صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

چرا استفاده از فیس بوک و توئیتر برای دولتمردان بی اشکال شده؟

وزیر ارتباطات گفت: یکی از اهداف جدی دولت آن است که حقوق شهروندی مورد توجه جدی قرار گیرد.

کد خبر: 43909

خبرگزاری ایسنا: وزیر ارتباطات گفت: یکی از اهداف جدی دولت آن است که حقوق شهروندی مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی گفت: بحث دسترسی آزاد به اطلاعات نیز از جمله بخش‌هایی است که به حقوق شهروندی مربوط می‌شود و در این زمینه با وجود اینکه قانون مجلس مدتها مورد بی توجهی قرار می گرفت اکنون طبق مصوبات مجلس این مساله دنبال شده و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلساتی درباره آن برگزار می شود.

وی ادامه داد: نگاه ما به شبکه‌های اجتماعی نیز بر پایه این دو اصل شکل گرفته است. البته طبیعی است شبکه‌های اجتماعی همانقدر که فایده هایی به دنبال دارند ممکن است آسیب‌هایی را نیز همراه خود داشته باشند اما وظیفه دولت آن است که این فواید را براساس نیاز مردم و ارتباط آنها افزایش داده و در مقابل جلوی آسیب‌ها و تهدیدها را بگیرد.

وزیر ارتباطات همچنین اظهار کرد: برای این کار تلاشهای متعددی صورت گرفته است اما در اولین گام لازم است که مرم را آگاه کنیم که بدانند بدون کمک آنها مبارزه با آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی امری سخت و دشوار می شود البته این موضوع به آن معنا نیست که ما وظایف خود را انجام ندهیم.

واعظی ادامه داد: ما وظیفه و مسوولیت می‌دانیم که به این مقوله توجه کنیم من نیز همان نگاهی که در برابر این موضوع در خانواده کوچک خود دارم، در خانواده بزرگ ایرانی هم اعمال می کنم. اکنون طرحی مانند فیلترینگ هوشمند به این دلیل طراحی شده که امروزه شبکه‌هایی وجود دارند که ممکن است کمتر از 10 درصد آنها مضر باشد اما بخش مهمی از اطلاعات علمی و مهارتهای مختلف به واسطه این شبکه‌ها قابلیت انتقال دارد و برهمین اساس نباید مردم ما از این امکانات محروم باشند. فیلترینگ هوشمند نیز براین اساس به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است تا با استفاده از آن امکان دسترسی مردم از این شبکه‌ها به طور کلی مسدود نشود.

وی همچنین اظهار کرد: البته بحث فیلتر شدن یا نشدن همانند جنگ الکترونیک است که در گذشته مطرح بود. در این زمینه همزمان با ما دیگران نیز اقدمات متعددی را انجام می دهند تا در این حوزه اندیشه‌های خود را وارد کنند، براین اساس ما تصمیم گرفتیم با همکاری 11 دانشگاه طرح فیلترینگ هوشمند را مورد توجه قرار داده و بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته ایم هم به گونه ای تعریف شده است که برای آن محدودیتی وجود ندارد.

واعظی همچنین متذکرشد: این طرح یک روند سه مرحله ای است که اکنون در مرحله دوم آن هستیم که امیدواریم تا پایان سال تکمیل شود. اجرای این پروژه حالت تک و پاتک دارد و زمان اجرایی شدن کامل آن بستگی به کمک متخصصان بومی دارد.

وی ادامه داد: در هر صورت دولت اعتقاد دارد تمام شبکه‌های سالم در اختیار مردم قرار گیرد اما در این زمینه بر روی سالم بودن فعالیت این شبکه‌ها اصرار داریم و اگرچه تاکنون در این حوزه با فشارهای زیادی مواجه شدیم اما مقاومت کرده ایم و حال هم از مردم می خواهیم کمک کنند که این شبکه‌ها فضای سالمی داشته باشند تا فعالیت آنها استمرار داشته باشد.

با ورود شبکه‌های اجتماعی داخلی، داخلی‌ها فیلتر نمی شوند

وزیر ارتباطات درعین حال یادآور شد: با این وجود ما مجبوریم شبکه های داخلی خود را نیز داشته باشیم و برای استفاده از این شبکه ها لازم است مردم خیالشان راحت شود که اطلاعات آنها محفوظ است.

وی همچنین متذکر شد: ما یک تا دو سال است تلاش‌های متعددی در این زمینه داشته ایم و شبکه‌های داخلی خوبی در زمینه صوت و تصویر ایجاد شده که مراجعات خوبی دارند و یکی از این شبکه‌ها حدود دو میلیون کاربر دارد. بر همین اساس این تفکر که گفته می شود اگر شبکه های داخلی فعالیت کنند، جلوی فعالیت شبکه‌های خارجی گرفته می‌شود تصویر نادرستی است.

در حریم خصوصی مردم دخالت نمی کنیم، مگر به حکم قضایی

واعظی در عین حال خاطر نشان کرد: ما اعتقاد داریم تمام مکالمات مردم از طریق هر شبکه‌ای، حریم خصوصی آن‌ها محسوب می شود و دولت در این حریم دخالت نمی کند مگر اینکه در این زمینه حکم قانونی وجود داشته باشد البته در زمانی که حکم قانونی وجود داشته باشد هم داخلی یا خارجی بودن این شبکه‌ها تاثیری نداشته و تمام فعالیتهای صورت گرفته در آنها مانیتور خواهد شد.

چرا استفاده از فیس بوک و توئیتر برای دولتمردان بی اشکال شده؟

وزیر ارتباطات در ادامه صحبت‌های خود درباره این مطلب که چرا همچنان برخی از دولتمردان از شبکه‌هایی مانند فیس بوک و توئیتر که فیلتر شده استفاده می کنند توضیح داد: بحث فیلترینگ فیس بوک و توئیتر در گذشته تصویب شده و قبل از این دولت رخ داده است؛ حال ممکن است با اجرای طرح فیلترینگ هوشمند ما تلاش کنیم این شبکه‌ها نیز بار دیگر فعالیت کنند، اما در این زمینه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه ای تصمیم گیرنده است و فعالیت مجدد این شبکه‌ها بستگی به تجدید نظر این کارگروه دارد و تنها به وزارت ارتباطات مربوط نمی شود چرا که ما تنها یک عضو در این کمیته داریم.

وی ادامه داد: وقتی یک شبکه مسدود است، مسدود بودن آن برای همگان است. حال اگر چند تن از مسوولان به دلیل مسوولیت‌هایی که در حوزه بین‌الملل دارند از چنین شبکه‌ای استفاده می‌کنند به احتمال زیاد از مقامی اذن و مجوز گرفته‌اند و اینگونه نبوده که ما برای آنها شبکه ای باز بگذاریم. احتمالا آنها نیز با همان روش‌هایی که سایر مردم از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند، در فیس بوک و توئیتر فعالیت می‌کنند.

او افزود: اما حتی خود من به شخصه چه در منزل و چه محل کار تمام آی پی هایی که دارم مانند مردم است و تاکنون هم از این شبکه‌ها نه استفاده کرده‌ام و نه می کنم. در صورتی که اکثر شبکه‌های اجتماعی داخلی را مورد استفاده قرار می دهم اما در نهایت برای گفتن اینکه اقداماتی که تا کنون از سوی برخی دولتمردان در زمینه فعالیت در این شبکه‌ها صورت گرفته قانونی است یا خیر در جایگاهی نیستم که بتوانم چنین موضوعی را اعلام کنم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر