صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اجماع احتمالي اصلاح طلبان و معتدل هاي اصولگرايي حاشيه ساز شد!

کد خبر: 4086

متن پيش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

همايش‌هاي وحدت اصولگرايان تاکنون نتيجه خاصي نداشته است. اين را مي‌توان به عنوان مثال از حضور نداشتن جبهه پايداري در پنجمين اين همايش‌ها که در روزهاي گذشته برگزار شد فهميد. موضع‌گيري درباره اصولگرا بودن يا نبود محمود احمدي‌نژاد، مساله اجماع بر سر محوريت جريان اصولگرايي در غياب برخي بزرگان اين جناح و کمرنگ شدن اثر سازوکار جامعتين اصولگرايان از مسائلي هستند که اين جريان با آن درگيرند. با اين حال اصولگرايان همچنان در موضعي کلي از الزام وحدت و همگرايي مي‌گويند و خوشبينانه از قطعي بودن رسيدن به اين هدف مي‌گويند. با اين حال به نظر مي‌رسد اوضاع آن قدر خوب نيست که به جاي تمرکز براي رسيدن به وحدت تصميم گرفته‌اند جريان مقابل خود را هدف قرار دهند.
تشکيل احزاب جديد اصلاح‌طلب بهانه‌اي بود که تاکنون جريان اصولگرايي به مدد رسانه‌هاي همسوي خود تلاش مي‌کرد موضوع وحدت در ميان جريان مقابل را هدف قرار دهد. تحليل‌هاي اصولگرايان سعي دارد ايجاد احزاب جديد را به معني انشقاق در جريان اصلاح‌طلب نشان دهد و البته در عين حال تلاش مي‌کند با تخريب چهره‌هاي موسس و عضو اين احزاب و توسل به راهکارهاي قديمي همچون چسباندن وصله ارتباط با غرب يا استفاده از شيوه معمول ماه‌هاي اخير – استفاده از برچسب «فتنه» - آن‌ها را در فضاي سياسي هدف سياه‌نمايي قرار دهد. با اين حال بلافاصله بعد از پنجمين همايش وحدت اصولگرايان موضعي جديد در واکنش اصولگرايان به جريان رقيب ديده شد. بعد از اين همايش جرياني خبري از سوي رسانه‌هاي همسوي اين جريان آغاز شد: جناح اصلاح‌طلب را به عنوان مقصر و توطئه‌گر انشقاق در جريان اصولگرايي معرفي مي‌کند.گفت‌وگوي محمدنبي حبيبي، دبيرکل حزب موتلفه اسلامي با تسنيم يکي از از اين موارد است. حبيبي در اين گفت‌وگو ضمن رد القاي مرزبندي ميان اصول‌گرايان و ادعاي کساني که سعي دارند تلقين کنند که ديدگاه‌ها ميان جبهه پايداري انقلاب اسلامي و ساير طيف‌هاي اصولگرا متفاوت است، تاکيد کرد: القاء خط‌کشي‌هاي در جريان اصولگرايي و اينکه در اصول‌گرايي اصول متفاوتي داريم، القاء نادرستي است. جبهه پايداري، جبهه‌اي اصول‌گراست و بنابراين وقتي ما در اصول ميان تشکل‌ها مبناي مشترک داريم، نزديک کردن سلايق با يکديگر کاملا امکان‌پذير است.دبيرکل حزب موتلفه اسلامي از ايجاد کميته‌هايي در ميان اصلاح‌طلبان براي ايجاد اختلاف ميان اصول‌گرايان خبرداد و اظهار کرد: برخي از اصلاح‌طلبان در کميته‌هاي مخصوصي مشغول مذاکره و بررسي اين مساله هستند که چگونه ميان اصول‌گرايان اختلاف ايجاد کنند.وي همچنين ادعا کرد: اصلاح‌طلبان در حال انجام 2 کار اصلي هستند، نخست اينکه چگونه اصلاح‌طلبان را به ائتلاف برسانند که البته ما در اين خصوص حق اظهارنظر نداريم، اما برخي نيز در حال بررسي هستند که چگونه بتوانند ميان اصولگرايان انشقاق ايجاد کنند.حبيبي در اين گفت‌وگو در عين حال به همان روند حمله به احزاب جديد اصلاح‌طلب نيز مي‌پردازد و مي‌گويد: وزارت کشور بايد هوشيار باشد که افرادي که در فتنه 88 با هر نامي يا با هر عنوان حزبي، عليه انقلاب اسلامي تلاش و در طول حرکت‌هاي توطئه‌آميز دشمنان انقلاب حرکت کردند، واجد هيچ‌گونه صلاحيتي براي تشکيل حزب ذيل نظام نيستند.
در عين حال محسن کوهکن، عضو شوراي مرکزي جبهه پيروان خط امام و رهبري نيز در گفت‌وگويي با تسنيم به تعبير خود «جزئيات بيشتري از نقشه‌ اصلاح‌طلبان براي ايجاد انشقاق در جبهه اصولگرايان» ارائه کرده است. وي اظهار کرد: جريان اصلاح‌طلب در فضاي رسانه‌اي اصرار دارد اصولگرايان را به چندين جريان فکري تقسيم کند.وي با بيان اينکه سياست‌ اصلاح‌طلبان تقسيم‌بندي اصولگرايان به دو جريان تندرو و ميانه‌رو است، افزود: رسانه‌هاي‌ اصلاح‌طلب به طور واضح انگشت اتهام را به سوي جبهه پايداري گرفته‌اند و مي‌خواهند برادران‌ ما در جبهه پايداري را مصداق اصولگرايان تندرو معرفي کنند و در مقابل اين خط خبري، گاهي اوقات با تاييد و حمايت ضعيفي که از گروه‌هاي به ظن خود ميانه‌رو اصولگرا انجام مي‌دهند، از يک‌سو با واکنش منفي اين گروه از اصولگرايان مواجه نشوند و از سوي ديگر، نشان بدهند با اين نوع از اصولگرايي مشکلي ندارند.
عضو شوراي مرکزي جبهه پيروان خط امام و رهبري، توجه ويژه رسانه‌اي به تعدادي از اشخاص اصولگرا که به صورت مستقل فعاليت مي‌کنند را ترفند بعدي کميته‌هاي مخصوص اصلاح‌طلبان براي ايجاد انشقاق در اصولگرايان را خواند و اظهار کرد: آن‌ها مي‌خواهند تعدادي از اشخاص حقيقي تاثيرگذار در جريان اصولگرايي را در رسانه‌هاي خود مطرح کنند و اين سياست را القا کنند که در جريان اصولگرايي چند شخص هستند که به صورت مستقل در حال فعاليت سياسي هستند.کوهکن افزود: ترفند ديگر رسانه‌ها و بعضي از گروه‌هاي اصلاح‌طلب، معرفي آقاي احمدي‌نژاد به عنوان عضوي از جريان جبهه اصولگرايان است، اصرار بر اصولگرا خواندن آقاي احمدي‌نژاد، به دليل نشان دادن نمايي مملو از اختلاف در جريان اصولگرايي است. اين در حالي است که آقاي احمدي‌نژاد و بسياري از نزديکان وي بارها اعلام کردند که از جريان‌اصولگرايي نيستند.وي با اعلام اينکه اين شبهه‌افکني‌ها از جانب رسانه‌هاي اصلاح‌طلب بر مبناي واقعيت نيست و جريان کلان اصولگرايي به سمت‌وسوي همگرايي در حال حرکت است، افزود: نيروهاي اصولگرا به اين نکته اذعان دارند که به هيچ عنوان نبايد درون اردوگاه اصولگرايان رقابت کنند زيرا رقابت اصلي با جريان مقابل است.عضو شوراي مرکزي جبهه پيروان خط امام و رهبري تصريح کرد: اصولگرايان تجربه گرانقدري مثل انتخابات رياست جمهوري سال گذشته را دارند، لذا حداکثر توان خود را براي همگرايي بين نيروهاي اصولگرايي، بسيج خواهند کرد.
اظهارات اين دو چهره اصولگرا نشان از استراتژي فرار به جلو و فرافکني انشقاق در جريان اصولگرايي را دارد. به علاوه بايد به اين نکته توجه کرد که هرچند براساس اظهارات کوهکن، احمدي‌نژاد هيچ‌گاه خود را اصولگرا نخوانده است، اما وي با حمايت وسيع جريان اصولگرايي به رياست‌جمهوري رسيد و اگر اين جريان مايل است با توجه به عملکرد وي، از احمدي‌نژاد برائت‌جويي کند، موضوع ديگري است.
هرچند به عنوان مثال، محمدرضا عارف به عنوان يکي از چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب تاکيد دارد انتخابات دو قطبي براي اصلاح‌طلبان مطلوب‌تر است و از اميد به وحدت اصولگرايان مي‌گويد، نکته اين جاست که حتي اگر بر فرض ديدگاه توطئه اصلاح‌طلبان براي ايجاد انشقاق در اصولگرايان را نيز بپذيريم، بايد به اصلاح‌طلبان آفرين گفت که در اين استراتژي موفق بوده‌اند و توانسته‌اند در اردوگاه رقيب خلل ايجاد کنند. موضوع اين جاست که اصولگرايان همواره اين نگاه را دارند که خود برحق و انقلابي هستند و سعي دارند ضمن اين که همگرايي و موفقيت خود را با نظام گره بزنند، مي‌خواهند اصلاح‌طلبان را به عنوان يک جريان نامطلوب ضدانقلابي معرفي کنند و در نتيجه تلاش دارند اين موضوع را در سطح کلان و با هدف ضربه زدن به نظام مطرح کنند.به نظر مي‌رسد اصولگرايان علاوه بر نگراني از نرسيدن جناح خود به وحدت و همگرايي، نگران حرکت خوب جريان اصلاح‌طلب در رسيدن به وحدت نيز هستند؛ رويدادي که همايش بزرگ اصلاح‌طلبان که قرار است تا پايان دي‌ماه برگزار شود مي‌تواند عرصه ظهور آن باشد. موضوعي که به طور قطع نقطه بعدي حمله اصولگرايان به جريان اصلاح‌طلبي است و مي‌توان نشانه‌هاي آن را در «تقليدي» خواندن برگزاري همايش وحدت مشاهده کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر