صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران

دولت از بازگشت ناطق استقبال می‌کند

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید او و حزبش از حضور ناطق نوری در انتخابات آینده استقبال کرده و امیدوارند وی با حضورش موجب بازگشت اصولگرایان به ریل اعتدال شود. گفت‌وگوی این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره حضور علی اکبر ناطق نوری در انتخابات آینده مجلس با آرمان را در ادامه می‌خوانید.

کد خبر: 43871

 

آرمان- ویدا ربانی: گمانه‌زنی‌ها درباره حضور حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری در انتخابات آینده مجلس همچنان ادامه دارد. پیش‌تر احمد ناطق نوری برادر وی گفته بود درخواست‌ها برای حضور در انتخابات از سوی طیف‌های مختلفی از جمله اصولگرایان واقعی و اصلاح‌طلبان مطرح شده است. البته به گفته وی ناطق نوری قصد ورود به انتخابات را ندارد. با این حال بسیاری از اصولگرایان و حتی اصلاح‌طلبان همچنان امید خود را برای بازگشت شیخ نور به عرصه سیاسی از دست نداده‌اند. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید او و حزبش از حضور ناطق نوری در انتخابات آینده استقبال کرده و امیدوارند وی با حضورش موجب بازگشت اصولگرایان به ریل اعتدال شود. گفت‌وگوی این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره حضور علی اکبر ناطق نوری در انتخابات آینده مجلس با آرمان را در ادامه می‌خوانید.
 
 
 
 
 با وجود درخواست‌ها از حجت‌الاسلام ناطق‌نوری برای حضور در انتخابات آینده مجلس ایشان پاسخ قطعی را اعلام نکرده و حتی در گذشته هم گفته‌اند قصد حضور در انتخابات را ندارند. شما حضور شیخ‌نور در انتخابات آینده مجلس را چقدر محتمل می‌دانید؟
احتمال حضور ناطق نوری در انتخابات آینده مجلس تقریبا 50-50 است و از حالا هم نمی‌توان احتمال حضور ایشان در انتخابات را منتفی دانست. اصولگرایان نیاز به تجدید سازمان دارند و نمی‌توانند خود را تسلیم جریان جبهه پایداری کنند. خروجیجبهه پایداری دولت‌های نهم و دهم هستند که سیاست‌هایش هم به اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان لطمه وارد کرده است. قاعدتا عقلای اصولگرا  که نسبت به آینده کشور حساس هستند و به دنبال راهکاری مناسب برای انتخابات آینده مجلس، می‌دانند  یکی از بهترین راهکارهای موجود بازگشت امثال ناطق‌نوری به عرصه سیاسی است که می‌توانند موجبات انسجام در جبهه اصولگرایی را فراهم کرده و زمینه‌ساز حاکمیت اندیشه‌های معتدل و میانه‌رو در جبهه اصولگرایی شوند. 
 
 
 
 
 یعنی ناطق‌نوری مدنظر اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس آینده نیست و در صورت حضور ایشان در انتخابات اصلاح‌طلبان گزینه خود را خواهند داشت؟
ما به عنوان بخشی از اصلاح‌طلبان و حزب کارگزاران سازندگی بارها این مساله را گفته‌ایم که از بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاسی کشور و انتخابات آینده مجلس استقبال می‌کنیم اما تاکنون هیچ بحثی در جبهه اصلاح‌طلبان برای ائتلاف با اصولگرایان میانه‌رو مطرح نشده است. البته در عالم سیاست هیچ ائتلافی غیرممکن نیست اما این مسائل نیز به شرایط آینده بستگی دارد. آنچه در زمینه انتخابات آینده امری بسیار مثبت خواهد بود حضور ناطق و شخصیت‌هایی مانند علی لاریجانی است که می‌توانند محور وحدت اصولگرایان شوند چون این شخصیت‌ها می‌توانند اصولگرایان را بازسازی کنند و از فضایی که دولت یازدهم ایجاد کرده بهره ببرند. این یک امکان بزرگ برای اصولگرایان است. ما رقیبی بهتر از ناطق برای انتخابات آینده نمی‌شناسیم چون چه ما پیروز باشیم چه ایشان، منافع کشور تامین خواهد شد. البته ائتلاف هم مردود نیست اما هنوز درباره آن بحث وجود دارد و جناب ناطق نیز برای بازگشت خود به عرصه سیاسی کشور شرایطی را اعلام نکرده‌اند. خلاصه مساله این است که ما استقبال کرده‌ایم. من اطلاع دارم که جمع بزرگی از اصولگرایان به جناب ناطق مراجعه کرده و از ایشان تقاضا کرده‌اند در انتخابات آینده حضور پیدا کنند اما جناب ناطق هنوز برای حضور در انتخابات جوابی نداده‌اند. البته من عدم اجابت خواست اصولگرایانی را که به ایشان مراجعه کرده‌اند نیز مبنی بر جواب رد ایشان نمی‌دانم. 
 
 
 
 
 بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاسی کشور چه تاثیراتی می‌تواند در این فضا داشته باشد؟
کشور برای حرکت بر مدار صحیح نیازمند بازگشت چهره‌‌های اصیل انقلاب به عرصه سیاسی است. با انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان  رئیس‌جمهور و برقرار آرامش و تدبیر در جامعه اگر شخصیت‌هایی مانند ناطق نیز وارد صحنه شوند به طور کلی سطح نهاد‌های کشور ارتقا پیدا می‌کند. در این صورت خردمندان گرد هم آمده و مناقشات را حل و فصل می‌کنند که بسیار مثبت است. 
 
 
 تاکنون به نظر می‌رسید محمدرضا عارف گزینه اصلی اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس آینده است. اگر اصلاح‌طلبان با ناطق‌نوری به ائتلاف برسند، سر لیست اصلاح‌طلبان چه تغییری خواهد داشت؟
جناب ناطق هنوز بازگشت خود به عرصه سیاسی را اعلام نکرده‌اند، بنابراین اجازاه دهید به موقع درباره آن صحبت کنیم.
 
 
 
 تعامل دولت و حجت‌الاسلام ناطق‌ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
قطعا دولت بسیار از حضور ناطق استقبال می‌کند و به نظر من بخش‌های مهمی از دولت نیز از بازگشت جناب ناطق به عرصه سیاسی حمایت خواهند کرد چون بازگشت ایشان به عرصه سیاسی را می‌توان بازگشت جبهه اصولگرایی به سمت خردورزی و اعتدال و تقویت شخصیت‌هایی مانند علی لاریجانی دانست.

نظرات بینندگان

  • علیرضا کاویان

    | |

    دولت خیلی زرنگه چون میدونه مجلس ایران یه توانمند نیاز داره که اونم در حال حاضر آقای ناطق نوریه البته اگه حاج آقا منت بذاره و فبول زحمت کنه به نظر من کلید مجلس ایران جناب ناطق نوری بزرگوار هستند خداوندا به ملت عزیز ایران عزت و سربلندی در دو جهان را عنایت فرما.آمین

ارسال نظر