صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تشکیل محور ایران - روسیه - چین کلید خورد

پژوهشگران و سیاستمداران آمریکایی معتقدند توافق هسته ای با ایران، زمینه ساز تشکیل محور مسکو- پکن- تهران است.

کد خبر: 41086

انتخاب: پژوهشگران و سیاستمداران آمریکایی معتقدند توافق هسته ای با ایران، زمینه ساز تشکیل محور مسکو- پکن- تهران است.

این سئوال که چرا روسیه از توافق هسته ای با ایران حمایت کرد در کانون توجه رسانه های آمریکایی قرار دارد.

 روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از پژوهشگران و سیاستمداران آمریکایی که علل و انگیزه های حمایت روسیه از توافق درباره برنامه هسته ای ایران را بررسی می کنند نوشت: «توافق هسته ای با ایران به روسیه و چین امکان می دهد نفوذ خود را در خاورمیانه تقویت کنند... و تشکیل محور مسکو- پکن- تهران تقریبا حتمی است» زیرا لغو تحریم ها به ایران امکان می دهد با عضویت در سازمان همکاری شانگهای به شرکای راهبردی روسیه و چین ملحق شود.

 


آمریکایی ها معتقدند تشکیل چنین محوری به معنای بزرگترین تغییر در توازن قوا در منطقه خاورمیانه در شصت سال اخیر در جهت خلاف منافع آمریکا خواهد بود.

از نظر آمریکایی ها، عملا تشکیل این محور که واشنگتن خواهان تشکیل آن نیست آغاز شده است. سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد پس از منتشر شدن گزارش هایی درباره سفر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به روسیه در نیمه دوم ماه ژوئیه، نگرانی واشنگتن را از این مسئله اعلام کرد.

در این گزارش ها آمده است سلیمانی با مقامات روس درباره مسائل منطقه ای و دوجانبه و فروش موشک ضدهوایی و دیگر سلاح ها به ایران رایزنی کرده است.

این گزارش ها که مسکو آن را تکذیب کرد میزان نگرانی آمریکا را از شکل گیری محور جدیدی که تهران را به مسکو و پکن پیوند می دهد، نشان داد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر