صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مردم نظاره‌‌گرند مواظب باشيد!

کد خبر: 4439

«مردم نظاره‌‌گرند مواظب باشيد!» عنوان يادداشت روز روزنامه آفرينش به قلم حميدرضا عسگري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

روز يکشنبه علي مطهري در نطق ميان دستور خود به موضوعاتي اشاره کرد که اظهارات وي موجب اعتراض نمايندگان و بي‌نظمي صحن علني مجلس شد و موجب شد ابوترابي‌فرد اعلام تنفس 15 دقيقه‌اي کند. انقدر اين موضوع از سوي رسانه‌هاي داخلي و خارجي منعکس شد که بعيد است کسي از اين اتفاق بي خبر باشد و اظهار نظري نکرده باشد.

ابتدا به امر براين نکته تاکيد داريم که رسيدگي بر پرونده متهمان انتخابات 88 برعهده دستگاه قضا و شوراي امنيت ملي کشور است، و هيچ ابهامي دراصل اين ماجرا نيست و ماهم قصد پرداختن به اين موضوع را نداريم. اما در زمينه اتفاقاتي که در مجلس رخ داد و اين حواشي که براي کشور ايجاد شد چند نکته حائز اهميت است که سعي کرده‌ايم بدون نگاه سياسي و از بعد اجتماعي به آنها بپردازيم.

درابتدا بايد به اين نکته اشاره کنيم که نمايندگان مجلس جداي از اين ملت نيستند و اگر به جايگاهي رسيده‌اند از قبل اعتمادي است که مردم به آنها تفيذ کرده‌اند. لذا عملکردشان بايد مورد تاييد و خواست مردم باشد، چرا که وظيفه‌اي هم غير از اين براي آنها تعريف نشده است.

اما بايد ديد اين نوع رفتار نمايندگان بايکديگر براساس کدام الگوي رفتاري، فرهنگي واجتماعي کشور ما مي‌باشد؟! آيا پرخاش و خشونت چاره ساز مخالفت‌ها و اختلاف سليقه‌هاست؟

به هيچ وجه قصد دفاع از شخص و يا گفتمان خاصي و يا حتي از علي مطهري در دستور اين نوشتار نيست، بلکه نوع رفتارها و شعارهايي که از راست وچپ سياسي کشور شنيده مي‌شود، مورد انتقاد ما و بسياري از اقشار مردم است.

چه آنهايي که داعيه آزادي بيان و حقوق شهروندي را دارند و چه آن دسته که برسرموضوعات مختلف سريع دلواپس مي‌شوند، فراموش کرده‌اند که رفتار و اخلاق اسلامي در چارچوب قوانين مدون کشور به آنها اجازه چنين تاخت و تازي را نداده و ملت درجايگاه نظارت و قضاوت برعملکردشان حاضر و ناظرند.

چگونه است که جناح‌هاي سياسي ما برآزادي بيان تاکيد دارند، اما حاضر نيستند درچارچوب قانون وحقوق مشخصه آن، يکديگر را تحمل کنند و اختلافاتشان از راه‌هاي قانوني مطرح سازند؟ سابقه درگيري و ضد وخورد در مجالس مختلف جهان بسيار ديده شده، اما وضعيت امروز ما با ساير کشورهاي دنيا متفاوت است. امروز تمام دشمنان و صاحبان رسانه به دنبال کوچک ترين بهانه هستند تا از کاه اختلافات کوه بسازند و مارا به چالش بکشانند.

اگر معيار رفتارها اسلام است که به هيچ وجه خشونت و تعرض به حقوق ديگران مورد تاييد نيست و حتي ملاک برخورد با دشمنان نيز برپايه مدارا نهاده شده است. اگر معيار عملکرد‌ها نص قانون اساسي است، آزادي بيان و داشتن سلايق مختلف سياسي جزء اصول قانوني نظام جمهوري اسلامي است. پس ملاک رفتار ما براساس کدام قاموس و قانون بايد سنجيده شود؟

متاسفانه بايد قبول کرد که درحال حاضر برخي افراد و گروه‌هاي سياسي بدون در نظر گرفتن مصالح نظام و ملت، صرفاً اسب سرکش خواسته‌هاي سياسي و منافع حزبي زين کرده‌اند و بر تمام بايد‌ها و نبايد‌ها مي‌تازند. اما بايد به آنها هشدار داد که اگر قانون گريزي در کشور باب شود و رفتار امروز خود را اصلاح نکنيم، مسلماً باد خواهيم کاشت و آينده حاصلي جز طوفان عايدمان نخواهد شد.

مجلس و نمايندگان محترم آن نبايد فراموش کنند که سرنوشت سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي کشور به دست و نظرآنهاست و مردم انتظار دارند با مديريت منطقي نمايندگانشان اوضاع کشور و زندگي آنها به فصل آرامش برسد.

اگر تخلفي در ميان نمايندگان رخ مي‌دهد، توقع مي‌رود تا ديگران درنهايت صلابت و عقلانيت با آن برخورد کنند و اجازه دهند صحت و يا کذب گفتار و کردار متکلمين از سوي افکار عمومي سنجيده شود، و پس از‌آن راهکارهاي قانوني و انتقادهاي منطقي خود را اعمال کنند.

به هيچ وجه زيبنده مجلس و ملت نيست که شبکه‌هاي بيگانه به سبب عملکرد عده‌اي افراد، اساس آزادي و قانون مداري درايران زير سوال ببرند و با جهت دهي خاص خود منافع و امنيت سياسي نظام را خدشه دار کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر