صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کدام نمايندگان مطهري را از پشت تريبون به پايين کشيدند؟

علي مطهري امروز تنها چهره سياسي رسمي در کشور است که از حصر مي‌گويد؛ او معتقد است که ادامه حصر بدون حکم قضايي خلاف قانون اساسي است و اين عقيده خود را در همه سخنراني‌ها، نامه‌ها، مصاحبه‌ها و گفته‌ها و نگاشته‌هاي خود عنوان مي‌کند.

کد خبر: 4216

پارسينه/اتفاق امروز در مجلس از اين جهت منحصربفرد بود که نطق رسمي يک نماينده در جلسه رسمي مجلس نيمه تمام ماند.

به گزارش پارسينه ، علي مطهري امروز تنها چهره سياسي رسمي در کشور است که از حصر مي‌گويد؛ او معتقد است که ادامه حصر بدون حکم قضايي خلاف قانون اساسي است و اين عقيده خود را در همه سخنراني‌ها، نامه‌ها، مصاحبه‌ها و گفته‌ها و نگاشته‌هاي خود عنوان مي‌کند.

اما او در مجلس مخالفان زيادي دارد. تعداد زيادي از نمايندگان عضو جبهه پايداري و فراکسيون اصولگرايان و حتي بخشي از اعضاي فراکسيون رهروان ولايت مجلس مخالف سرسخت او هستند و حتي پيش‌تر سخن از ابطال اعتبارنامه وي به دليل همين مواضعش مي‌زدند.

امروز اما در مجلس روز ديگري بودٰ علي مطهري عقايد هميشگي‌اش در مورد حصر را اين بار از تريبون رسمي مجلس و در قالب نطق رسمي خود مطرح کرد.

او در نطق ميان دستورش ادامه حصر را بدون حکم قضايي خلاف قانون اساسي دانست و گفت:‌ «ادامه‌ي حصر را به زيان انقلاب اسلامي مي‌دانم. معتقدم در اين زمينه شوراي عالي امنيت ملي به رياست رئيس جمهور و قوه قضاييه کوتاهي کرده است.»

او البته تاکيد کرد که تعلق خاطري به موسوي و کروبي ندارد و در انتخابات سال 88 نيز به محسن رضايي راي داده اما به گفته خودش هدفش دفاع از رفتار اسلامي با منتقدان حکومت است.

حرف‌هاي مطهري که به اينجا رسيد نمايندگان با سر دادن شعار مرگ بر فتنه گر و مرگ بر منافق نطق مطهري را قطع کردند.

در اين ميان و در حالي که انتظار مي‌رفت رييس جلسه بتواند فضاي ناآرام ايجاد شده در صحن علني را کنترل و آرام کند، محمد حسن ابوترابي‌فرد نايب رييس مجلس که در غياب علي لاريجاني رياست جلسه را بر عهده داشت از نمايندگاني که به بخش‌هايي از سخنان مطهري انتقاد داشتند، خواست نظم جلسه را حفظ کنند و خطاب به مطهري گفت که آنچه در مورد موسوي و کروبي انجام شده با نهايت رافت و رحمت اسلامي و با توجه به مصالح ملي و بر اساس احکام قطعي شرعي انجام شده است.

اما اين تنش تا جايي ادامه يافت که ابوترابي‌فرد ناچار شد براي بازگرداندن آرامش به جلسه علني دقايقي اعلام تنفس کنند.

در اين فاصله و تا آغاز مجدد جلسه مجلس نمايندگان زيادي از طيف مخالف مطهري دور وي حلقه زده بودند و از او مي‌خواستند به صحبت‌هايش پايان دهد اما او مصر به اتمام دو دقيقه باقيمانده از نطقشٰ همچنان مقاومت مي‌کرد تا جايي که آقامحمدي و کريمي قدوسي از نمايندگان تندروي اصولگرا او را به جبر و زور از تريبون پايين کشاندند.

اتفاق امروز در مجلس از اين جهت منحصربفرد بود که نطق رسمي يک نماينده در جلسه رسمي مجلس نيمه تمام ماند؛ موضوعي که برخي نمايندگان آن را توهين به آزادي بيان دانستند. ضمن اينکه عامل ممانعت از ادامه اين نطق هياهوي نمايندگان ديگر بود که اتفاق امروز مجلس به آن رسميت بخشيد.

البته اينکه دقيقا پيروز اين ميدان چه کسي بود موضوعي قابل بررسي است و جاي سوال دارد که آيا علي مطهري توانست حرف خود را به گوش مخالفانش برساند يا مخالفان توانستند او را متقاعد کنند که مجلس جاي اين حرف‌ها نيست و اجازه طرح اين موضوع را به وي نمي‌دهند؟

هر چه که هست امروز روز خوب پارلمان نبود...

نظرات بینندگان

ارسال نظر