صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 1

گشتی در آرایشگاه های ایرانی / از ریش داعشی تا موی انگلیسی+عکس

این روز ها آرایشگاه ها تبدیل به نمایشگاه های مد غربی شده اند و اگر حال موی جوان ایرانی را بپرسی می بینی که اصلا خوب نیست.

کد خبر: 40009

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از موارد مورد بحث در انتقال فرهنگ و سبک زندگی پدیدۀ «مد» است؛ مد واژه‌ای فرانسوی به معنای پیروی و الگوبرداری از هر سلیقه و روش خاصی است که در یک زمان معین میان بعضی افراد یک جامعه رواج عمومی پیدا می‌کند.
 
این گزاره فرهنگی پس از جنگ جهانی اول وارد فرهنگ مردم ایران نیز گردید و شامل مواردی مانند: مدل لباس و آرایش، لوازم منزل و… و حتی موارد غیرمادی مانند: رفتارها، نحوۀ زندگی یا نگرش‌ها و… شد.
در ایران نیز جوانان و حتی ورزشکاران و بازیگران به تبع الگو گرفتن از غربی‌ها، ریش بلند به صورت نامرتب را جزو آرایش جدید صورت خود انتخاب کردند که در فضای عمومی به خصوص در تهران این سیمای جدید زیاد مشاهده می‌شود. ریش گذاشتن به خودی خود عمل مذمومی نیست و در اسلام نیز بر روی این موضوع تاکید شده است اما مسئله اصلی فارغ از بررسی چرایی الگو گرفتن جوانان در هر زمینه‌ای از غربی‌ها، مسئله نام گذاری این مدل ریش به نام «ریش داعشی» در این روزها است.

 
 
 از ریش داعشی تا موی انگلیسی+تصاویر


حال موهای جوانان ایرانی خوب نیست
یکی از مکان های فرهنگی ایران که این روزها تحت شعاع این واژه قرارگرفته است آرایشگاه ها هستند که می توانند نقش یک وزارت ارشاد کوچک را ایفا کنند چرا که فرد ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت وقت خود را در مکانی خاص طی می کند که می تواند منبع تولید فرهنگ ایرانی باشد اما این روزها آرایشگاه ها تبدیل به نمایشگاه های مد غربی شده اند و اگر حال موی جوان ایرانی را بپرسی می بینی که اصلا خوب نیست و در غفلت مسئولین این نهاد های فرهنگی کوچک کشور در جبهه دشمن گام بر می دارند و گاهی آلمانی و گاهی انگلیسی می شوند و گاهی هم روی صورت و چشم آنها را می پوشاند! گاهی هوای جرج کلونی دارند و گاهی هم هوس می کنند جوجه تیغی شوند …
 
موهای جوانان ایرانی این روزها در مسیر سبک های غربی با سرعت زیادی در حال تغییر وضعیت است و در چشم برهم زدنی همه از آخرین طرح‌های مدیست‌های معروف پاریس یا نیویورک اطلاع پیدا کرده و پیروی می‌کنند که این را مدیون شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ها و رسانه‌هایی هستیم که در زمانی کوتاه در غفلت مسئولین فرهنگی کشور این مدها بر روی جلد روزنامه ها، مجلات و مدل مو و ریش خوانندگان و بازیگران خودنمایی می کند.

با این وجود تنها مدل مو نیست که این روزها خودنمایی می کند و شتاب گرفته، بلکه اگر گذری در خیابان های شهر داشته باشیم تشخیص زن و مرد را تنها از روی شال و روسری می شود فهمید.
 
 
 از ریش داعشی تا موی انگلیسی/ اینها واقعا جوانان ایرانی هستند! +تصاویر
 
از ریش داعشی تا موی انگلیسی/ اینها واقعا جوانان ایرانی هستند! +تصاویر
 
 
«مد» شاید در بعضی موارد و زمان‌ها، انسان مدرن را از تکرار و دل‌زدگی بیرون آورد اما در ذات خود این پتانسیل را نیز دارد که در مواقعی که صاحبان سرمایه و قدرت نیاز به تغییر سبک زندگی ما در جهت اهداف خود احساس کنند، از این پتانسیل بدون اینکه محسوس باشد، به خوبی استفاده می‌کنند و این وظیفه و رسالت بر گردن رسانه‌های متعهد و مسئولین فرهنگی است که در بزنگاه، با آگاه‌سازی و هشدار به مردم و مسئولین، جلوی حرکت خزنده و بدون سر و صدای اینگونه عملیات‌های فرهنگی را بگیرند نه اینکه خود اولین گام در راستای پوشاندن فرهنگ غربی بر جامه جوان ایرانی باشند.
 
هر کس هر رفتاری که دوست دارد را نمی تواند در بستر فرهنگ جامعه انجام دهد
 
حجت الاسلام نصرالله پژمان فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با یکی از رسانه ها با اشاره به رواج این مدل مو در سیمای جوانان ایرانی، اظهار کرد: جامعه ایرانی در کنار سایر جوامع بین المللی به بستر برخی فعالیت های اجتماعی با برچسب فرهنگ غربی ترویجی تبدیل شده است.
 
 از ریش داعشی تا موی انگلیسی+تصاویر
 
وی مدهای غربی در حوزه پوشش و آرایش جوانان ایرانی را شاخه ای از تهاجم فرهنگی برشمرد و تصریح کرد: استکبار جهانی با خروج از میدان نبرد نظامی و تجهیز در جبهه جنگ نرم با تزریق فرهنگ پوچ و ضد ارزشی غرب به جامعه ایران دنبال تخریب ماهیت فرهنگی ایران اسلامی است.
 
پژمان فر در ادامه این مطلب افزود: هر کس هر رفتاری که دوست دارد را نمی تواند در بستر فرهنگ جامعه انجام دهد زیرا این رفتار ها با بهره گیری از نماد ها و پوشش های غربی در جامعه با کاربرد های خاص جنبه منفی ترویج فرهنگ غرب و دوری از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را دارد.
 
 
مد های غربی هزینه اجتماعی بر دوش دولت تدبیر و امید دارد
 
پژمان فر با تأکید بر اینکه مد هایی مانند «ریش داعشی» بی شک جنبه سیاسی دارد، اضافه کرد: این مدل های غربی خواسته یا نا خواسته از سوی قشر جوان در جامعه ایجاد شبهه می کند و اینگونه مسائل جامعه اسلامی را زیر سوال خواهد برد.
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خاتمه با انتقاد از عملکرد دستگاه های ذیربط و متولیان امور فرهنگی، اظهار کرد: این دستگاه ها باید دقت و نظارت و کنترل خود را بیشتر کنند زیرا اینگونه مد ها بر دوش نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید هزینه های اجتماعی به همراه دارد.
 
باتوجه به حساسیت ضروری که در این ایام به آن اشاره شد، در حالی که گروه تروریستی «داعش» مثل یک ویروس در حال پیشروی در کشورهای مختلف منطقه مانند لیبی، سوریه، عراق، یمن، افغانستان، پاکستان و... است و جنایت‌های بی‌سابقه تاریخی که در این کشورها انجام داده و به مرزهای ایران در حال نزدیکی است، اسم«داعش» را به عنوان حتی نام یک الگوی آرایشی در ایران رایج کردن، امری بسیار مشکوک و اشتباه است.
 
منبع:عصر هامون
 
 
 
انتهای پیام/

نظرات بینندگان

  • بی نام

    | |

    بنده چند روز پیش که به شهرستان مشکین شهر رفته بودم در قسمت گردشگری آن یعنی (خیو چای) مشاهد کردم یک جوان درشت هیکل با ریش داعشی سوار بر اسبی بسیار زیبا و بزرگ برای خودش یورتمه می رفت انگار نه انگار که نیروی انتظامی یا ...... (((((( خوب احتمالا یکی هم از این یارو عکس یا فیلم تهیه میکنه و بعد در سایتها می اندازه تحت عنوان داعش در مشکین شهر یا داعش در خیابانهای تهران یا داعش در جنب پادگان نظامی (((( باید با این روش ریش گذاری ها و پوشش ها و اسب سواری های آنچنانی برخورد شود )))) باید تیز بود و تیزبین بود .

ارسال نظر