صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آشپزخانه تولید کیک زرد اردکان +عکس

چرخه سوخت کشور شامل چند حلقه است که تولید کیک زرد یکی از حلقه‌های آن به شمار می‌رود و معمولا در دنیا معدن و کارخانه کیک زرد در یک منطقه هستند.

کد خبر: 43988

یکی از معروف‌ترین محصولات میانی در چرخه سوخت‌، کیک زرد نام دارد که علی‌رغم رنگ تیره نزدیک به سیاه آن‌، در دنیا نیز به همین کیک زرد معروف شده است‌. فلسفه تولید چنین ماده‌ای ،عیار پایین‌ اورانیوم طبیعی در سنگ معدن است که باعث شده تا برای تولید خوراک اولیه کارخانه فرآوری اورانیوم که به UCF معروف است‌، سنگ معدن اورانیوم در کارخانه تولید کیک زرد تخلیص و تغلیظ گردد‌. در ایران تا سال‌های قبل کارخانه تولید کیک زرد در بندرعباس فعال بود اما از ابتدای سال 94 کارخانه بزرگ‌تری در اردکان استان یزد به تولید صنعتی رسید که از کارخانه بندرعباس بزرگ‌تر است و می‌تواند سنگ معدن استخراجی از معدن ساغند یزد را به کیک زرد مورد نیاز در UCF اصفهان تبدیل کند. این کیک زرد در نهایت برای تولید UF6 که خوراک اولیه سایت‌های غنی‌سازی نطنز و فردوست به کار می‌رود.

 

 

 

تولید کیک زرد به نام شهید‌رضایی نژاد

بازدید ما در دومین ایستگاه چرخه سوخت کشور از اردکان و کارخانه تولید کیک زرد در این شهرستان بود. صبح یک روز بهاری از مرکز یزد به سمت شمال این استان حرکت کردیم‌. جاده در این مسیر از مناطق کویری و خشک می‌گذرد. دیدن تپه‌های ماسه بادی و رفت ‌و آمد شترها از مناظر طبیعی این مسیر 80 دقیقه‌ای است که با گذر از شهرهای زارچ‌، اشکذر‌، میبد و اردکان همراه است. در فاصله 30 کیلومتری اردکان و‌180 کیلومتری شمال استان یزد به تاسیساتی رسیدیم که نام مجتمع تولیدی شهید رضایی‌نژاد- از شهدای صنعت هسته‌ای کشور‌- را برخود داشت‌.

ورود به این سایت نیز همچون سایر مراکز هسته‌ای کشور با تدابیر امنیتی همراه بود و بعد از‌ گذشت از چنین مرحله‌ای با تعویض همه لباس‌ها‌ ‌و پوشیدن کفش کار و گذر از راهرویی که خارج سایت را با داخل و مجموعه پاکیزه جدا می‌ساخت، به دفتر رئیس کارخانه رفتیم‌. در کمال تعجب دیدیم که مهندسی جوان با 35 سال سن ریاست چنین مجموعه بزرگ و مهمی را بر‌عهده دارد‌. قبل از شروع بازدید از خط تولید، رئیس کارخانه ما را صرف به شیرینی‌های محلی یزد و چای مهمان کرد تا گپ و گفتی برای آشنایی با مقدمات کار داشته باشیم.

چرخه سوخت کشور شامل چند حلقه است که تولید کیک زرد یکی از حلقه‌های آن به شمار می‌رود و معمولا در دنیا معدن و کارخانه کیک زرد در یک منطقه هستند. هدف از ساخت کارخانه کیک زرد اردکان فرآوری اورانیوم موجود در سنگ معدن اورانیوم ساغند بوده و در این راه‌ ماده معدنی که از معدن ساغند استحصال می‌شود، پس از این‌که یک مرحله خرد‌ و همگن شدن با عیار مورد‌نظر را می‌گذراند – آنچنان که در گزارش بازدید از معدن ساغند گفته شد‌‌- به کارخانه کیک زرد اردکان حمل می​شود و در این کارخانه طی یک فرآیند چند مرحله‌ای به کیک زرد یا همان U3O8 می‌رسیم.

 

کیفیت بالای کیک زرد ایرانی

از مهندس در مورد کیفیت کیک زرد تولیدی در این کارخانه می‌پرسم که وی با اطمینان می‌گوید‌: «اورانیومی که در ماده زرد رنگ AUC وجود دارد باید تا سقف حدود 45 درصد باشد که تولید ما حدود 42 درصد اورانیوم داشته اما وقتی به ‌U3O8 تبدیل می‌شود، استاندارد می‌گوید باید حداقل 65 درصد اورانیوم داشته باشد در حالی که محصول ما حدود 75 درصد اورانیوم دارد که نشان از کیفیت خوب محصول ماست و این در‌حالی است که اصطلاحا سنگ معدن ساغند یک سنگ چموشی است و فلزاتی هم با خودش دارد.» وی با تاکید دوباره بر خوب بودن محصولش می‌گوید‌: «حتما این نمونه‌ها در یو‌سی‌اف تست می‌شود و اگر مشکلی باشد برمی‌گردد‌؛ ما این تجربه را در بندرعباس داشتیم و نمونه‌هایی که آژانس از بندر‌عباس گرفت، تایید کیفی کرد.»

گزارشی از روند تولید اولین ترکیبات از اورانیوم طبیعی

گزارشی از روند تولید اولین ترکیبات از اورانیوم طبیعی

 

تولید اولین محصول، یک روز قبل از تفاهم لوزان

در حال گفتن این جملات دفاعی بود که خاطره‌ای یادش آمد و اجازه خواست تا تعریف کند‌. او گفت:​ « 2 سال قبل یک کارشناس خارجی این‌جا آمد که جزو طراحان اولیه این مجموعه بود‌ و می‌گفت‌ شما نمی‌توانید از این‌جا کیک زرد خالص بگیرید، البته هشدار وی بد نبود و یک تلنگری به ما زد تا در این 2 سال رفع ایراد کنیم‌. بر این اساس در قسمت تحقیق و توسعه روی این موضوع کار کردیم که خلوص کیک زردمان را بالا ببریم و حدود 75 درصد آماده شد و ایرادهای احتمالی را تست کردیم تا این‌که‌ در آزمایشگاه به این کیک رسیدیم اما نگران بودیم که در خط تولید نتوانیم ولی به لطف خدا در اولین تولیدی که انجام شد به محصول رسیدیم، در‌حالی که این تولید کاملا مطابق با استانداردهای جهانی و استاندارد سخت‌گیرانه آمریکایی بود‌.» با ذوق و شوق این مسئله را برای من تعریف کرد و افزود‌: «من در تمام سال‌هایی که کار می‌کنم تا به حال 2 بار شده که در اولین راه‌اندازی به محصول مورد نظربرسیم‌. یک بار در کوره کلسیناسیون بندرعباس بود که نسبت به این‌جا بسیار کوچک‌تر است و این بار هم در اردکان موفق شدیم‌.» وی یک خبر خوش هم برای ما دارد و آن این‌که کارخانه تولید کیک زرد اردکان اولین محصولش را در 12 فروردین 94 یعنی ‌روز جمهوری اسلامی‌(یک روز قبل از تفاهم لوزان‌) تولید کرده‌ و اکنون خط تولید در‌حال رفع برخی ایرادات پیدا شده در تست گرم است. ‌از رئیس مجتمع تولید کیک زرد اردکان در مورد وضعیت مجتمع کیک زرد بندرعباس پرسیدم‌. وی گفت: «تاکنون نیاز یو‌سی‌اف اصفهان را واحد تولید کیک زرد بندر‌عباس تولید کرده و محصول ما هنوز‌ به یو‌سی‌اف نرسیده، اما اگر به ظرفیت اسمی خود که حدود 70 تن در سال است، برسد کل نیاز کشو‌ر را تامین خواهد کرد‌.»

 

سد باطله برای پساب‌ها تا 15 سال جواب کارخانه را می‌دهد

مسائل زیست‌محیطی و تاثیرات صنایع هسته‌ای در این حوزه از سوالات مورد علاقه ما برای مطرح کردن است‌. در مجتمع شهید رضایی‌نژاد هم این سوال را طرح کردیم و شنیدیم: «پساب‌ها و پسماندهای ما در یک سد باطله انباشته می‌شود که عمر تقریبا هزار ساله دارد‌. یعنی ما در دیواره این استخر از جنس «ژئوممبران» استفاده کردیم که عمر طولانی دارد و چاله‌ای که برای این موضوع درست شده ابتدا با غلطک بسترش کوبیده و بعد رس‌ریزی و سپس دوباره کوبیده شده است‌. در طرح اولیه که کشورهای خارجی داده بودند، این‌جا فقط در حد رس‌کوبی کفایت می‌کرد ولی ما در مرحله بعد پتوهای رسی گذاشتیم و روی آن لایه ژئوممبران را قرار دادیم که فراتر از نیاز بود.» او ادامه داد: «معمولا آب بهترین محافظ در برابر تشعشع است و باید همیشه روی سد باطله ما آب باشد، البته نباید بگذاریم تبخیر شود و زمانی که این سد باطله کاملا پر شد، باید با دستور‌العمل‌های استاندارد آژانس رویش را بپوشانیم، البته این سد برای 15 سال این‌جا پیش‌بینی شده است‌.»

سد باطله‌ای را که می‌گفت بعد از اتمام بازدیدمان و در راه بازگشت در فاصله 4 کیلومتری از کارخانه دیدیم‌. استخری بزرگ که عمقی زیاد داشت و دیواره آن را همان لایه ژئوممبران پوشانده بود‌. در کف آن نیز مقدار کمی پساب وجود داشت و خیالمان را راحت می‌کرد که تا 15 سال آینده این سد پر نخواهد شد‌.

از او در مورد نحوه تامین آب کارخانه پرسیدم که متوجه شدم آب مصرفی را از اردکان می‌آورند زیرا آب این منطقه شور است.

 

توجه ویژه آژانس به کارخانه اردکان بعد از توافق نهایی

پرسش در مورد بازرسی‌های آژانس و ارتباط این واحد با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوال دیگری بود که رئیس مجتمع به آن پاسخ داد و گفت‌: «اگر پروتکل الحاقی را بپذیریم بازرسی‌های آژانس هم شامل ما می‌شود. ضمن این‌که در دنیا خیلی به معادن و کارخانه‌های کیک زرد کاری ندارند ولی ما تاکنون بازدید داشته‌ایم.‌ یک بار اردیبهشت سال قبل بود‌ و یک بار هم چند سال قبل آمدند‌.» اشاره مهندس به تاریخ بازدید 16اردیبهشت سال 93 تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست ماسیمو آپارو مدیرکل پادمان منطقه B آژانس در چارچوب توافق ۷ ماده‌ای ایران و آژانس بود‌. طبق این توافق که در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۲ در تهران بین ایران و آژانس منعقد شد، درباره ۷ اقدام عملی که بایستی تا ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط ایران اجرا می‌شد، توافق کردند که در یکی از این بندها‌ ارائه اطلاعات مورد توافق دو‌طرف و دسترسی مدیریت شده مرتبط با کارخانه تغلیظ اردکان آمده بود. همچنین در توافق ژنو که سوم آذر 92 به امضای ایران و وزرای خارجه 5+1 رسید، در مبحث نظارت‌های بیشتر اذعان گردیده اطلاعات در‌خصوص معادن و مراکز تخلیص اورانیوم‌ (تولید کیک زرد‌) به آژانس داده شود، در همین رابطه طبق ماده 15 برنامه اقدام مشترک موسوم به برجام که میان ایران و 5+1 منعقد شده است، ایران به آژانس اجازه خواهد داد که بر اجرای اقدامات داوطلبانه خود برای دوره های زمانی مربوطه و نیزاجرای تدابیر شفافیت ساز به شرح مندرج در این برجام و پیوست های آن نظارت نماید.از جمله این اقدامات می توان به نظارت آژانس بر کنسانتره سنگ معدن اورانیوم تولیدی توسط ایران در همه کارخانه های تغلیظ سنگ معدن اورانیوم (تولید کیک زرد ) به مدت 25 سال اشاره کرد.» مدیر مجتمع ادامه می‌دهد: «ساخت همه این تاسیسات‌ -که من می‌توانم عظمت آن را از پنجره دفتر رئیس ببینم‌- در ایران بوده و نیروهای ایرانی که بیشتر تخصصشان هم شیمی و مواد معدنی است، بدون کمک و مشاوره خارجی‌ها، تولید کیک زرد را در این مجموعه محقق کرده‌‌اند‌.» وی البته تاکید دارد که بیشتر این نیروها بومی منطقه هستند، هرچند افرادی هم از سراسر کشور مشغول تلاش در این مجموعه هستند. او هم از کار خبرنگاری و روزنامه خراسان سوال می‌کند و پس از یک معرفی اجمالی از روزنامه خراسان برمی‌خیزیم تا برای بازدید از مراحل تولید کیک زرد معروف به داخل کارخانه برویم‌. در مسیر راهروها عکس‌هایی از روزهای ابتدایی ایجاد این تاسیسات عظیم به چشم می‌خورد‌. زمانی که یک کانکس و چند کانتینر با فنسی در اطراف آن‌ها مجموعه را تشکیل می‌داد و امروز که انبوهی از فلز و ‌سیمان در دل کویر تفتیده اردکان خودنمایی می‌کند.

 

آشپزخانه کیک زرد

بازدید از خط تولید کیک زرد را از ابتدای خط یعنی جایی که کامیون‌ها سنگ معدن را از ساغند آورده و تخلیه می‌کنند، آغاز می‌کنیم‌. مهندس توضیح می‌دهد: «این‌جا حدود 200 کیلومتر با ساغند فاصله دارد. البته در طرح اولیه، کارخانه تولید کیک زرد در کنار معدن ایجاد می‌شد اما به لحاظ برخی شرایط جابه‌جایی صورت گرفت‌.»

گزارشی از روند تولید اولین ترکیبات از اورانیوم طبیعی

 

سنگ‌شکن اندازه سنگ را یک ششم می‌کند

در قسمت دپوی سنگ معدن‌ 8 قیف وجود دارد که سنگ معدن از آن‌جا با حجم 75 تن در ساعت وارد خرد‌کنی می‌شود که به گفته مهندس روز کار است‌. وی توضیح می​دهد: «اورانیومی که از معدن می‌آید در حد ‌200 تا 300 گرم در تن خلوص دارد اما در دنیا تا 80 گرم در تن را هم به کار می‌گیرند و ارزش دارد‌. هرکدام از قیف‌ها وسیله‌ای دارند برای ایجاد لرزش تا سنگ‌ها روی نقاله بریزند‌. غبار‌گیرهایی که از بلند شدن گرد و خاک جلوگیری می‌‌کنند، سطح رویی نقاله را می‌پوشانند تا غبار از این قسمت به کارگران آسیب نرساند‌. البته ظرفیت سنگ‌شکن ما حدود‌130 تن است و به همین خاطر 8 قیف هم‌زمان کار نمی‌کنند. در این بخش عنصر پیرولوزیت هم به نسبت‌20 کیلو در تن به خط نقاله اضافه می‌شود تا برای اکسیداسیون مراحل بعدی مورد استفاده قرار گیرد‌. در ادامه سنگ معدن سوار بر نقاله وارد سنگ‌شکنی با عنوان سنگ‌شکن مخروطی می‌گردد که سنگ 75 میل را به سنگ 12 میل تبدیل می‌کند‌.» از این‌جا به بعد را باید به داخل کارخانه برویم و توضیحات را بشنویم‌. با این‌که کارخانه برای رفع ایرادات کار نمی‌کرد اما صدای همان تعداد دستگاه فعال نیز شنیدن سخنان رئیس مجتمع را سخت نموده بود، با این حال او توضیح داد: «سنگ‌های خرد شده برای خردایش بیشتر وارد دستگاهی استوانه‌ای شکل و به رنگ آبی می‌شود که به صورت افقی روی سکویی قرار گرفته است. این دستگاه‌ بال میل یا همان آسیاب گلوله‌ای نام دارد.»

 

تیکنر و لجنی که اورانیوم دارد

بال میل قطر سنگ معدن را به‌100‌ میکرون می‌رساند و این کار را به وسیله توپ‌های فلزی کوچکی از آلیاژ آهن که در قم ساخته می‌شوند، انجام می‌دهد‌. روند کار به این صورت است که سنگ‌های خرد شده در سنگ‌شکن در یک سیلو ذخیره شده و وارد بال‌میل می‌شود. از سوی دیگر آب هم وارد بال‌میل می‌شود و یک دوغاب به دست می‌آید‌. در این‌جا ‌سرعت حرکت توپ‌های درون بال‌میل باید به گونه‌ای باشد که گلوله‌ها بالا آمده و روی سنگ بریزند‌ تا خرد شود و بعد از آن این دوغاب سرریز و در یک راکتور جمع می‌شود‌. در مرحله بعد این دوغاب از یک سرند عبور داده می‌شود تا ذرات زیر‌ 100‌میکرون را جدا نماید و به سمت تیکنر برود‌. تیکنر، استخر فلزی بزرگی است که کف آن به سمت وسط شیب دارد و در‌واقع شبیه یک قیف عمل می‌کند‌. به وسیله یک راهروی فلزی به میانه استخر تیکنر می‌رویم‌. کف آن معلوم نیست و گفته می‌شود عمقی نزدیک به 4 متر دارد و یک پارو در کف آن تعبیه شده که هر دقیقه یک دور می‌زند تا گل و لای ته‌نشین شده را به سمت دریچه کف تیکنر هدایت کند. مهندس می‌گوید: «در تیکنر، جامد دوغاب ما ته‌نشین شده و از طریق دریچه کف تیکنر به صورت‌ گل خارج و وارد راکتورهای لیچینگ می‌شود. ته‌ریز تیکنر با یک پمپ به بخش دیگری می‌رود تا آن‌جا به‌ آن‌ اسید نیتریک اضافه و با‌ بخاری که به آن داده می‌شود، دمایش به 60 درجه برسد‌.» تصور این‌که این ماده شبیه به لجن‌ قرار است به کیک زرد تبدیل شود، سخت است اما باید صبر کرد و آخر شاهنامه را دید‌. در مسیر و همین‌طور که رئیس کارخانه توضیح می‌دهد، کارگران هم می‌رسند. خسته نباشید و خداقوتی نثارشان می‌کنیم‌. در این محیط و فضای سخت کاری شاید آن‌ها هم از دیدن افرادی خارج از مجموعه خوشحال شده باشند و تنوعی برایشان محسوب گردد.

 

جذب و دفع اورانیوم توسط رزین

ادامه کار به گفته مهندس، این‌گونه است: «محلول سرریز شده وارد ستون‌های یازده‌گانه جذب می‌شود که به صورت سری کار می‌کنند و محلول حاوی اورانیوم از یک سو و رزین به صورت هوای فشرده از سوی دیگر می‌آید. برخورد محلول اورانیوم‌دار با رزین باعث می‌شود تا اورانیوم در رزین جذب گردد و به سمت ستون‌های جذب می‌رود و آب آن گرفته شده و رزین جامد باقی می‌ماند که حاوی اورانیوم است‌. در این مرحله یک محلول غلیظ اسید نیتریک و اسید سولفوریک آماده می‌کنیم و دوباره از یک طرف اسید و از طرفی رزین را وارد ستون‌ها می‌کنیم که این‌جا رزین اورانیوم خود را به محلول اسید می‌دهد و حالا ما‌ محلول اسید حاوی اورانیوم که الوئیت نام دارد را به د‌ست آورده‌ایم که از فیلترهایی عبور داده می‌شود تا به صورت یک محلول زلال به سمت مرحله بعد برود‌.»

گزارشی از روند تولید اولین ترکیبات از اورانیوم طبیعی

 

به انتهای خط نزدیک شده و به قولی بوی اورانیوم خالص تر می‌آید

الوئیت یعنی محلول اسید نیتریک و اسید سولفوریک با اورانیوم که کمی ناخالصی هم دارد، راه خود را ادامه می‌دهد‌. در این بخش محلول وارد میکسر ستلر که مخلوط‌کننده و ته‌نشین کننده است، می‌شود و حلال بدون بار آلی از یک طرف و محلول باردار از طرف دیگر وارد می‌گردد که نتیجه برخورد این دو این است که محلول باردار اورانیوم خود را به حلال‌ آلی داده و آب و ناخالصی‌هایش به سمت سد باطله می‌رود‌. حالا یک حلال آلی داریم که اورانیوم را جذب کرده‌ و این حلال باردار باید اورانیوم خود را به یک محلول دیگر به نام‌ بی‌کربنات آمونیوم بدهد‌. در فرآیندی که در یک میکسر صورت می‌گیرد، در نتیجه حلال بالا می‌آید و محلول اورانیوم‌دار در پایین قرار می‌گیرد و هم‌زمان رسوب جامد آمونیوم اورانیل تری‌کربنات زرد رنگ رسوب می‌کند‌ که به AUC معروف است. با دیدن این ماده جامد زرد رنگ به نام ‌ AUCکه در ادامه چرخه سوخت هسته‌ای بارها نام آن را در واحدهای دیگر خواهید شنید‌، فکر کردیم که به آخر خط و البته کیک زرد رسیده‌ایم و این همان کیک زرد معروف است اما ادامه روند به ما نشان داد که دچار یک اشتباه تاریخی بوده‌ایم. ‌این رسوب‌AUC زرد رنگ باید از یک فیلتر درام عبور کند و با استفاده از یک دستگاه پمپ که مکش هوا دارد، ماده زرد رنگ جامد روی جداره پارچه فیلتر می‌نشیند و وقتی می‌چرخد تیغه‌، AUC را برش داده و به کوره کلسیناسیون منتقل می‌کند، البته اگر ناخالصی کیک زیاد باشد 2 بار این فرآیند انجام می‌شود تا ناخالصی کمتر گردد، هرچند‌ به دلیل کیفیت بالای محصول، نیازی به این کار نبوده است.

کیک زرد تیره رنگ

در مرحله بعد این ماده زرد رنگ یعنی AUC ‌ ابتدا به یک خشک‌کن 4 طبقه منتقل می‌شود – این‌جا به نظرم دیگر خود کوره و سینی‌های پخت کیک و شیرینی بود – ماده زرد رنگ ما روی طبقات این خشک‌کن قرار می‌گیرد ‌و به ‌طور متناوب در این 4 طبقه با‌200 درجه گرم می‌شود تا خشک گردد، سپس راه خود را به سمت کوره دیگری برای کلسینه یا برشته شدن ادامه می‌دهد‌. این کوره 12 طبقه دارد که 8 مشعل، دمایی نزدیک‌800 درجه ایجاد کرده و حاصلش‌ ماده‌ای به رنگ سبز یا قهوه‌ای تیره و نزدیک به سیاه است که در‌نهایت تعجب ما نامش را کیک زرد U3O8 گذاشته‌اند‌. جالب است که ما از ابتدا دنبال ماده‌ای خوش‌رنگ و شبیه کیک با زردی به سان آفتاب بودیم اما الان پودری تیره رنگ نشان می‌دهند و می‌گویند همان کیک زرد معروف است و جالب‌تر این‌که این اصطلاح در دنیا نیز به کار می‌رود‌. مهندس توضیح می‌دهد: «خط تولید کارخانه اردکان تا تولید‌ AUC و یک مرحله قبل از برشته شدن پیش رفته و وقتی تا این‌جا آمده‌ایم، دیگر برشته کردن مشکلی نخواهد داشت چون فقط یک پدیده حرارتی است‌. کیک‌ زرد تولیدی در داخل بشکه‌هایی جمع شده و سپس به سمت یو‌سی‌اف اصفهان می‌رود تا خوراک اولیه برای تولید ‌UF6 که آن هم خوراک اولیه سایت غنی‌سازی نطنز است را مهیا سازد‌.»

 

دیدار با کیک زرد حاصله از اردکان در آزمایشگاه

البته ما در بازدید خود موفق شدیم، نمونه آزمایشگاهی کیک زرد تولیدی در سایت شهید رضایی‌نژاد را از نزدیک ببینیم و برای اولین بار یک رسانه موفق شد از این محصول که کمتر از 2 ماه از تولیدش گذشته بود تصویر‌برداری نماید‌‌.

این ماده با استانداردهایی که رعایت می‌شود باید حدود 25 ناخالصی آن حتما‌ زیر حد‌مجاز باشد تا برای خوراک ورودی یو‌سی‌اف اصفهان‌ ارسال گردد.

در مسیر بازگشت به دفتر رئیس، او توضیح می‌دهد که ساعت کاری در این‌ کارخانه 3 شیفت است و آزمایشگاه‌ کنترل کیفی و آزمایشگاه طرح و توسعه نیز در همین سایت ایجاد شده، همچنین تولید شیرآهک برای خنثی کردن محلول‌های اسیدی پساب و انتقال آن‌ها به سد باطله از دیگر اموری است که در مجموعه انجام می‌شود. پس از گرفتن عکس از تاسیسات تولید کیک زرد در اردکان و تعویض دوباره کفش و کلاه و لباس خود از سایت خارج می‌شویم و به این فکر می‌کنیم که چگونه‌ فکر و تلاش ایرانی توانسته این‌چنین سنگ سخت را‌ رام و این دانش را بومی کرده و مورد استفاده قرار دهد‌. قرار بعدی ما در چرخه سوخت‌، کارخانه یو‌سی‌اف اصفهان است تا ببینیم بر سر این پودر زیبا و باارزش چه خواهد آمد.

کیک زرد تیره رنگ

در مرحله آخر ماده زرد رنگ یعنی AUC ‌ ابتدا به یک خشک‌کن 4 طبقه منتقل می‌شود و ماده زرد رنگ ما روی طبقات این خشک کن قرار می‌گیرد ‌و به ‌طور متناوب در این 4 طبقه با‌200 درجه گرم می‌شود تا خشک گردد، سپس راه خود را به سمت کوره دیگری برای کلسینه یا برشته شدن ادامه می‌دهد‌. این کوره دمایی نزدیک‌800 درجه ایجاد کرده و حاصلش‌ ماده‌ای به رنگ سبز یا قهوه‌ای تیره و نزدیک به سیاه است که در‌نهایت تعجب ما نامش را کیک زرد U3O8 گذاشته‌اند‌. جالب است که ما از ابتدا دنبال ماده‌ای خوش‌رنگ و شبیه کیک با زردی به سان آفتاب بودیم اما الان پودری تیره رنگ نشان می‌دهند و می‌گویند همان کیک زرد معروف است و جالب‌تر این‌که این اصطلاح در دنیا نیز به کار می‌رود‌.

گزارشی از روند تولید اولین ترکیبات از اورانیوم طبیعی

کارخانه تولید کیک زرد اردکان

(1391) 2012 راه اندازی

سنگ معدن ساغند یزد خوراک اولیه

500 گرم در تن عیار سنگ معدن

120 هزار تن میزان ظرفیت ورودی

67 تن U3O8 کیک زرد تولید در سال

75 درصد اورانیوم درصد خالص سازی

12 فروردین1394 اولین تولید

منبع:خراسان

نظرات بینندگان

ارسال نظر