صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مونیز: مطمئنم که برجام اجرایی می‌شود

مرد اول هسته‌ای آمریکا می‌گوید کاملا انتظار دارد که برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و گروه ۱+۵ با عبور از کنگره اجراء شود.

کد خبر: 41175

خبرگزاری تسنیم: ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا و مذاکره کننده این کشور در گفتگوهای هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 می‌گوید مطمئن است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از سد کنگره آمریکا عبور خواهد کرد.

دانشمند هسته‌ای آمریکا در مصاحبه با بولتن دانشمندان اتمی در پاسخ به این سؤال که "آیا مطمئن هستید کنگره اجازه عبور به برجام را می‌دهد" گفت: "فکر می‌کنیم که این [برجام] رد خواهد شد. بله، واضح است که ترجیم می‌دهیم با رأی اکثریت این اتفاق روی دهد. اما در هر حال، کاملا انتظار دارم که این توافق اجراء خواهد شد."

پس از اینکه ایران و شش کشور عضو گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلستان، فرانسه و آلمان) درباره اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای کشورمان در ازای لغو تحریم‌های یک و چند جانبه توافق کردند، واشنگتن متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ضمائم آن به کنگره فرستاد تا نمایندگان به بررسی آن بپردازند.

مهلت 60 روزه کنگره برای بررسی برجام از روز دوشنبه 20 جولای (29 تیرماه) رسما آغاز شده است و پس از اتمام این دوره اعضای مجالس نمایندگان و نیز سنای آمریکا درباره آن رأی‌گیری خواهند کرد. قرار نیست که اعضای کنگره برجام را تصویب کنند بلکه آراء منفی خود را به صندوق خواهند انداخت و در صورتی که آراء منفی به حد نصاب نرسیده و یا در صورت کسب اکثریت با وتوی غیرقابل لغو باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، مواجه شود، برجام اجرایی خواهد شد.

وتوی غیرقابل لغو بدین معنا است که پس از وتو مخالفین برجام نتوانند حداقل دو سوم اعضای سنا را قانع سازند که بار دیگر به برجام رأی منفی داده و وتوی رئیس‌جمهور را بی‌اثر سازند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر