز، بتواند مصوبات کنگره را وتو کند. اين در حالي است که همين قانون اساسي به کنگره آمريکا نيز اين اختيار را داده است که در صورتي که بتواند دو سوم آراء را در حمايت از هر لايحه‌اي جلب کند، آنگاه بتواند وتوي رييس جمهور را لغو و او را وادار به امضاي لايحه و لازم‌الاجرا کردن آن بنمايد.
از همين‌رو، طرفداران تصويب لايحه تحريم‌هاي جديد ايران که با تهديد وتوي باراک اوباما مواجه شده‌اند، به سختي مي‌کوشند که مگر بتوانند 67 نفر از 100 نماينده سنا که قهراً بايد عضو هر دو حزب اصلي اين کشور باشند، را متقاعد سازند که به اين لايحه رأي مثبت دهند تا وتوي رييس جمهور در اين رابطه بي‌تأثير شود. اين در حالي است که هم‌اکنون اکثريت جمهوريخواهان در سناي آمريکا 54 به 46 است که فقط براي تصويب لوايح، و نه لغو وتوي رييس جمهور، کافي است. حتي طبق قانون اساسي آمريکا، براي تصويب لوايح، اگر آراء سناي آمريکا له و عليه يک لايحه پنجاه-پنجاه مساوي شود، آنگاه براي شکستن اين تساوي، معاون رييس جمهور آمريکا در سناي اين کشور حق رأي پيدا مي‌کند که قهراً جو بايدن، همسو با مواضع اوباما رأي خواهد داد. لذا جمهوريخواهان در سناي آمريکا براي تصويب هر لايحه بايد دست‌کم 51 رأي مثبت در اختيار داشته باشند که با توجه به 54 کرسي که جمهوريخواهان در سناي آمريکا در اختيار دارند، چندان دشوار نخواهد بود، اما شکستن وتوي اوباما امري به مراتب دشوارتر براي اعضاي جمهوريخواهِ کنگره تلقي مي‌شود.
در هر صورت، دولت آمريکا با روش کنگره‌ي جمهوريخواه مبني بر تشديد تحريم‌ها عليه ايران در خلال مذاکرات، به هيچ‌وجه موافق نيست. يکي از مقامات دولت آمريکا که خواست نامش فاش نشود گفت: تحريم‌ها به تنهايي قادر نخواهد بود ما را به امضاي توافق جامع (با ايران) برساند. اين در حالي است که امضاي اين توافق (به نفع ما خواهد بود زيرا) زمان لازم براي ايران در رابطه با توليد سلاح هسته‌اي را به مراتب افزايش مي‌دهد و همچنين راه‌هاي مختلف براي دستيابي به مواد شکافت‌پذير که براي توليد سلاح هسته‌اي مورد نياز است را بر روي ايران مي‌بندد. وي افزود: از آنجايي‌که تحريم‌ها به تنهايي قادر نيست ما را به هدف خود که امضاي توافق جامع با ايران است رهنمون شود، ما به روش مذاکره (با ايران) روآورده‌ايم و به همين دليل، با هر اقدامي که اين مذاکرات را برهم زند مخالفيم./آریا

نظرات بینندگان

ارسال نظر