صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

چه کساني به مجلس راه خواهند يافت؟

هرچند که حدود يک سال تا برگزاري انتخابات مجلس باقي مانده است و خبرهايي جسته و گريخته از گوشه و اطراف براي حضور شخصيت هاي شناخته شده جهت فتح صندلي هاي سبز بهارستان به گوش مي رسد ولي نبايد فراموش کرد برگزاري انتخابات رياست جمهوري يازدهم و اعلام پيروزي حسن روحاني در خرداد ماه سال گذشته سبب شد تا بحث و گفت ‌و گو درباره انتخابات مجلس دهم بسيار زودتر از ادوار قبل ميان کنشگران سياسي آغاز شود.

کد خبر: 4229

متن پيش رو در پارسينه منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

هرچند که حدود يک سال تا برگزاري انتخابات مجلس باقي مانده است و خبرهايي جسته و گريخته از گوشه و اطراف براي حضور شخصيت هاي شناخته شده جهت فتح صندلي هاي سبز بهارستان به گوش مي رسد ولي نبايد فراموش کرد برگزاري انتخابات رياست جمهوري يازدهم و اعلام پيروزي حسن روحاني در خرداد ماه سال گذشته سبب شد تا بحث و گفت ‌و گو درباره انتخابات مجلس دهم بسيار زودتر از ادوار قبل ميان کنشگران سياسي آغاز شود.
از آنجا که اصولگريان لشگر خود را در فتح پاستور شکست خورده ديدند پر بيراه نيست که گفته شود اين افراد اولين دسته اي بودند که در سوت شروع مذاکرات و يارگيري دميدند ولي اولين شخصي که رسما اعلام کرد براي مجلس دهم برنامه جدي دارد محمد رضا عارف بود. همچنين بايد دانست که اين اظهار نظرهاي زودهنگام در مورد اين آزمون، نشان از اهميت بيش از پيش و دو چندان اين دوره از انتخابات مجلس دارد و به زعم صاحب نظران اين دوره از انتخابات به طور ويژه‌تر نسبت به ادوار گذشته در دو سطح مطرح خواهد شد.در سطح اول گروهاي سياسي تلاش مي‌کنند تا به بهارستان راه پيدا کنند و در سطح ديگر شخصيت‌هاي مهم سياسي تلاش دارند که صندلي رياست مجلس را از آن خود کرده و بر آن تکيه بزنند. اصولگرايان نيز که سرخورده از انتخابات رياست جمهوري گذشته هستند به شدت در تلاش هستند با ساز و کار و ليستي قدرتمند وارد اين جدال شوند تا جان تازه‌اي بگيرند و از طرف ديگر اصلاح‌طلبان که خود را پيروز اين روزهاي سياست مي‌دانند تلاش جدي دارند که باز هم مانند گذشته به طور کامل به عرصه سياست کشور بازگردند و از هيچ ترفند سياسي فرو نمي‌گذارند تا عرصه را براي حريف تنگ کنند.

در اين مجال به حظور و تحرکات طيف هاي مختلف سياسي براي بدست آوردن خانه ملت خواهيم پرداخت.

*جبهه پايداري و سعيد جليلي

هرچند که اصولگرايان در مجلس فعلي داراي اکثريت هستند ولي پس از شکستي که از اعتداليون در انتخابات رياست جمهوري متحمل شدند بشدت بر آنند که موقعيت خويش را اثبات کنند. از آنجايي که جريان اصولگرايي مانند اصلاحات خود به چندين گروه مختلف تقسيم مي‌شود، هر کدام هدفي جز تصاحب کرسي‌هاي مجلس ندارند و در اين بين شايد يکي از مهمترين گروه‌ها در اردوگاه اصولگرايي که تلاش جدي دارد تا همچنان بقا و نقش سياسي داشته باشد جبهه پايداري است، جريان تازه اي که قبل از انتخابات مجلس نهم تشکيل شد. کارشناسان معتقدند پايداري‌ها که رهبر معنوي گروه خود را آيت‌الله مصباح‌يزدي مي‌دانند، احتمالا با سر ليستي سعيد جليلي يا کامران باقري لنکراني در انتخابات حضور خواهند داشت ولي اميد اين طيف از اصولگرايان به حاميان سعيد جليلي در انتخابات است.

از سوي ديگر پس از تغيير فضاي سياسي کشور با روي کار آمدن دولت حسن روحاني، جبهه پايداري که به رغم هياهوي زياد سياسي در شرايط خوبي از نظر پايگاه مردمي‌قرار ندارد، براي ادامه حضور در مجلس شوراي اسلامي، خروج نمايندگان خود از تهران و فعاليت در شهرستان‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. به گزارش سايت نو انديش، گفته مي‌شود از مدتي پيش کميته‌اي در اين جبهه تشکيل و در حال بررسي و شناسايي حوزه‌هاي انتخابيه غير استان تهران براي نمايندگان تهراني خود در مجلس شوراي اسلامي است. پايداري‌ها به خوبي مي‌دانند مجلس آينده کارزار سختي براي آنها خواهد بود به ويژه اگر مردم حضور گسترده‌اي در انتخابات داشته باشند. همچنين راي سعيد جليلي در خرداد 92 ميزان مقبوليت اين جريان در ميان مردم را به خوبي مشخص کرد.

*اعتداليون و محمد رضا عارف

اولين شخصيتي که پس از به پايان رسيدن انتخابات رياست جمهوري صريحا اعلام کرد براي مجلس دهم برنامه جدي دارد محمد رضا عارف بود. عارف که نامزد اصلاح‌طلب مقام رياست جمهوري بود و بي‌شک اقبال عمومي را به همراه داشت ضمن مشورت با بزرگان همفکر خويش و براي پيشبرد بهتر اهداف اصلاح‌طلبان و اعتداليون از رقابت کناره گرفت، در اين بازه زماني محبوبيت ويژه‌اي در بين اقشار مختلف جامعه و در اردوگاه اصلاح‌طلبان کسب کرد و از او بعنوان شخصيت اثر گذار ياد مي‌کنند. از اين رو مي‌توان عارف را مهمترين شخصيت در بين اصلاح‌طلبان براي حضور در ليست دانست که حتي مي‌تواند بر صندلي رياست مجلس تکيه کند. در اين رابطه، داريوش قنبري نماينده اصلاح‌طلب مجلس هشتم از طرف همفکرانش از‌هاشمي و خاتمي خواسته است که در انتخابات مجلس از محمد‌رضا عارف بعنوان محور اصلاح‌طلبان حمايت کنند. از جهتي که پيروزي اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست جمهوري به اقدامات عارف نيز بر مي‌گردد و به دنبال هويت مستقل و خاص خودشان هستند و در تلاشند که به شکل کامل به عرصه سياست بازگردند، کمي‌غير منطقي مي‌رسد که بجاي استفاده از عارف بدنبال شخص ديگري براي حضور در مجلس و حتي رياست آن باشند. همچنين شرکت گسترده مردم در انتخابات رياست جمهوري و راي به اصلاحات و اعتدال يکي از شواهدي است که به گفته کارشناسان اکثريت مجلس در انتظار اصلاح‌طلبان مي‌باشد و عارف مهمترين سر ليست اين جريان خواهد بود.

*علي لاريجاني و صندلي رياست بهارستان

علي لاريجاني از جمله چهره هاي سياسي بود که هر چند نتوانسته است بر صندلي پاستور تکيه بزند اما توانست بر رياست بهارستان بنشيند. علي لاريجاني رياست دو مجلس هشتم و نهم را توانست با فراکسيوني که به راه انداخت به دست گيرد. فراکسيون رهروان ولايت مجلس نهم نيز توانست اقتدار لاريجاني را قوت ببخشيد و وي را در برابر رقيبش يعني حدادعادل پيروز کند. لاريجاني علاوه بر تلاش براي حضور قدرتمند در مجلس دهم بايد اين مجلس را نيز مديريت کند تا مجلس نهم دچار تفرقه و تشت نشده و رياستش متزلزل نشود. در حال حاضر همانطور برخي شنيده ها حکايت از آن دارد که برخي از نزديکان آيت الله هاشمي رفسنجاني و رئيس جمهور دولت تمايل دارند که علي لاريجاني که از يک چهره اصولگراي محض به فردي فراجناحي تبديل شده است مي‌تواند بهتر از عارف باشد و تمايل زيادي دارند که او همچنان بر صندلي بهارستان تکيه بزند.

پديده سياست ايران؛ احمدي نژاد

محمود احمدي‌نژاد پديده سياست ايران که پس از اتمام دوران رياستش کمتر از او خبري منتشر شده است، تمايل زيادي براي باقي ماندن در دايره سياستمداران و سياستمدار بودن دارد. بعضي اخبار حکايت از آن دارد که گروه نزديک به وي پس از نتيجه نگرفتن در انتخابات رياست جمهوري و شوراي شهر، تحرکات خود را براي حضور در مجلس دهم آغاز کرده اند و به موازات جريانات سياسي کشور جلسات انتخاباتي خود را کليد زده اند. گرچه بنا به گفته محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون احمدي‌نژاد اين جلسات تشکيلاتي نيست و تنها جمع وزرا و معاونان دولت سابق است اما گويي در پس اين جلسات اهداف انتخاباتي دنبال مي‌شود تا تيم دولت سابق به سياست بازگردند. معاون رييس‌جمهور سابق در جايي اشاره کرده است که «اگر در حال حاظر در ميان روستا‌نشينان و قشر محروم کشور نظر سنجي صورت بگيرد، همگان خواهند دانست که آمار محبوبيت احمدي‌نژاد خيلي بالاست».اين نکته مي‌تواند نشان گر اين باشد که نزديکان احمدي‌نژاد در مناطق محروم و روستايي در حال پيشبرد اهداف خود براي رسيدن به مجلس هستند. از طرف ديگر، احمدي‌نژاد که در مناظره‌هاي انتخاباتي حملات تندي را عليه بعضي از بزرگان نظام از جمله حجت‌الاسلام و‌المسلين ناطق‌نوري کرده بود، برخي از نزديکان خود را به ديدار وي فرستاده است تا زمينه ديدار با ايشان را فراهم کنند.احمدي‌نژاد علاوه بر درخواست ديدار با ناطق‌نوري، افرادي را نيز نزد سيد‌محمد خاتمي فرستاده است که همه اين اقدامات نشان دهنده برنامه‌هاي خاص اين طيف براي رسيدن به مجلس است.ذکر اين نکته مهم است که احمدي نژاد شخصي نيست که خود را در عزلتي 4 ساله قرار دهد و بي‌شک انتخابات پارلمان دهم براي او و هم‌طيفانش نيز مجالي براي عرض‌اندام است و مجلس دهم را سکوي پرش خود قرار داده است که دوباره به کاخ رياست جمهوري برسد و در اين راه به احتمال زياد با بخشي از جبهه پايداري و اصولگرايان تندرو نيز ائتلافي خواهد داشت لذا نامزدهايي را در تهران و شهرستان‌هاي بزرگ از ليست خود معرفي خواهد کرد.

در يک نماي کلي مي‌توان گفت که مجلس آينده بنا بر تحولات صورت گرفته در فضاي سياسي کشور به خصوص بعد از انتخابات رياست جمهوري، مجلسي خواهد بود با آرايش و چيدمان متفاوت نسبت به ادوار گذشته خود که تلاش دولت براي داشتن کرسي‌هاي مجلس و اقدامات اصلاح‌طلبان براي بازگشت کامل به عرصه سياست و کوشش اصولگرايان براي حفظ جايگاه فعلي خود، اهميت ويژه اي به دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي بخشيده است و اين اهميت با سپري شدن هر روز و نزديک تر شدن به موعد برگزاري اين انتخابات توجه و تحرکات سياسي را در بين اصلاح‌طلبان و اصولگرايان افزايش مي‌دهد.

نظرات بینندگان

  • ناشناس

    | |

    احمدی نژاد هیچ محبوبیتی به غیر از دروغ گفتن و بی تدبیری ندارد

ارسال نظر