صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

انتخابات مجلس درکشاکش دو طرح

اما آنچه از اقدامات و تلاش‌ها می‌توان برداشت کرد، عزم جدی برای تغییر و اصلاح قانون است آن هم قانونی که باید بر اساس آن نمایندگان انتخاب شوند و از نقاط مختلف کشور به ساختمان سبز بهارستان پا بگذارند. البته ناگفته نماند از سال 78 تا سال 86 قوانین و مواد قانون انتخابات مجلس مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته است.

کد خبر: 4044

فائزه عباسی: مدت‌هاست که حرف و حدیث در رابطه با اصلاح قانون انتخابات مجلس مطرح است که البته گاهی اوقات کار به قانون انتخابات کشیده می‌شود و گاه روی سخن تنها متوجه انتخابات مجلس می‌شود. اما آنچه از اقدامات و تلاش‌ها می‌توان برداشت کرد، عزم جدی برای تغییر و اصلاح قانون است آن هم قانونی که باید بر اساس آن نمایندگان انتخاب شوند و از نقاط مختلف کشور به ساختمان سبز بهارستان پا بگذارند. البته ناگفته نماند از سال 78 تا سال 86 قوانین و مواد قانون انتخابات مجلس مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته است.
 
 طرح استانی شدن انتخابات
این طرح که از سال 81 مطرح شده و در هر دوره‌ای بنا به دلایلی عقب افتاده و گاه به فراموشی سپرده شده است بار دیگر در مجلس نهم به کانون توجهات تبدیل شده است. طرحی که درصورت تصویب و اجرایی‌شدن می‌تواند مسائل ملی را در صدر قرار دهد. یکی از نمایندگان مجلس در این رابطه به «آرمان» می‌گوید: یکی از عواملی که موجب شده است طرح استانی‌شدن انتخابات به صحن بیاید آن است که به نظر می‌رسد نمایندگان بیش از اندازه در مسائل مربوط به حوزه انتخابیه غرق شده‌اند و این مساله موجب شده است، مسائل ملی کمتر دیده شود. وی در ادامه گفت: این اتفاقات گاهی چنان به چشم می‌خورد که عملا رای نمایندگان را در طرح‌ها و لوایح تحت تاثیر قرار می‌دهد و تنها بر اساس اختلافات منطقه‌ای موجب می‌شود تا طرحی تصویب نشود. این طرح علاوه بر بولدکردن مسائل ملی موجب می‌شود تا قدرت احزاب و تاثیرگذاری آنها نیز افزایش پیدا کند و شاید همین مقدمه‌ای شود برای سیستم حزبی ایران که همواره با نواقصی مواجه بوده و این مساله می‌تواند تیماری برای سیستم بیمار تحزب باشد. 
 اکثریت مطلق، جایگزین اکثریت نسبی
کشمکش‌ها بر سر اصلاح قانون انتخابات سر از مجمع تشخیص مصلحت نظام درآورد و در کنار طرح استانی شدن انتخابات که در مجلس مطرح است این‌بار رئیس‌دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر از تغییر در قانون انتخابات می‌دهد. محمد‌هاشمی از تصویب قانون انتخابات مجلس و شورای شهر در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و گفت: آنچه در جلسه هفته گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد، در رابطه با قانون انتخابات مجلس و شورای شهر بود که بر اساس قانون، منتخب انتخابات باید اکثریت مطلق (نصف + یک) را در دور اول و اکثریت نسبی را در دور دوم انتخابات کسب کند. وی درمورد قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس خبرگان رهبری نیز اظهار کرد: مجلس خبرگان رهبری، آیین‌نامه و قانون را خودش تعیین می‌کند و بر اساس قانون اساسی منتخب انتخابات ریاست‌جمهوری بر اساس اکثریت مطلق (نصف+یک) در دور اول و اکثریت نسبی در دور دوم انتخاب می‌شود. تسنیم نوشت؛ بر اساس ماده 8 فصل دوم قانون فعلی انتخابات مجلس، «انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب «اکثریت حداقل یک‌چهارم کل آرا» و در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای با کسب ‌اکثریت نسبی به هر میزان بود.» که بدین ترتیب با مصوبه هفته گذشته مجمع تشخیص، حضور نمایندگان در مجلس در مرحله اول انتخابات منوط به کسب اکثریت مطلق(50درصد + یک رای) خواهد بود. ولی شرایط در دور دوم همچنان ثابت بوده و داوطلبان در دور دوم می‌توانند با کسب اکثریت نسبی آرا به مجلس راه یابند. 
 
 آینده انتخابات در میان طرح‌ها و لوایح
با توجه به موضوعاتی که در رابطه با انتخابات مجلس مطرح می‌شود، لازم است در این رابطه تجدیدنظرهایی صورت گیرد و مواد آن‌بار دیگر مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد. در هر صورت طرح استانی شدن انتخابات و طرحی که مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام به تصویب آن کرده هر دو گام‌هایی است در راه ایجاد اصلاح در قانون انتخابات که تنها می‌تواند برای یک منظور صورت گرفته باشد و آن حفظ جایگاه و شأن مجلس است.
 
در واقع طرحی که مجمع مطرح کرده، طرحی است که به موجب آن حداقل 25درصد آرا برای راهیابی به مجلس کنار می‌رود و جای آن را اکثریت بیش از 50 درصد می‌گیرد. نکته مهم نیز آن است که فرد کاندیداشده برای انتخابات مجلس باید دارای چنان مقبولیت و محبوبیت باشد تا بتواند اعتماد مردم را به خود جلب نماید و از این روی راهی بهارستان شود. به‌عبارت دیگر این طرح موجب می‌شود تا افرادی با وزن خاص روی کرسی‌های مجلس تکیه زنند و از این‌رو سطح نگاه به مسائل جامعه نیز از 25 به 50 درصد افزایش می‌یابد و نمایندگان احساس می‌کنند برای بودن باید گامی فراتر از امروز بردارند. این درحالی است که برخی معتقدند اجرای این مصوبه می‌تواند هزینه‌های سنگینی برای کشور داشته باشد.
 
از سوی دیگر طرح استانی شدن انتخابات مطرح می‌شود مساله‌ای که با اقبال بسیاری از نمایندگان روبه‌رو شده و البته بر اساس کلیات این طرح می‌توان آن را طرحی قابل قبول دانست اما این طرح نیز همچون موارد مطروحه دیگر مخالفان و منتقدانی دارد که معتقدند استانی شدن انتخابات موجب خواهد شد حلقه ارتباط دولت با مردم مناطق محروم و مشکلات آنها قطع شود، مضاف بر آنکه این مساله منجر خواهد شد لابی‌ها افزایش پیدا کند و افرادی به مجلس راه پیدا کنند که بیش از آنکه شایسته و توانمند برای حضور باشند دارای توان بالاتری در لابی با قدرت هستند و همچنین از امکانات بیشتری برای انجام تبلیغات گسترده‌تر برخوردار هستند. 
منبع : آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر