صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مونیز: توافق هسته‌ای با ایران خواب را از من گرفته است

ارنست مونیز می‌گوید آن‌چه بیش از هر چیز وی را نگران می‌کند مخالفت کنگرۀ امریکا با برجام است.

کد خبر: 40095

ارنست مونیز، وزیر انرژی امریکا و مذاکره کنندۀ ارشد دولت اوباما در مذاکرات هسته‌ای 1+5 با ایران، می‌گوید آن‌چه بیش از هر چیز وی را نگران می‌کند مخالفت کنگرۀ امریکا با برجام است.

 

 ارنست مونیز 

    توافق هسته‌ای با ایران خواب را از من گرفته است

مونیز دیروز در شورای امور جهانی شیکاگو اعلام کرد: «اگر کنگره این توافق را تضعیف کند، بحث دربارۀ فردای آن روز، چندان خوشایند نخواهد بود، درنتیجه صادقانه بگویم همین مسأله است که شب‌ها مرا بیدار نگه می‌دارد».  

 

ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 شامل امریکا، انگلیس، روسیه، چین و آلمان پس از 23 ماه مذاکره و تلاش فشرده بالاخره موفق شدند در 23 تیر ماه متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را در وینِ اتریش نهایی کنند. 

 

این توافق با مخالفت شدید نمایندگان جمهوری خواه کنگرۀ امریکا که اکثراً تحت تأثیر لابی صهیونیست هستند، روبرو شد.

 

مونیز که پیش از این جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای با ایران را یک «توافق بسیار قوی» نامیده بود، بارها به جمهوری‌خواهان و دیگر کسانی که قصد دارند مانع تراشی در روند اجرایی شدن برجام را دارند، هشدار داده است.

 

وی روز گذشته تاکید کرد که مخالفت کنگره با این جمع‎بندی تنها امریکا را منزوی‌تر و ایران را قدرتمندتر می‌سازد.

 

به گفته‌ی مونیز: «احتمالاً ما کاملاً منزوی می شویم و از الان مشخص است که مذاکره‌ی دوباره‌ای در کار نیست؛ صریح بگویم، این کار جایگاه ایران را به عنوان طرفی که پای میز آمده و با مذاکره به یک توافق رسیده است، بالاتر می‌برد.»

 

جان کری، وزیر خارجۀ امریکا نیز گفته است که شکست این جمع بندی هسته‌ای به جنگ می‌انجامد.

 

به گزارش پرس تی وی، کری روز جمعه گفت مخالفت با برجام «مقامات را به سمت اِعمال فشار برای اقدام نظامی سوق می‌دهد، چرا که امریکا از راه حل دیپلماتیک گذشته است».  

 

کنگره قرار است ماه سپتامبر رأی خود را در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام کند. بر اساس این برنامه، سازمان ملل ایران را به عنوان یک قدرت هسته‌ای به رسمیت می‌شناسد و ایران نیز به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر