صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حسن خمینی:شانه خالی نخواهم کرد

لازم باشد، کاری انجام دهم، شانه خالی نخواهم کرد

کد خبر: 43863

 

اعتماد / مهشید ستوده/ پاسخی با استناد به یک «وصیت». یادگار ٤٣ ساله حضرت امام نمی‌خواهد شانه خالی کند. مردی که از ٢٣ سالگی‌اش شد مرد شماره یک صیانت از اندیشه‌ها و آثار جدش، حالا ٢٠ سال پس از فقدان پدر، گویا از مرحله حساس یک تصمیم‌گیری مهم عبور کرده است. وصیت پدربزرگش به پدر را یادآوری می‌کند و می‌گوید اگر نیاز باشد مسوولیتی را قبول کند، شانه خالی کردن غلط است. یادگار ٤٣ ساله حضرت امام ؛ مردی که فقه می‌داند و شعر می‌سراید، فلسفه را هم می‌فهمد و هر آنچه در فقه و اصول و فلسفه نگاشته پیرامون آرا و نظریات جدش بوده است. تعداد دوستدارانش در هر دو جناح کم نیستند، افراطیون که سخنرانی‌اش را بر هم زدند، تعداد متاسفین زیاد بود و از مراجع تقلید گرفته تا مقام معظم رهبری ابراز تاسف کردند. اطرافیانش می‌گویند هنوز هم برای پدربزرگش بغض می‌کند. او همان است که به توصیه جدش هم راه طلبگی را رفت. گفته است اگر روحانی نمی‌شد روزنامه‌نگار می‌شده است اما به توصیه جدش عمل کرد. یادگار امام که این روزها بسیاری دل به نخستین مسوولیت سیاسی او در نظام بسته‌اند تلویحا اعلام کرد که اگر لازم باشد، می‌آید. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نزدیک به یک ماه پیش از سید حسن خمینی دعوت به کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان رهبری کرده بود او اما پاسخی نداده بود. اطرافیانش می‌گفتند او بیشتر در پی تحصیل در حوزه است و علاقه‌ای به حضور در مناصب سیاسی ندارد. با این حال تعداد دعوت‌کنندگان هر روز بیشتر می‌شود و انگار حسن خمینی به مرحله «لزومی» که روزی جدش در گوش پدر یادآوری کرده بود نزدیک‌تر می‌شود. درست در روزهای مبارزات انقلابی در اول مرداد ماه سال ٥١ در شهر قم به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم بنا بر سفارشات مداوم حضرت امام و پدرش در سال ١٣٦٨ تحصیلات حوزوی خود را شروع می‌کند و چهار سال بعد یعنی یک‌سال قبل از فوت مرحوم سید احمد خمینی رسما به لباس روحانیت ملبس می‌شود. وی ابتدا در مدرسه رضویه و مدرسه کرمانی‌ها مقدمات را خوانده و از سال ١٣٧٢ به تحصیل در سطوح عالی می‌پردازد و تمام این مدت را در منزل پدر بزرگ خود یعنی مرحوم سلطانی طباطبایی (قده) و تحت‌نظر ایشان می‌گذراند.

 

 

تدریس خارج اصول سیدحسن خمینی از سال تحصیلی ٩٠ـ١٣٨٩ شروع شده و هم‌اکنون در محل مدرسه دارالشفای قم ادامه دارد و کلاس درس وی از کلاس‌های پررونق حوزه قم است. حاصل تلاش‌های سید حسن در امر تحقیق و پژوهش، کتاب‌هایی نظیر«مبانی فقهی تنظیم خانواده»، «ده مقاله»، «دلیل راه» و کتاب ارزشمند «فرهنگ جامع فرق اسلامی» است که حاصل تلاش ١٠ ساله ایشان در زمینه فرق و نحله‌های اسلامی است. سید حسن خمینی (س) از سال ١٣٧٣ و به دنبال درگذشت پدر عهده‌دار تولیت حرم مطهر و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی شد. او، به‌طور معمول روز‌های چهارشنبه تا عصر جمعه را به این امر مهم می‌پردازد و بعد از مرحوم سیداحمد آقا معمولا پنجشنبه شب‌ها نماز مغرب و عشا را در حرم مطهر حضرت امام خمینی(س) اقامه می‌کند.

 

 

 

خمینی جوان در جامه اجتهاد

سیدحسن خمینی تنها در «جماران» سکنی ندارد، بلکه در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر مذهبی قم نیز گام برمی‌دارد و بر مناسبات پیچیده این بیت و آن بیت اشراف دارد. اگر تا دیروز حایل سیاست مانع از این می‌شد که پدر و پدربزرگش به قم سر بزنند و با این عالم و آن عالم به ‌گفت‌وگو بنشینند، اما اکنون او این فاصله را حس نمی‌کند؛ چرا که سیدحسن هیچ عنوان و سمت سیاسی در اختیار ندارد، شاگرد شاگردان «آیت‌الله خویی» است و حتی از علمای مستقل از حکومت نیز مستقیم و غیرمستقیم در فقه و اصول سود جسته است. امروز نواده امام در قم است تا آرزوی پدربزرگش را به واقعیت مبدل و حوزه قم را بیش از پیش درک کند. نزدیک به ٣٠سال از هجرت دایمی امام از قم به تهران گذشته است که سیدحسن پای در مسیر بازگشت گذاشته و از جماران به قم رفته و بیشترین ایام هفته را در این شهر به بحث و تدریس می‌پردازد. او اما هم اینک گام در وادی تازه‌ای گذاشته است. او پنج سال پیش، تدریس خارج از اصول فقه را در حوزه علمیه آغاز کرد. در تعریف حوزویان تدریس این درس به‌منزله نیل به اجتهاد تلقی می‌شود. سید‌حسن خمینی در خانه پدری خود در کوچه‌پس‌کوچه‌های خیابان صفاییه (شهدا) قم زندگی می‌کند. پنج روز هفته را در قم به تحصیل و تدریس می‌گذراند و دو روز پایانی هفته را به تهران می‌رود تا به رتق و فتق امور حرم امام و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و بیت امام‌راحل بپردازد. خمینی جوان بیش از ۱۲ سال است که هر روز صبح در کلاس آیت‌الله سید‌علی محقق‌داماد حاضر می‌شود. یک دوره کامل خارج اصول پای درس ایشان حاضر شده است و علاوه بر شرکت در درس خارج فقه مشغول بازنگری و تنظیم تقریرات اصولی ایشان است. وی یکی از مستشکلین اصلی درس محسوب می‌شود. سید‌حسن خمینی در مباحث علمی اهل تعارف نیست و بدون محابا اشکال می‌کند. آیت‌الله سید‌علی محقق‌داماد هم با صراحت بیشتری به اشکالات او پاسخ می‌دهد. خمینی جوان از این جهت بی‌شباهت به عموی خویش مرحوم آیت‌الله سید مصطفی خمینی نیست. نقل است که شهید آیت‌الله سید مصطفی خمینی بدون در نظر گرفتن هیچ محذوری به استادش امام خمینی اشکال می‌کرد و حتی گاهی صدای این دو به قدری بلند می‌شد که گویی با هم دعوا می‌کنند. مشابه همین تعامل استاد و شاگرد را در اشکال کردن این نوه امام و استادش آیت‌الله محقق داماد می‌توان دید. نوه امام همچنین در آثار و مقالات علمی خود سعی کرده از مرزبندی‌ها و خط قرمزهای رایج در وادی سیاست گذر کند و این‌گونه خط‌کشی‌ها را در وادی علم و اندیشه دخالت ندهد. «ده مقاله» در کنار بیش از یک دهه تدریس نویسنده‌اش در سطوح مقدماتی و عالیه حوزه علمیه قم، می‌تواند محک خوبی برای ارزش‌گذاری بر توان علمی و نیز متدهای تحلیلی نواده امام باشد. بدون این دو مولفه نمی‌توان به شناخت جامعی از شخصیت اثرگذار این چهره جوان عالم دین و سیاست دست یافت.

 

 

 

یادگار امام و ترجیح «اخلاق» بر «سیاست»

سید حسن خمینی علاوه بر اینکه مسوولیت حفاظت از آثار حضرت امام را دارد یک عزم جدی برای محافظت از اندیشه‌های او و تحریف تفکرات جدش هم دارد. در تمام این سال‌ها هر جا که قدمی در این مسیر برداشته شده است وارد شده، موضع گرفته و انتقاد کرده است. از خرافه بیزار است و در همه این سال‌ها یک عزم جدی داشته است تا یاران جدش را فراموش نکند، با آنها مشورت کند و نشست و برخاست داشته باشد. مجموعه رفتارهایی که باعث شده تا حرف سید سحن خمینی در خاندان خمینی حرف برتر باشد. یک‌بار در یک گفت‌وگو در هشت سال پیش جمله‌ای طلایی گفت. تاکید کرد که « ما برای امام نباید متولی تعیین کنیم.» او اما یک نامه مهم هم در سال ٨٨ خطاب به ریاست سازمان صدا و سیما نوشت. درست جایی‌که از نگاه او اندیشه‌های حضرت امام را مورد تحریف قرار داده بود. یادگار امام در این نامه جملات مهمی داشت و نوشت: «برنامه‌ای تحت عنوان شاخص در تلویزیون پخش می‌شود و به گونه‌ای غیر صادقانه و تحریف‌آمیز، شخصیت جامع عارف کامل و مهربان و رهبری مقتدر امام خمینی (س) را مخدوش نموده است. جامعه جوان امروز ما به وسیله آنچه در این برنامه پخش می‌شود، شخصیت واقعی امام را نمی‌شناسد و تنها با شخصیت دست ساخته صدا و سیما آشنا می‌شود که متاسفانه فرسنگ‌‌ها با حقیقت امام که به فرموده رهبری انقلاب همه هویت جمهوری اسلامی است، فاصله دارد. » سید حسن خمینی اما در این سال‌ها بیشتر از هر چیز دیگری بر اعتدال و وحدت تاکید داشته است. سخنرانی یک هفته پیش او را به یاد بیاوریم که از رواج دروغگویی در جامعه هشدار داده بود. یادگار ٤٣ ساله حضرت امام بیش از سیاست به اخلاق توجه داشته است و شاید همین توجه او است که باعث شده بسیاری او را کاندیدایی مناسب برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری بدانند تا نتیجه این انتخابات تغییر کند. آنجا که سخنرانی‌اش در حرم حضرت امام را افراطی‌ها نیمه کاره گذاشتند به گفته اطرافیان نه‌تنها ناراحت نشد بلکه خوشحال شد که مشخص شده است راه امام از راه افراطی‌ها جدا شده است.

 

 

 

اگر لازم باشد کاری انجام دهم شانه خالی کردن غلط است

اما اعلام آمادگی سیدحسن خمینی برای انتخابات مجلس خبرگان در دیداری که او با اصلاح‌طلبان استان مازندران داشت عنوان شد. دیداری که در آن او با توصیه به وحدت میان گروه‌ها، اظهار داشت: همه گروه‌هایی که با هم کار می‌کنند نباید انسجام خود را از دست بدهند؛ لذا تفرق و تشتت ایجاد نکنید و بدانید که هر حرکت سیاسی در سطح ملی، استانی و شهری احتیاج به ایثار دارد و اگر کسی ببیند که دیگری می‌تواند کاری را بهتر انجام دهد، بگذارد که او کار کند. وی با اشاره به وصیت امام راحل به یادگار گرامی‌شان مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی، یادآور شد: امام به ابوی ما وصیت کردند که «نمی گویم در جمهوری اسلامی کاری را قبول نکن، اگر لازم شد همه کار بکن و هر مسوولیتی را قبول کن؛ اما اگر دیگران هستند بگذار آنها انجام دهند». بنابراین، اگر روزی لازم شد که من کاری را انجام دهم در اینجا شانه خالی کردن کار غلطی است، زیرا مصلحت‌سنجی شخصی و عافیت‌طلبی با اندیشه امام و آرمان‌های ما سازگار نیست. سید حسن خمینی تصریح کرد: وقتی عده‌ای جان و مال خود را در راه انقلاب فدا کردند، در صورت لزوم انسان باید در این مسیر آبرو و همه سرمایه خود را در طبق اخلاص بگذارد، ولی اگر کسانی هستند که مسوولیت را بهتر انجام دهند، بگذاریم آنها انجام دهند. حالا با اعلام آمادگی تلویحی سید حسن خمینی برای انتخابات مجلس خبرگان معلوم می‌شود که احتمال کاندیداتوری او آن هم در پاسخ به درخواست یکی از نزدیک‌ترین و اصلی‌ترین یاران جدش بالا رفته است. از ماه‌ها پیش که هنوز حسن خمینی برای این انتخابات همین اعلام آمادگی تلویحی را هم نداشت حامیان او تخمین می‌زدند که در صورت کاندیداتوری نوه حضرت امام او رای اول مجلس خبرگان رهبری را کسب می‌کند؛ مجلسی که شاید با حضور چهره‌ای همچون سید حسن خمینی با چهره‌های جوان‌تر دیگری نیز آغاز به کار کند. حسن خمینی محبوبیت هر دو جناح را دارد. می‌گویند تصویر عینی ٢٠‌سالگی جدش است و محبوبیتش به دلیل موضع‌گیری‌های سال‌های خیرش بیشتر هم شده است. حال باید دید که سید حسن خمینی چقدر احساس نیاز به حضور در انتخابات مجلس خبرگان می‌کند.

 

 

حافظه تاریخی ایرانیان را تقویت کنیم

او در این دیدار با اشاره به شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به عنوان شعار بنیادین انقلاب اسلامی، اظهار داشت: استقلال، همان آزادی در بعد ملی است و آزادی نیز استقلال در بعد فردی است زیرا اگر کسی نتواند به دیگری زور بگوید او آزاد است و اگر دولتی هم بخواهد مقابل دولت‌های دیگر آزاد باشد، مستقل خواهد بود. وی افزود: استقلال و آزادی با یکدیگر ملازمت ندارند، زیرا ممکن است دولتی مستقل باشد اما مردم آن آزاد نباشند که نمونه آن حکومت اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ معاصر است. یادگار امام با اشاره به فرازهای مختلف تاریخ ایران که نمایانگر عدم‌وجود آزادی و استقلال در جامعه و حکومت ایران است، گفت: در کوتاه‌مدت ممکن است مردم نسبت به نبود آزادی حساس نشوند، اما در دراز‌مدت متوجه خلأ آن خواهند شد. سید حسن خمینی اما از یک خصلت بزرگ ایرانی‌ها انتقاد کرد. خصلتی به نام عدم داشتن حافظه تاریخی که یادگار امام می‌گوید اگر تقویت نشود انسان ممکن است برخی ادوار را بازهم تجربه کند. وی با توصیه به احزاب و مجامع سیاسی برای مطالعه تاریخ معاصر افزود: برخی می‌گویند ملت ایران حافظه تاریخی ندارد؛ باید این حافظه را تقویت کنیم و در این راستا تاریخ ایران و دست کم ٢٠٠ سال اخیر را مطالعه کنید، زیرا ممکن است انسان برخی ادوار را فراموش کند و بخواهد دوباره آنها را تجربه کند. سیدحسن خمینی با بیان اینکه اگر بخواهیم برخی اشتباهات تاریخی را مجددا تکرار کنیم دچار گسست نسلی می‌شویم، تصریح کرد: نسل‌های جدید نباید بدون مطالعه دقیق، نسل‌های قبل را متهم به بی‌عرضگی یا سوء‌نیت کنند، بلکه باید بررسی کنند که برخی آرمان‌ها و اهداف آیا اساسا در آن دوران غیرممکن بوده یا اینکه مجریان ناتوانی داشته است؟ یادگار امام تاکید کرد: همان‌طور که بارها گفته‌ام نباید به یک شیء کاریکاتوری نگاه کرد و باید توجه داشت که اسلام کاریکاتوری، امام کاریکاتوری را هم به همراه خواهد داشت. وی گفت: اگر تناسب‌های درونی یک مکتب و سیستم فکری به هم بریزد، آن مکتب دیگر مشکل‌گشا نبوده و دردی را دوا نمی‌کند. لذا اگر تفکری در دست عده‌ای بد تفسیر شد، مشکل از آن فکر نیست بلکه ایراد از تفسیر‌کنندگان آن است.

 

 

امسال چشم‌ها به شجاعت و ایستادن بر حقوق مردم در همه عرصه‌هاست

سیدحسن خمینی اما در یک دیدار مهم دیگر با استاندار و مدیران اجرایی استان تهران در حسینیه جماران از اهمیت موضوع «امید» در جامعه گفت و اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دولت فعلی، موضوع امید است که در کلمات دیروز رهبر معظم انقلاب هم مطرح بود. به گزارش جماران، وی افزود: ممکن است برخی تصور کنند امید امر ساده‌ای است در حالی که امید یک واقعیت بسیار مهم، ارزشمند و شاید کم‌نظیر در زندگی مردم است و می‌توان گفت بزرگ‌ترین کار هر حاکمیتی این است که جامعه خود را با امید توام کند. یادگار امام در همین زمینه به بیان یک تمثیل پرداخت و گفت: دو نفر زندانی که پرونده یکی از آنها به هیات عفو رفته و دیگری منتظر اجرای حکم اعدام است، با وجود آنکه شرایط یکسانی از نظر غذا، خوابگاه و شرایط محیطی دارند اما یکی از آنها با شوق و شعف به خواب می‌رود و دیگری از شدت اضطراب خواب به چشمانش نمی‌رود؛ زیرا یکی از آنها سرشار از امید و دیگری پر از یأس است. وی تصریح کرد: اگر کسی بتواند به فرد، خانواده، جامعه و ملتی امید دهد نشاط عجیب و غریبی را پدید آورده است که باعث حرکت و کار در آنها می‌شود، اما اگر کسی به هر علتی یأس بپراکند، جامعه را از توانمندی‌های بالقوه و بالفعل خود جدا می‌کند.

 

 

امیدوار نگه داشتن مردم نخستین وظیفه حکومت‌هاست

سیدحسن خمینی افزود: فردی که امید دارد، توانش برای تبدیل توانایی‌های بالقوه به بالفعل بیشر می‌شود اما انسان مایوس همان توانمندی‌های فعلیت‌یافته خود را نیز از دست می‌دهد. سید حسن خمینی تاکید کرد: امیدوار نگه داشتن مردم، کاشتن بذر امید و خالی کردن دل‌ها از یأس، نخستین وظیفه حکومت‌هاست و در این صورت جامعه خودش به حرکت در می‌آید. وی با تقدیر از فعالیت‌های دولت تدبیر و امید اظهار داشت: امید اگر تنها دستاورد دوستان ما در دولت بود بسیار ارزشمند بود؛ چه رسد به آنکه در حوزه‌های مختلف کارهای بزرگی در کشور انجام گرفته است. وی خطاب به حاضران در جلسه ادامه داد: انسان باید از افتادن به ورطه عجب و خودبزرگ‌بینی پرهیزکند زیرا آغاز انحراف و اضمحلال روحی است و همچنین از ریا دوری کند؛ شما مسوولان باید نیت خود را پاک کنید و کارهای بزرگ صورت‌گرفته را به مردم بگویید. وی تاکید کرد: امید دستاورد بزرگی در جامعه است که باید آن را پاسداری کرد، زیرا باعث نشاط، حرکت اجتماعی، توانمندی و غرور ملی می‌شود. وی تاکید کرد: همه سر سفره مردم نشسته‌ایم و مسوولان اگر کاری برای آنها می‌کنند ادای دین به جامعه کرده‌اند و منت به گردن کسی ندارند. وی اظهار داشت: باید امید را با بیان حقایق کارهایی که در جامعه انجام شده، به مردم القا کرد و به آنها گفت وظیفه ما بوده است که این کارها را انجام دهیم و اگر جایی هم کوتاهی شده است از آنها بخواهیم که ما را ببخشایند. سید‌حسن خمینی در پایان با اشاره به فعالیت‌های استانداری تهران گفت: امسال چشم‌ها به همت، عزم و شجاعت و ایستادن بر حقوق مردم در همه عرصه‌هاست که امید است در این مجموعه شاهد آن باشیم.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر