صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کماندوهای «لشکر 30» در سوریه ؟

هفته گذشته بود که این گروه 50 یا 60 نفره – که مقامات آمریکایی به آن‌ها «نیروهای جدید سوری» می‌گویند – پس از اتمام آموزش‌های نظامی در ترکیه و ورود به مرز ترکیه، توسط نظامیان جبهه النصره وابسته به القاعده مورد حمله قرار گرفتند.

کد خبر: 40072

فارن پالیسی، در نقاط شمالی سوریه، گروهی از مبارزان سوری آموزش دیده توسط آمریکا قرار دارند که به دنبال راه‌حلی برای کمک به حل بحران سوریه هستند. آن‌ها از یک سو با داعش و از سوی دیگر با نیروهای دولتی سوریه وارد درگیری می‌شوند و بعضا پیش می‌آید که این نیروها همزمان با هر دو گروه وارد درگیری می‌شوند.

 

شورشیان سوری کماندوهای «لشکر 30» در سوریه چه می‌کنند؟

 

هفته گذشته بود که این گروه 50 یا 60 نفره – که مقامات آمریکایی به آن‌ها «نیروهای جدید سوری» می‌گویند – پس از اتمام آموزش‌های نظامی در ترکیه و ورود به  مرز ترکیه، توسط نظامیان جبهه النصره وابسته به القاعده مورد حمله قرار گرفتند. در این درگیری مسلحانه، دست کم یکی از مبارزان نیروهای جدید سوری کشته و پنج نفر دیگر نیز اسیر شدند. با این حال، مقامات پنتاگون می‌گویند که آمار کشته‌شدگان ممکن است کمی بیشتر از آمار اعلام شده باشد.

 البته هنوز مشخص نیست که پس از درگیری چه به سر نیروهای پشتیبانی شده توسط ایالات متحده آمده است، اما مقامات دفاعی این کشور می‌گویند که هنوز برخی از این نیروها در خاک سوریه به سر می‌برند. ممکن است برخی از مبارزان نیروهای جدید سوری پایگاه را ترک کرده باشند و برخی دیگر نیز برای مراقبت از سلاح و تجهیزات ارتباطیِ فراهم شده توسط آمریکا در آنجا مانده باشند. در هر صورت هنوز مشخص نیست که چه زمانی نیروهای آموزش دیده توسط آمریکا خواهد توانستد قلمرو خود را از داعش پس گرفته و به طور تدریجی از قدرت داعش کم کنند.

 کلنل پات رایدر، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در گفتگو با خبرنگاران در پنتاگون در روز جمعه گفت که نمی‌توان بگوید چند نفر «نیروی جدید سوری» در میدان جنگ باقی مانده است. او در ادامه اظهار داشت: «ما هر روز حضور و غیاب نمی‌کنیم. بنابراین نمی‌توانیم آماری در این رابطه ارائه دهیم.» وی اما تاکید کرد که ارتش ایالات متحده با فرمانده آن‌ها در ارتباط است. او می‌گوید که نیروهای جدید سوری هنوز هم می‌توانند به خوبی از خودشان دفاع کنند.

 نیروهای کماندو آموزش دیده توسط آمریکا در عمل بخشی از گروه شورشی لشکر 30 هستند که آموزش‌های خاصی دیده‌اند. لشکر 30 در شمال سوریه فعالیت دارد و مبارزان نیروی جدید سوری نیز در اوایل سال جاری میلادی از بین همین افراد انتخاب شدند. ندیم الحسن، فرمانده این گروه، در اواخر ماه گذشته میلادی در نزدیکی شهر حلب توسط نیروهای جبهه نصرت اسیر شد و هنوز هم آزاد نشده است.

 رایدر در مورد جزئیات نیروهای جدید سوریِ باقی مانده در خاک سوریه حرفی نزد، اما گفت که دو گروه مبارز دیگر در حال حاضر در ترکیه آموزش می‌بینند و تا اواخر سال جاری میلادی آماده نبرد خواهند شد. او می‌گوید که صدها سوریِ دیگر برای ورود به این برنامه اعلام آمادگی کرده و شرایط آن‌ها در دست بررسی است.

 هزینه‌های آموزش آن 60 نیرو نیز ارزان تمام نشده است. پنتاگون برای تجهیز، آموزش، خروج پنهانی و بازگرداندن آن‌ها به خاک سوریه تاکنون 41 میلیون دلار هزینه کرده است. کنگره آمریکا با میزان 500 میلیون دلار برای برنامه در سال 2015 موافقت کرده است. وزارت دفاع آمریکا نیز برای ادامه برنامه در سال 2016 میلادی، 600 میلیون دیگر درخواست کرده است.

 در سمت دیگر ماجرا، مهم‌ترین ائتلاف شورشیان سوری یعنی «ائتلاف ملی برای انقلاب و نیروهای مخالفین سوریه» که به اختصار به آن ائتلاف ملی سوریه نیز گفته می‌شود، قرار دارد. این گروه که توسط کشورهای غربی حمایت می‌شوند، قرار است هفته آینده برای انجام گفتگوهایی در مسکو حاضر شوند. این در حالی است که مقامات مسکو همواره از حامیان سرسخت بشار اسد بوده است. با این حال، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که شورشیان در این دیدار با مقامات بلندپایه روسی از جمله سرگی لاوروف و میخائیل بوگدانوف ملاقات کنند.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر