صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سرمقاله شرق/ بن‌مايه اصلاح‌طلبي

کد خبر: 4076

«بن‌مايه اصلاح‌طلبي» عنوان يادداشت روز روزنامه شرق به قلم حميدرضا جلايي‌پور (فعال سياسي و استاد دانشگاه) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

در شرايط زماني و مکاني فعلي، آنچه تبار، مضمون و محتواي اصلاح‌طلبي را توضيح مي‌دهد، مي‌توان در عنصر «صداقت اصلاح‌طلبان» در بيان و پافشاري بر رفع مهم‌ترين مشکلات جامعه ديد. با وجود همه پيامدهايي که چنين صداقتي درپي دارد، اصلاح‌طلبان آدرس نادرست به جامعه نداده و نمي‌دهند. اعتقاد اين جريان سياسي و کنشگران آن، اين است که «تقويت ساز و کارهاي مردم‌سالاري» مهم‌ترين نياز جامعه است. بدون حرکت در اين زمينه، «دولت توسعه‌گرا»، «جامعه مدني فعال» و «شهروند مسوول و ياور حکومت» (به‌عنوان سه‌ نياز اساسي‌کشور) تقويت نمي‌شود. اما در شرايط کنوني جامعه ايران که از برخي افراط‌گرايي‌ها رنج مي‌برد تکيه بر تقويت سازو‌کار مردم‌سالاري هزينه‌زا است. چرا؟ زيرا تندرو‌ها آن را برنمي‌تابند اما آن را آشکارا بيان نمي‌کنند و در ظاهر امر مي‌گويند مثلا ما مخالف دخالت خارجي هستيم اما مهم‌ترين دغدغه آنها، مهار اصلاح‌طلبي و مردم‌سالاري است. در صورتي که همه مي‌دانيم هيچ انسان عاقلي نمي‌خواهد آلت دست بيگانه باشد و اين در مورد اصلاح‌طلبان که حامي منافع ملي هستند، مصداق مضاعف دارد. اما به‌قول رييس‌جمهور، بدون ارتباط مدبرانه با جهان توسعه پايدار، کشور پيش نمي‌رود. اما ملاحظه مي‌شود در روزهايي که نه فقط مردم عادي بلکه ياران باسابقه امام با هجمه‌هاي ساختگي و اتهام «مهره بودن» مواجه مي‌شوند، عقل معاش ايجاب مي‌کند که منتقدان، «تقيه» کنند اما اصلاح‌طلبان چنين نمي‌کنند و همچنان روي مساله اصلي کشور دست مي‌گذارند.

امروز راي اکثريت قابل توجه مردم، تغيير در روند هشت‌سال پيش‌از سال٩٢ بوده اما دولت برخاسته از راي مردم بعضا امکان پيشبرد ديدگاه‌هاي قانوني خود را ندارد. ‌دومين ويژگي اصلاح‌طلبي اين است که نمي‌خواهد به هر روش هدف تقويت ساز‌و‌کار مردمسالاري را دنبال کند. آنها همواره به روش‌هاي مدني التزام دارند و صبورانه حرکت مي‌کنند اما در عين حال حاضر به تغيير جهت‌گيري‌ها نيستند. امروز در دنيا حتي ساز‌و‌کار مردمسالاري پارلمانتاريستي براي مديريت مسايل جامعه کفايت نمي‌کند. به همين دليل در جامعه شيشه‌اي، مرتبط شده و در معرض انقلاب رسانه‌اي، خود مردمسالاري پارلماني نيز بسط داده شده و کنشگران به دنبال امن شدن عرصه عمومي و مشارکت بيشتر مردم هستند؛ اينکه «مشارکت بين دوانتخابات» بايد افزايش داده شود نه اينکه فقط در مقطع انتخابات به دنبال مردم باشند. بنابراين يکي از حرف‌هاي اصلاح‌طلبان اين است که مردمسالاري متعارف را نيز بايد فراخ‌تر کرد. با چنين رويکردي، شما مي‌توانيد در سه سطح شخصيت‌ها، تشکل‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي و سازمان‌هاي مردم نهاد، اصلاح‌طلبي را با اين ويژگي‌ها و صداقت‌ها ببينيد. به‌عنوان نمونه سيد محمد خاتمي به دليل دارا بودن همين ويژگي‌هاست که باوجود اين حجم تخريب و توهين داراي سرمايه اجتماعي و سياسي است، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني همين‌طور. احزاب محوري اصلاح‌طلب با سرلوحه قراردادن همين مولفه‌ها، در ميان مردم مورد اعتماد هستند و فضاي شبکه‌هاي اجتماعي و «سمن‌ها» با اين «لوگو» مي‌توانند بيشتر مورد وثوق جامعه باشند. اصلاح‌طلبان با اين سرمايه از دولت روحاني حمايت مي‌کنند تا به هدف دولت توسعه‌گرا نزديک‌تر شويم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر