صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آرمان نوشت: احزاب، ابزار رفراندوم

کد خبر: 4448

متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

مدتي است در محافل سياسي صحبت از رفراندوم مطرح مي‌شود آن هم رفراندوم در مورد تصميمات اساسي کشور؛ در اين رابطه لازم است به يک مسئله مهم توجه شود و آن اينکه بحث مراجعه به آراي عمومي و همه‌پرسي در چه جاهايي مطرح مي‌شود؟ اگر موضوع مذاکرات هسته‌اي است در چه زمينه‌اي قرار است عنوان شود: آيا تعليق تمامي‌ فعاليتهاي هسته‌اي در برابر رفع تحريم‌ها مطرح است؟ يا... بنابراين آنچه لازم است در گام نخست روشن شود «موضوع رفراندوم» است.

به طور کلي مراجعه به نظر مردم و دخيل دانستن آنها در تصميماتي که قرار است آينده کشور را رقم زند مي‌تواند بسيار موثر و مفيد قلمداد شود اما در اين ميان نکته‌اي اساسي وجود دارد و آن بحث روشنگري است. در حقيقت اگر قرار باشد رفراندومي برگزار شود ابتدا بايد فضا آنچنان شفاف باشد تا مردم بتوانند تصميم درست را اتخاذ کنند. بنابراين بايد تمام نخبگان کشور وارد ميدان شوند و مباحث را به شور و مشورت بگذارند و بهترين نتايج و بهترين تصميم‌هاي ممکن را پيدا کنند و از تريبون هاي مختلف آنها را با مردم در ميان بگذارند.

به معناي ديگر مردم بايد در جريان شور و مشورت مسئولان قرار گيرند و از اين رو شناخت لازم به آنها ارائه شود چرا که اين مسئله امري مسلم است که همگان در همه چيز متخصص و صاحب نظر نيستند لذا لازم است بسترهاي مناسب براي رجوع به آراي عمومي به منظور اتخاذ تصميمي مناسب که منفعت جمع براي آن در نظر گرفته شود فراهم شود در غير اين صورت برگزاري رفراندوم تنها مي‌تواند شرايطي ايجاد نمايد تا مسئولان خود را از زير بار مسئوليت تصميمهاي گرفته شده رها سازند. بر اساس آنچه مطرح شد بايد ابراز داشت اگر شرايط و بسترهاي لازم براي اين امر فراهم شود و مضاف بر آن همه به ضرورت برگزاري همه‌پرسي ايمان داشته باشند که اگر موضوعي ابعاد زندگي مردم را تحت‌تاثير قرار داد و اولين آثار سوء آن متوجه زندگي مردم خواهد بود بايد به نظر مردم مراجعه شود، اين امر مي‌تواند مثبت ارزيابي شود ضمن آنکه اين مسئله يکي از شاخصهاي دموکراسي است و از اين نظر نيز مي‌تواند موجب تقويت مردمسالاري شود. بنابراين قرار گرفتن بر ريل مراجعه به آرا و نظرات مردم مي‌تواند تبعات مثبتي براي جامعه به دنبال داشته باشد اما نبايد فراموش کرد که اين امر نياز به ابزارهاي مناسب خود دارد که مهمترين آنها احزاب، گروهها و انجمنها هستند چرا که اين احزاب و گروه‌ها هستند که مي‌توانند شناخت و تصوير مناسبي براي اخذ تصميم به مردم ارائه کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر