صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

صالحي از کدام خبر پشت پرده در مذاکرات وين رونمايي کرد!؟

اخبار رسيده حاکي از آن است که با وجود امتيازات زيادي که تيم ايراني حاضر به ارائه آن شده است، اما جان کري در لحظات آخر و پس از تماس با اوباما از پيشنهاد خود عقب نشيني کرد و عملا حصول توافق نهايي به شکست انجاميد.

کد خبر: 4465

متن پيش رو در رجا نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

دور جديد مذاکرات هسته‌اي در حالي قرار است 24 دي ماه در ژنو برگزار شود که در جريان مذاکرات دور قبل علي رغم موافقت طرف ايراني با پيشنهاد آمريکايي ها و به علت زياده خواهي هاي کاخ سفيد توافق نهايي منعقد نشد.

اخبار رسيده حاکي از آن است که با وجود امتيازات زيادي که تيم ايراني حاضر به ارائه آن شده است، اما جان کري در لحظات آخر و پس از تماس با اوباما از پيشنهاد خود عقب نشيني کرد و عملا حصول توافق نهايي به شکست انجاميد.

در همين راستا، علي اکبر صالحي در برنامه تلويزيوني نگاه يک درباره جزيياتي از مذاکرات وين گفته بود:

«تقريبا به تفاهم کامل رسيده بودند و کليات تقريبا پذيرفته شده بود. اتفاقي افتاد که طرف مقابل عقب نشيني کرد. نمي‌توانم به جزييات بپردازم. دو سه روز بعد از اين قضيه نخست‌وزير رژيم غاصب صهيونيستي اعلام کرد که ما نگذاشتيم آنها به تفاهم برسند. کري اعلام کرد ما در هماهنگي کامل با اسرائيل هستيم. دست‌هاي فراواني در کار است. آنها منافعشان را در ادامه بحران مي‌بينند. ما گفتيم چون از ابتداي امر با حسن نيت وارد و اراده سياسي براي حل موضوع وارد شده و صادقانه به تمام مسائل پاسخ داده و انعطاف لازم را نشان داديم. آب سنگين را چگونه حل کرديم و حتي در غني سازي چه کارهايي کرديم و چه پيشنهادي داديم.»

هر چند مذاکرات وين به توافق نهايي ختم نشد اما بر اساس اخبار موجود، علي رقم امتيازات فراواني که طرف ايراني حاضر به ارائه آن شده است، باز هم طرف امريکايي بهانه جويي کرده است. اين در حالي است که گفته مي شود جان کري انتظار نداشته است طرف ايراني تا اين حد حاضر به ارائه امتياز شود.

پس از اين موضوع وزير امور خارجه آمريکا در تماس تلفني با رئيس جمهور اين کشور، جزييات مذاکرات خود با ظريف را به وي اطلاع داد. اما نکته جالب توجه آنکه اوباما پس از رايزني و مشورت به کري اطلاع ميدهد که از امضاي توافق نهايي خودداري کرده و بار ديگر توافق ژنو تمديد شود.

جان کري نيز در ديدار بعدي خود با ظريف بدون آنکه دليل موجه اي براي مخالفت با امضاي توافق نهايي داشته باشد، حصول توافق را به ماه هاي آتي موکول کرد و خواهان برگزاري مذاکرات کارشناسي شده است.

با اين حال اقدام مقامات آمريکايي در عقب نشيني از پيشنهاد خود بيانگر 3 نکته مهم است:

اول آنکه برخلاف تصور برخي از مقامات داخلي، نمي‌توان به وعده ها و اظهارات مقامات آمريکايي اعتماد کرد. وقتي کاخ سفيد صراحتا پيشنهاد خود را در کمتر از 24 ساعت ناديده مي گيرد و بدون آنکه دليلي بياورد تعهد خود را تغيير مي‌دهد طبيعي است پس از حصول توافق با تفسير خاص خود از تعهداتشان شانه خالي کنند. همانند آنچه که درباره توافق ژنو اتفاق افتاد.

دوم، رفتار آمريکايي ها در مذاکرات وين بار ديگر اين گزاره را اثبات کرد که اگر در برابر فشار و خواسته کاخ سفيد عقب نشيني کرده و آن خواسته مورد قبول واقع شود، نه تنها از فشارها کم نمي شود بلکه خواسته ها و انتظارات افزايش پيدا مي کند.

سوم مقامات دولتي ايران پيش از آنکه چاره کار حل مشکلات اقتصادي را در سياست خارجي و بستن با «کدخدا» بدانند بايد از طرز رفتار آمريکايي ها در وين اين نکته را دريافته باشند که کاخ سفيد پس از حصول توافق احتمالي نيز فشار خود به ايران را حفظ و چه بسا بيشتر مي کند در چنين حالتي، ايران پس از توافق، هم صنعت هسته اي خود را تقريبا تعطيل کرده است و هم آنکه برخلاف تصور برخي دولتي‌ها، هيچ گشايش اقتصادي حاصل نشده و به بازار نيز ضربه اي اساسي وارد مي شود. در واقع خيانت مقامات آمريکايي که در مذاکرات وين از سوي تيم مذاکره کننده هسته اي و مسئولان دولت به وضوح مشاهده شد مي‌تواند نقطه آغازي براي تغيير ديدگاه دولتي ها باشد. اما اين سئوال مطرح است آيا اين تغيير رويکرد در مسئولان دولت «تدبير» اتفاق مي افتد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر