صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ظريف:فايده مذاكره با امريكا رابررسي ميكنيم

وزير خارجه در اظهاراتي قابل توجه و در آستانه ديدار با جان كري، خاطر نشان كرد كه بايد مفيد بودن مذاكرات با امريكا را مورد ارزيابي قرار داد تا مشخص شود اين مذاكرات تا چه حدي مفيد بوده‌اند. دو روز ديگر قرار است محمد جواد ظريف، وزير خارجه كشورمان با جان كري همتاي امريكايي خود ديدار و درباره مذاكرات هسته‌اي گفت‌وگو كند. اين ديدار پيش از مذاكرات دو جانبه معاونين وزراي خارجه دو كشور كه قرار است در ژنو برگزار شود، صورت مي‌گيرد تا راهنمايي‌هاي لازم را براي معاونين خود به عمل آورند.

کد خبر: 4176

وزير خارجه در اظهاراتي قابل توجه و در آستانه ديدار با جان كري، خاطر نشان كرد كه بايد مفيد بودن مذاكرات با امريكا را مورد ارزيابي قرار داد تا مشخص شود اين مذاكرات تا چه حدي مفيد بوده‌اند.

دو روز ديگر قرار است محمد جواد ظريف، وزير خارجه كشورمان با جان كري همتاي امريكايي خود ديدار و درباره مذاكرات هسته‌اي گفت‌وگو كند. اين ديدار پيش از مذاكرات دو جانبه معاونين وزراي خارجه دو كشور كه قرار است در ژنو برگزار شود، صورت مي‌گيرد تا راهنمايي‌هاي لازم را براي معاونين خود به عمل آورند.

متعاقبا طي روزهاي ٢٥ الي ٢٧ دي هيئت‌هاي مذاكره كننده ايراني و امريكايي در ژنو مذاكره دو جانبه خواهند داشت و روز ٢٨ دي نيز مذاكرات ايران و ١+٥ در سطح معاونين برگزار خواهد شد. 

 در آستانه اين ديدار، محمد جواد ظريف روز يك‌شنبه در نشست خبري مشترك با ياني كاسوليدين، همتاي قبرسي خود در تهران، با اشاره به اينكه روز چهارشنبه با كري درباره تسريع روند مذاكرات هسته‌اي ديدار مي‌كند، اظهار داشت: «مذاكرات با امريكا استثنايي بوده و باقي مانده است زيرا ما با امريكا فقط در حوزه هسته‌اي مذاكره داشته‌ايم و بايد ببينيم اين مذاكرات تا چه ميزان مفيد بوده و ميزان مفيد بودن آن را تحت بررسي داريم». ظريف جزئيات بيشتري درباره منظور خود از ارزيابي مفيد بودن مذاكرات ارائه نكرد اما با توجه به كارشكني‌هاي امريكا به ويژه در اعمال تحريم‌هاي جديد، به نظر مي‌رسد اين اظهارات حاكي از برآورد نه چندان مثبت از فرايند مذاكرات با امريكايي‌ها در موضوع هسته‌اي است.

در همين حال ظريف با اشاره به اينكه ديدار وي با جان كري يك روزه خواهد بود خاطر نشان كرد: اينكه چقدر در اروپا حضور داشته باشم بستگي به ديدارهايي است كه در اروپا خواهم داشت.  از سوي ديگر ظريف درباره ديدار با نمايندگان و هيئت‌هاي ديپلماتيك ساير كشورهاي عضو گروه 1+5 افزود: «همانطور كه قبلا اعلام شده ما در روزهاي آينده ميزبان معاون وزير خارجه روسيه هستيم و درباره مذاكرات 1+5 و نقش اتحاديه اروپا و نقشي كه توقع داريم دوستان روس ما ايفا كنند، گفت‌وگو خواهيم كرد. مذاكرات خوبي با دوستان چيني داشتيم كه در آينده نيز ادامه مي‌يابد. » وزير خارجه ادامه داد: «در هفته‌هاي گذشته معاون وزير خارجه چين در تهران حضور داشت و مذاكرات خوبي انجام گرفت و در آينده نيز با وزير خارجه چين ديدار مي‌كنم.»

نيويورك تايمز: حق با رهبر ايران است
نيويورك تايمز در گزارشي ويژه در مورد مذاكرات هسته‌اي با اشاره به بدبيني مقام معظم رهبري به امريكايي‌ها، نوشت: شك آيت الله خامنه‌اي (رهبر عالي ايران) بي‌اساس نيست، چراكه اوباما قدرت لغو تحريم‌ها را ندارد. اين روزنامه امريكايي در گزارش مبسوط خود تأكيد كرد كه راه‌هاي مختلفي براي حفظ توافق موقت هسته‌اي با ايران وجود دارد. به گزارش تسنيم، نيويورك تايمز همچنين در گزارش خود با عنوان «نجات برنامه هسته‌اي ايران» از مخالفان داخلي و جمهوري‌خواهان در كنگره نظير منندز، گراهام و باب كوركر به عنوان مخالفان توافق هسته‌اي جامع ياد كرد و نوشت كه طرح‌هاي پيشنهادي اين افراد براي تشديد رژيم تحريم‌ها عليه ايران از جمله موانع توافق است.

 ‎ اين روزنامه امريكايي با اشاره به مذاكرات آتي ايران و قدرت‌هاي جهاني بر سر پرونده هسته‌اي ايران، نوشت كه حرف آخر را در توافق نهايي و هرگونه مسئله مهم، آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر ايران مي‌زند و ايشان به دلايل مختلف به امريكا اعتماد ندارد و به نيات آنها شك دارد. از جمله اينكه معلوم نيست كه امريكايي‌ها تحريم‌ها را لغو كنند. اين روزنامه امريكايي تصريح كرد كه حق با رهبر ايران است و ايشان بايد به امريكا بي‌اعتماد باشند. ‎ شك آيت الله خامنه‌اي بي‌اساس نيست. زيرا اوباما قدرت لغو تمامي تحريم‌ها را ندارد و وي تنها مي‌تواند برخي از تحريم‌ها را به طور موقت تعليق كند اما مشكل اساسي و مهم در كنگره و سنا است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر