صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سخنان مجیدی در نشست خبری جشنواره

مجید مجیدی کارگردان فیلم سنیمایی «محمد رسول الله (ص)» از مونترال و در گفت‌وگو تلفنی اظهار داشت: گروه قطری که می‌خواهند با کمک هالیوود چندین فیلم در مورد پیامبر اسلام بسازند، با دیدن فیلم مشتاق شدند که از امکانات سینمای ایران بازدید کنند.

کد خبر: 43985

مجیدی مجیدی و تعدادی از عوامل فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» هم اکنون در مونترال کانادا هستند تا از اولین نمایش بین المللی این فیلم رونمایی کنند.

او در گفت‌وگوی تلفنی که با سایت رسمی فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» داشته است از حال و هوای جشنواره فیلم مونترال و از  واکنشها نسبت فیلمش خبر می‌دهد.

مجیدی در ابتدای سخنانش به نشست منتقدان جشنواره فیلم مونترال اشاره کرد و گفت: در روز پنجشنبه صبح، اولین نمایش فیلم محمدرسول الله برای منتقدان بود که با استقبال و نگاه مثبت منتقدان همراه بود. سوالاتی که بیشتر درمورد فیلم می شد در مورد مسائل تکنیکی فیلم بود. آنها معتقد بودند که این فیلم فراتر از سطح سینمای ایران است و تا به حال، چنین فیلم با این سطح تولید در سینمای ایران ندیده بودند. آنها پیش بینی کردند که در اکران عمومی هم موفق خواهد بود.

مجیدی همچنین در مورد سوالاتی که در این جلسه منتقدان مطرح شده بود گفت: سوالات بیشتر درمورد قرائتی که این فیلم از اسلام سالها داده متفاوت است و این فیلم می تواند دریچه تازه ای از زندگی پیامبر به جهان غرب و به جهان اسلام باز کند.

کارگردان فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» ادامه داد: برای آنها جالب بود که بیشتر از زندگی پیامبر بدانند و بعد از دیدن این فیلم سوال می کردند که قسمتهای بعدی اش را چه موقع خواهیم ساخت. نگاه‌ها بیشتر روی این تمرکز داشت که ساخت چنین فیلمی باعث تاثیر مثبت بر نگاه جامعه جهانی نسبت به اسلام می‌شود.

مجیدی با اشاره به نگاه مثبتی که در جلسه نقد و بررسی این فیلم وجود داشت گفت: نکته ای که بار منفی باشد در بین منتقدین ندیدیم. فکر می کردیم کمی حساسیت در مورد گروه یهودی رادیکالی که در فیلم آوردیم بوجود بیاید که هیچ اشاره‌ای به آن نشد و همه تاکید داشتند که فیلم نگاه خوبی نسبت به ادیان دارد.

کارگردان فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)»خاطرنشان کرد: نکته جالب دیگر این جلسه حضور یک گروه قطری بود که همان گروهی هستند که می‌خواهند با کمک هالیوود چندین فیلم در مورد پیامبر اسلام بسازند و اینها با دیدن فیلم مشتاق شدند که از امکانات سینمای ایران و بخصوص از شهرک سینمایی پیامبر اعظم (ص) بازدید کنند.

وی اضافه کرد: همچنین از هماهنگی عوامل خارجی فیلم با گروه‌های ایران سوال شد و من گفتم که این زبان مشترک سینما است که امثال ویتوریا استرارو و دیگر عوامل خارجی در کنار عوامل ایرانی به یک هارمونی در کار رسیدند.

مجیدی با اشاره به اینکه بحث هزینه تولید فیلم از جمله سوالات جلسه نقد و بررسی فیلم «محمدرسول الله (ص)» بود، گفت: ساخت شهرک پیامبر اعظم (ص) و بازه زمانی ساخت چنین شهرکی برایشان سوال برانگیز بود و تعجب می‌کردند که چگونه فیلمی در چنین ابعادی با این هزینه‌ ساخته شده است. و ما هم می گفتیم که هزینه ساخت این فیلم نزدیک به 40 میلیون دلار است. در این جلسه هزینه ساخت فیلم «محمدرسول الله (ص)» با فیلمهایی دیگری مقایسه شد که در حوزه پیامبران ساخته شده است مثلا فیلمی که ریدلی اسکات با بودجه 160 میلیون دلاری ساخته است و می‌گفتند فیلم «محمدرسول الله (ص)» با بودجه یک سوم آن توانسته است تاثیرگذار باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در مورد واکنشهای جهان اسلام نسبت به این فیلم سوالاتی مطرح شد، گفت: من هم در این جلسه گفتم که برخی در کشورهای اسلامی قرائتهای رادیکالی نسبت به فیلمی که هنوز دیده نشده است دارند. همین‌ موضوع که کسانی بدون دیدن فیلم، نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند، برایشان جالب بود و واکنشهای جالبی داشتند.

مجیدی با تاکید بر این‌که فیلم در بین خبرنگاران و رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفته است گفت: در مجموع واکنشهای مثبتی نسبت به این فیلم وجود داشت و شبکه‌های مختلفی مثل BBC ،CNN، الجزیره و ... قرار است در دو روز آینده درخواست مصاحبه داشتند.

کارگردان فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» در مورد استقبال از نمایش این فیلم گفت: بلیط های نمایش افتتاحیه کارگردان فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» از مدتها قبل فروش رفته بود و بلیط نمایش دوم هم از دو سه روز پیش تمام شده است و مردم تقاضای تکرار نمایش این فیلم را دارند. به احتمال زیاد بدلیل درخواست ایرانیان، در هفته جاری اکرانی هم در دانشگاه مک‌کین خواهیم داشت و جمعیت بسیار زیادی از سراسر کانادا به مونترال آمدند.

مجیدی در مورد واکنشهای برخی گروه‌های افراطی نسبت به اکران این فیلم در مقابل کاخ جشنواره، گفت: در حاشیه این نمایش یکسری گروه‌های افراطی، شعارهایی علیه فیلم «محمدرسول الله (ص)» و علیه خود من می‌دادند. خیلی جالب که آنها حتی نسبت به یک اثر هنری و فرهنگی اینچنین واکنش تندی را از خودشان نشان می‌دادند که البته جمعیت آنها در حد 20 یا 30 نفر بود. اینها نمایش این فیلم را محکوم می‌کردند که چرا فیلمی که مربوط به اسلام است را مونترال باید پخش کند و این به نوعی تبلیغ اسلام است.

وی افزود: متاسفانه اینها گروهی هستند که شاید نسبت دادن کلمه مقدس ایرانی به آنها درست نباشد و برای اینها زشت باشد. هر پدیده‌ای می‌تواند به خود شکل سیاسی بگیرد اما در مورد فیلم پیامبر چرا باید این رفتار وجود داشته باشد؟ آیا این رفتارها همسویی با نگاه غربی اسلام‌هراسی نیست؟ و آنها در امتداد همان جریان حرکت نمی‌کنند؟ و این سوالی است که روز گذشته برای من وجود داشت. به چند نفر از آنها که صدا می‌زدند گفتیم که ای کاش می‌آمدند فیلم را می‌دیدند که این فیلم از چه حقیقتی صحبت می‌کند و بعد شعار می‌دادید.

کارگردان فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» گفت: دیروز نمایش رسمی فیلم با حضور عوامل برگزار شد که بعد از دیدن فیلم تا ساعت‌ها مردم با بازیگرها صحبت کرده و عکس می‌گرفتند و شور و اشتیاق خودشان را بروز می‌دادند و این به همه قشرهای مختلف حاضر مانند فیلم‌سازان، مردم و منتقدین و مردم کشور عزیزمان ایران که در سالن بودند، مرتبط می‌شد به شکلی که دیشب تا نیمه‌های شب مردم سراپا ذوق و شوق بودند و نظر خود را نسبت به فیلم می‌گفتند.

این نویسنده و کارگردان سینما همچنین درمورد درخواست اکران بین المللی فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» گفت:  از جشنواره‌های مختلف درخواست نمایش این فیلم را در کشورهایشان داشتند که ما هم به آنها گفتیم باید این اتفاق با بخش بین‌الملل فیلم هماهنگ شود. درخواست‌هایی که برای فروش این فیلم هم آمده است قابل توجه است. امیدواریم ظرف دو، سه روزی که اینجا هستیم این موج درخواست خیلی وسیعتر شود.

مجیدی در مورد واکنش‌های دیگر نسبت به اکران فیلم در مونترال، گفت: رئیس فستیوال فیلم مونترال هم بسیار خوشحال است و اعلام کرده است که ما فیلم بزرگی را از ایران و اسلام در اینجا به نمایش درآمد که یکی از افتخارات جشنواره مونترال است و او با یک حس و حال خوبی از فیلم در مراسم افتتاحیه فیلم صحبت کرد. شور و هیجانی که من شاهد آن بودم بسیار قابل توجه بود و این اولین نمایش جهانی فیلم بود که من بسیار منتظر آن بودم تا اینکه ببینم این فیلم با مخاطبان خارجی و مخاطبان بیرونی در یک حجم گسترده چگونه این تعامل را برقرار می‌کند و به لطف خدا این واکنش خیلی باشکوه بود و این نشان می‌دهد که اثری که روح معنوی در آن جاری است چگونه می‌تواند با فطرت انسان‌ها ارتباط نزدیکی برقرار کند.

کارگردان فیلم سینمایی «محمدرسول الله (ص)» با ابراز رضایت از نمایش افتتاحیه این فیلم گفت: شروع جهانی فیلم، شروع بسیار خوبی بود و امیدواریم که این فیلم در ماه‌های آینده بتواند به نمایش عمومی در دنیا در بیاید و گوشه‌هایی از این روح حقیقت جویی اسلام و شخصیت رحمت للعالمینی پیامبر را به دنیا معرفی کند.

مجیدی در آخر گفت: نکته ای که وجود داشت این بود که واقعا مردم بعد از دیدن فیلم مهربان می‌شوند و برق شادی از چشمانشان مشخص است و حس عجیبی در آدم ها بوجود می‌آورد و این خیلی اتفاق مبارکی است و من فکر می‌کنم که همه اینها به برکت وجود خود پیامبر اکرم (ص) است که می‌تواند دل‌ها را به تسخیر خود درآورد.

 

منبع: تسنیم

نظرات بینندگان

ارسال نظر