صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روزنامه آرمان: مجلس و جایگاه نماینده

کد خبر: 4187

به گزارش زمان؛ مطلبي که مي خوانيد در روزنامه آرمان منتشر شده و انتشار آن در زمان؛ الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
-------------------------------------------------
ولی‌ا... شجاع‌پوریان*
 
اتفاق دیروز مجلس گمانه‌ها را نسبت به نقش و جایگاه واقعی مجلس بیش از پیش آشکار کرد؛ پیش از ورود به اتفاق روز گذشته مجلس به مرور ماده قانونی ذیل طبق آئین‌نامه داخلی مجلس می‌پردازم: «ماده 77- طبق اصل هشتاد و ششم (86) قانون اساسى نمایندگان مجلس در مقام ایفاى وظایف نمایندگى در اظهارنظر خود کاملاً آزادند و نمى‏‌توان آنها را به سبب نظراتى که در مجلس اظهار کرده‏اند یا آرایى که در مقام ایفاى وظایف خود داده‏اند تعقیب یا توقیف کرد و یا از حقوق اجتماعى محروم نمود. تبصره- وظایف نمایندگى شامل نطق، بحث‌هاى داخل دستور، بحث‌هاى جلسات کمیسیون‌ها، اظهارنظراتى که براى اعمال اصل هشتاد و چهارم (84) قانون اساسى انجام مى‏ شود و سایر موارد نظارتى و قانونى است.» بر اساس این اصل قانونی، نمایندگان محترم مجلس در بیان نظرات و دیدگاه‌های خود چه به صورت نطق و چه به‌صورت دیگر طرق قانونی مندرج در تبصره آزاد هستند. طی سال‌های اخیر برخی از نمایندگان مجلس با روش‌های خاص، نطق یا سخنانی در تعارض با گفته‌های خود را با «دو، دو» کردن تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.
بدون شک تمام نمایندگان محترم در مجلس از جایگاهی یکسان برخوردارند و هر یک این حق را دارند که به‌عنوان نماینده بخشی از افکار عمومی به اظهار دیدگاه‌ها و نظرات خود درمسائل سیاسی، اقتصادی و ... بپردازند، اما شاهد بودیم روز گذشته درحالی که علی مطهری درحال ایراد نطق در جایگاه قانونی خود بود، از سوی عده‌ای از نمایندگان و همکاران خود مورد انتقاد قرار گرفت و اجازه ادامه نطق را به ایشان ندادند، اقدامی که ظاهرا مغایر با مسئولیت‌های قانونی نمایندگان است. اکنون باید پرسید نمایندگان به نطق دکتر مطهری بر اساس کدام ماده قانونی عمل کردند؟ فارغ از موضوع ، آنچه دیروز در فضای مجلس اتفاق افتاد، پدیده خوشایندی نبود و از نمایندگان محترم مجلس انتظار می‌رود با گفت‌وگو و منطق و احترام به دیدگاه‌ها بیش از آنکه از دیگران انتظار رعایت را دارند، احترام خود را نگه دارند.

 

* نماینده ادوار و عضو شورای شهر تهران

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر