صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

قنبري: بعد از رفراندوم ديگر جايي براي دلواپسي وجود ندارد

اگر پس از رفراندوم دلواپسي‌ها افزايش يابد چطور؟ بعد از رفراندوم ديگر جايي براي دلواپسي وجود ندارد، البته اگر دلواپسي درخصوص منافع ملي باشد، دولت هم دلواپسي‌هاي خاص خودش را دارد. رهبري هم درباره تيم مذاکره‌کننده فرمودند؛ اين تيم ثابت قدم و استوار در جهت منافع‌ملي حرکت مي‌کنند اما واقعيت اين است که افراطيون نه به ديدگاه‌هاي رهبري تمکين مي‌کنند و نه به راي مردم، بنابراين بايد با افراطيون محکم‌تر برخورد شود و پاسخ مناسبي به آنها داده شود.

کد خبر: 4274

به گزارش زمان؛ مطلبي که مي خوانيد در مثلث منتشر شده و انتشار آن در زمان؛ الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

-----------------------------------

مثلث/ داريوش قنبري مي‌گويد: «آرمان ما منافع ملي ماست. مصلحت نظام و منافع ملي از هر مصلحتي بالاتر است بنابراين بايد اين دو مهم درنظر گرفته شود و تماميت ارضي حفظ شود. دراين راستابايد مسائلي که تقويت نظام را به‌دنبال دارد، پذيرفت.» با اين چهره اصلاح‌طلب پيرامون مباحث مطرح شده در مورد اظهارات اخير حسن روحاني گفت‌وگو کرديم.

همه‌پرسي و رفراندوم موضوعي است که از سوي دکتر حسن روحاني مطرح شده است. ايشان در سخنراني اخير خود در همايش اقتصاد ايران، به موضوع برگزاري رفراندوم اشاره کرده و گفته‌اند : «خوب است بعد از 36 سال يک بار هم که شده اين اصل قانون اساسي را اجرا کنيم و براي مسائل مهم اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي به جاي آنکه قانوني در مجلس تصويب شود، ماده قانوني يا برنامه را مستقيم به آراي مردم و همه‌پرسي بگذاريم» نظر شما در اين خصوص چيست؟
يکي از اصول قانون اساسي ما به بحث رفراندوم اختصاص دارد که نشان‌دهنده اهميت آن در نظام مردمسالاري ديني ماست اما متاسفانه برخي طوري از رفراندوم صحبت مي‌کنند که آن را تبديل به تابو کرده‌اند. مثل اينکه اين اصل در سيستم حقوقي ما جايگاهي ندارد. به‌هرحال براساس قانون اساسي، رئيس‌جمهور مجري قانون اساسي است، بنابراين من معتقدم پرداختن آقاي روحاني به بحث رفراندوم را بايد به فال نيک گرفت چراکه اين حرکت رئيس‌جمهور در راستاي احيا و توجه جدي به يکي از اصول مهم قانون اساسي است.

در گذشته برخي تصميمات توسط مجلس گرفته شد، مثل همين هدفمند شدن يارانه‌ها، درحالي که بايد براي آن رفراندوم برگزار مي‌شد چراکه طبق قانون اساسي گفته شده مسائل مهم کشور از طريق همه‌پرسي قابل حل است، البته به‌رغم اينکه اين اصل درقانون اساسي ما آمده اما رفراندوم و همه‌پرسي فقط در چند مورد خاص برگزار شده است که آخرين مورد آن بازنگري قانون اساسي در سال 68 بود. بعد از آن ديگر رفراندوم نداشته‌ايم. قانون اساسي ما يک ميثاق ملي است که روابط حکومت‌شوندگان و حکومتگران را تنظيم مي‌کند و باتوجه به تنظيم اين روابط رفراندوم مي‌تواند مکانيزمي ‌براي حل برخي از مسائل باشد، بنابراين خوب است در مسائل مهم و اساسي که در کشور ما وجود دارد به اين اصل قانون اساسي توجه جدي و اساسي شود.

آقاي روحاني مهرماه سال گذشته هم به موضوع نظرسنجي اشاره داشتند. دليل تاکيد دوباره ايشان در شرايط فعلي به برگزاري رفراندوم چيست؟
جمهوري اسلامي از دو مفهوم جمهوريت و اسلاميت شکل گرفته. رفراندوم يکي از ابعاد جمهوري اسلامي و جمهوريت نظام است. جمهوريت فقط اين نيست که مقامات بلند‌پايه نظام را از طريق انتخابات برگزينند. يکي از ابعاد جمهوريت، مشارکت‌دادن مردم در تصميم‌گيري‌هاي مهم و اساسي کشور است که از طريق رفراندوم امکان‌پذير است. من فکر مي‌کنم توجه آقاي روحاني به بحث رفراندوم از باب عنايتي است که ايشان به مردمسالاري و بعد جمهوريت نظام جمهوري اسلامي دارد. از طرف ديگر مخالفين افراطي دولت هم که وزن چنداني نيز در انتخابات سال گذشته نداشته‌اند، خودشان را به‌عنوان نماينده ملت معرفي مي‌کنند و طوري صحبت مي‌کنند که آنها سخنگوي ملت هستند، درحالي که آقاي روحاني نماينده عالي ملت است که اکثريت مطلق آرا را کسب کرده است. بحثي که رئيس جمهور مطرح مي‌کند مي‌تواند پاسخي به اين افراطي‌ها باشد.

لطفا بفرماييد منظور آقاي روحاني از برگزاري رفراندوم مشخصا چه موضوعاتي است چون ما درحال حاضر دو مساله مهم داريم يکي مذاکرات هسته‌اي است و ديگري برقراري رابطه با آمريکا. شما فکر مي‌کنيد کدام يک از اين دو موضوع مدنظر آقاي روحاني است و نياز به برگزاري رفراندوم دارد؟
هردو موضوع اين‌قدر اهميت دارد که بشود درباره آنها رفراندوم برگزار کرد. من فکر مي‌کنم در مسائل مهمي ‌چون بحث هسته‌اي و همچنين برقراري رابطه با آمريکا باتوجه به مشکلاتي که وجود دارد و باتوجه به روندي که افراطي‌هاي مخالف دولت درپيش گرفته‌اند، رفراندوم مي‌تواند راهکاري براي حل اين مسائل باشد. البته من معتقدم اين دو موضوع علاوه بر رفراندوم با حکم ولي‌فقيه هم مي‌تواند حل شود. در واقع غير از اين دو راه نمي‌توان اين دو مساله مهم را حل کرد.

درخصوص برقراري رابطه با آمريکا سوال آقاي روحاني از مردم چه خواهد بود؟
معمولا رفراندوم به شکل بله و خير مطرح مي‌شود چراکه فرصت اظهارنظر آن چناني براي مردم نيست، بنابراين بايد يکي از اين دو گزينه را انتخاب کنند.

فکر نمي‌کنيد طرح موضوعي با اين صراحت زمينه‌ساز سوءاستفاده و زياده‌خواهي طرف مقابل مي‌شود يا اينکه با اصول نظام ضديت دارد؟
بحث اين نيست که آنها بخواهند سوءاستفاده کنند. براي حل مسائل و مشکلاتي که در کشور داريم و به نوعي با منافع ملي ما در ارتباط است نبايد خيلي نگران اين باشيم که پرداختن به حل اين مسائل موجب سوءاستفاده ديگران شود. من فکر مي‌کنم کشور ما اين‌قدر قدرتمند و توانمند است که نگران سوءاستفاده ديگر کشورها نباشيم و با اتکاي به قدرت ملت وارد بحث‌هاي اين چنيني شويم.

از ديدگاه شما برقراري رابطه با آمريکا براي ما چه مزايايي دارد که برگزاري رفراندوم را مهم جلوه مي‌دهد؟
من عرض کردم در مسائل اين چنيني رفراندوم يا حکم ولي فقيه راهکاري است که باعث مي‌شود ديگران به مناقشات نپردازند و مخالفان سنگ‌اندازي نکنند. در رابطه با اهميت برقراري رابطه با آمريکا هم اگر منافع ملي ايجاب کند بايد به بحث برقراري رابطه بينديشيم. مسئولان نظام جمهوري اسلامي هم نگفته‌اند که تا ابد با آمريکا قطع رابطه باشيم، درواقع اگر آمريکا تغيير مشي و رفتار دهد مي‌توانيم با اين کشور رابطه برقرار کنيم.

شما مي‌فرماييد اگر آمريکا تغيير رفتار دهد مي‌توانيم با اين کشور رابطه برقرار ‌کنيم؛ اگر اينگونه شود قبول داريد که ديگر نيازي به برگزاري رفراندوم نيست چراکه مسئولان نظام خودشان مي‌نشينند و تجزيه و تحليل مي‌کنند تا رابطه برقرار شود؟
بله، کاملا درست است. اما حل مسائل مهم اين‌چنيني از طريق رفراندوم و حکم ولي‌فقيه کم‌هزينه خواهد بود.

موضوع ديگري که گفته مي‌شود در بحث رفراندوم شايد مورد نظر آقاي روحاني باشد موضوعات هسته‌اي است. اگر قرار باشد درخصوص اين مذاکرات نظرسنجي صورت گيرد به چه صورت خواهد بود؟
رفراندوم براي اين موضوع هم مي‌تواند درقالب يک‌سري سوال مطرح شود.

يعني مي‌شود با رفراندوم نظر مردم را درخصوص داشتن سانتريفيوژها و تعداد آن پرسيد؟
بله مي‌شود.در ارتباط با بحث هسته‌اي ما يک‌سري خطوط قرمز داريم در واقع اگر منافع ملي و حقوق هسته‌اي ما را به رسميت بشناسند مساله حل مي‌شود و دراين‌صورت ما آماده‌ايم باآنها کنار بياييم. تا الان هم پيشرفت‌هاي خوبي حاصل شده است بنابراين اگر همين روند ادامه پيدا کند مي‌تواند مسائل و مشکلات ما را حل کند.

آقاي روحاني در سخنان اخير خود اشاره کرده‌اند آرمان ما سانتريفيوژها نيست. تحليل شما از اين گفته ايشان چيست؟
آرمان ما منافع ملي ماست. مصلحت نظام و منافع ملي از هر مصلحتي بالاتر است بنابراين بايد اين دو مهم درنظر گرفته شود و تماميت ارضي حفظ شود. دراين راستابايد مسائلي که تقويت نظام را به‌دنبال دارد، پذيرفت.

باتوجه به اينکه نهادهاي انتخابي چون مجلس و دولت در کشور ما از سوي مردم انتخاب مي‌شوند، به‌نوعي تصميم‌گيري درباره مسائل مهم را به منتخبان خود واگذار کرده‌اند. بااين نگاه آيا بازهم نيازي هست که براي برگزاري رفراندوم هزينه‌هاي ديگري به کشور تحميل شود و مردم را هر روز به خيابان‌ها بکشانيم؟
ماکه هنوز مردم را به خيابان‌ها نکشانده‌ايم، ما تاکنون فقط چند رفراندوم داشته‌ايم. به هرحال رفراندوم در قانون اساسي ما آمده است تا مردم را در تصميم‌گيري‌هاي مهم و کلان کشور مشارکت بدهد، پس ما نبايد از حضور مردم بترسيم.

پس در اينجا وظيفه مجلس چيست؟
وظيفه مجلس هم قانون‌گذاري است. از همه مهم‌تر مجلس وکلاي مردم هستند و حق دارند برخي تصميمات را بگيرند، درواقع اين موکلين هستند که اهميت دارند. اما بايد پذيرفت برخي مسائل خيلي مهم و اساسي هستند، بنابراين براي آن مسائل مهم رفراندوم درنظر گرفته شده است، در واقع اين‌گونه نيست که براي هر موضوعي هر روز مردم را به خيابان‌ها کشاند. البته رفراندوم هزينه‌هايي دارد، همان‌طور که منافعي هم دارد. رفراندوم مي‌تواند پايان يک‌سري مناقشات باشد.

شما فرموديد رفراندوم مخالفان را مجبور مي‌کند نظر و کار دولت را بپذيرند، درحالي که رئيس‌جمهور هم باوجود آنکه منتخب مردم است و مردم با اين انتخاب به دولت حق داده‌اند سياست خارجي خود را طبق وعده‌اي که داده پيش ببرد اما مي‌بينيم اين سياست‌ها با مخالفت‌هايي روبه‌روست. دراين شرايط چه تضميني وجود دارد که با نظر مردم در رفراندوم مخالفت نشود؟
بله، درست است. انتخابات يک رفراندوم است و مردم رئيس‌جمهور را انتخاب کرده‌اند اما طيف افراطي مقابل دولت نمي‌خواهند راي مردم را بپذيرند، بنابراين در پاسخ به اين مخالفان و سنگ‌اندازي آنها بازهم نياز است مردم در صحنه حضور داشته باشند تا مخالفان بدانند مردم در راهي که انتخاب کرده‌اند ثابت قدم و استوار هستند.

يعني نتيجه رفراندوم مي‌تواند پشتوانه خوبي براي دولت مقابل مخالفان باشد؟
قطعا رفراندوم مي‌تواند پشتوانه خوبي براي برنامه‌هاي دولت باشد.

اگر پس از رفراندوم دلواپسي‌ها افزايش يابد چطور؟
بعد از رفراندوم ديگر جايي براي دلواپسي وجود ندارد، البته اگر دلواپسي درخصوص منافع ملي باشد، دولت هم دلواپسي‌هاي خاص خودش را دارد. رهبري هم درباره تيم مذاکره‌کننده فرمودند؛ اين تيم ثابت قدم و استوار در جهت منافع‌ملي حرکت مي‌کنند اما واقعيت اين است که افراطيون نه به ديدگاه‌هاي رهبري تمکين مي‌کنند و نه به راي مردم، بنابراين بايد با افراطيون محکم‌تر برخورد شود و پاسخ مناسبي به آنها داده شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر