صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سلاح هاي مخفي در مذاکرات هسته ای !

ايران و ايالات متحده در حالي که مشغول مذاکره بر سر توافق هسته اي هستند اما هر دو سلاح هاي مخفيانه اي به همراه خود دارند که مي تواند در صورت شکست مذاکرات از آنها استفاده شود. دو کشور درباره تهديداتي که مذاکرات را به چالش مي کشد کمتر به صورت عمومي صحبت مي کنند اما هر دو ...

کد خبر: 4000

ايران و ايالات متحده در حالي که مشغول مذاکره بر سر توافق هسته اي هستند اما هر دو سلاح هاي مخفيانه اي به همراه خود دارند که مي تواند در صورت شکست مذاکرات از آنها استفاده شود.
دو کشور درباره تهديداتي که مذاکرات را به چالش مي کشد کمتر به صورت عمومي صحبت مي کنند اما هر دو به خوبي از خطراتي که عدم دستيابي به توافق تا ضرب الاجل 30 ژوئن به همراه دارد آگاه هستند. اهرم ايالات متحده توانايي اين کشور در استفاده از تسليحات سايبري براي حمله به تاسيسات هسته اي ايران است و اهرم ايران توانايي اين کشور براي هدف قرار دادن 2190 پرسنل نظامي امريکا در عراق است.
فشارهاي سياسي وارد بر مذاکره کنندگان در تهران و واشنگتن مشهود است. حسن روحاني، رئيس جمهور ايران هفته گذشته با بيان اينکه اقتصاد ايران نبايد توسط عوامل ايدئولو‍ژيک محدود شود تلاش کرد فضايي را براي توافق هسته اي ايجاد کند اما آيت الله خامنه اي، رهبر معظم ايران روز چهارشنبه هشدار داد که نبايد براي لغو تحريم ها به ايالات متحده اعتماد داشت. در همين حال محافظه کاران کنگره به دنبال تحريم هاي بيشتر عليه ايران هستند در حالي که دولت اوباما براي دستيابي به توافق هسته اي با ايران تلاش مي کند.
کيم زتر، نويسنده مجله "وايرد" در کتاب جديد خود به نام "شمارش معکوس براي روز صفر" جزئيات بي سابقه اي را درباره اين حملات مخفيانه آورده است. وي ضمن بررسي دقيق ويروس استاکس نت نشان مي دهد که اوباما تا چه حد سياست دوگانه اي را در پيش گرفته است: وي [اوباما] درست در زماني که به دنبال تعامل با ايران بود، اجازه استفاده از تسليحات کامپيوتر براي خرابکاري در تاسيسات غني سازي نطنز را صادر کرد.
زتر در ادامه مي نويسد که اوباما در ژانويه 2009 در مراسم سوگند خود با بيان اينکه "ما به دنبال راهي جديد رو به جلو بر اساس توافق و احترام متقابل هست" [به ايران] شاخه زيتون ارائه داد. اما در همان ماه با "دستور" محرمانه ادامه و تقويت برنامه هاي سايبري که در زمان دولت بوش آغاز شده بود موافقت کرد.
به نظر مي رسد که حملات سايبري امريکا در موارد متعددي که ايران از تلاش هاي امريکا براي مصالحه فاصله گرفته بود شدت بيشتري به خود گرفت. به گزارش زتر نسخه جديد ويروس استاکس نت روز 22 ژوئن 2009 درست در همان روزي که محمود احمدي نژاد پيروز انتخابات رياست جمهوري ايران اعلام شد، ساخته و آماده بهره برداري شد. اين نسخه جديد از روز بعد شروع به آلوده کردن کامپيوترهاي ايران کرد.
ايران در اواخر سال 2009 در مورد مذاکرات به نظر جدي مي رسيد. اما در ژانويه سال 2010 از برنامه انتقال اورانيوم غني سازي شده خود به روسيه و فرانسه انصراف داد و اعلام کرد که غني سازي خود را تا 20 درصدافزايش خواهد داد. زتر مي نويسد که مهاجمان استاکس نت روز 25 ژانويه با استفاده از يک گواهي ديجيتالي سرقتي نسخه تقويت شده بدافزار خود را ثبت مي کنند. اين حملات در واقع تا 23 مارس، سه روز بعد از پيام تبريک نوروز اوباما ضربه اي به کامپيوترهاي ايران وارد نمي کند. وي در آن پيام گفته بود: "رهبران ايران در مواجهه با دست دراز شده تنها مشت بسته خود را نشان داده اند."
استاکس نت ژوئن 2010 زماني که به کامپيوترهاي زيادي در سراسر جهان شيوع پيدا کرد کشف شد. گزارش هاي مختلفي بعدها فاش کرد که اين ويروس بخشي از يک حمله مخفيانه توسط ايالات متحده و اسرائيل بوده است. ايراني ها با وجود ( يا شايد به دليل) اين حملات تماس هاي مخفيانه خود با امريکا را در سال 2012 آغاز کردند که اين تماس هاي به مذاکرات رسمي در سال 2013 منجر شد.
قدرت تکنولوژي استاکس نت اين است که ايراني ها نمي توانند بفهمند که ديگر چه بدافزارهايي ممکن است در کامپيوترهاي آنها رخنه کرده باشد يا اينکه متوجه توانايي هاي نويني که ممکن است توسط جنگجويان سايبري امريکا توسعه پيدا کرده است نمي شوند. به هر حال واقعيت اين است که توان سايبري امريکا بيشتر از آن چيزي است که گزارش شده است و اين اوباما است که با توجه به وضعيت مذاکرات ميزان فعاليت هاي سايبري ايالات متحده را تنظيم مي کند.
گفته مي شود که ايران موضوع حملات استاکس نت را در مذاکرات مطرح کرده است و آن را نمايش دهنده رويکرد دوگانه امريکا در قبال استانداردهاي بين المللي دانسته است. ايرانيان بايد بدانند در صورتي که مذاکرات به شکست بيانجامد ايالات متحده کارهاي بيشتري مي تواند انجام دهد.
اهرم ايران در اين بازي بي ثبات کردن منطقه از طريق پراکسي هايش در خاورميانه است. همکاري ايران با حزب الله در لبنان، اسد در سوريه و حوثي ها در يمن اين ماتريکس را شکل مي دهد. با اين حال به نظر مي رسد که قوي ترين سلاح ايران توانايي اين کشور در حمله به نيروهاي امريکايي باشد که براي مبارزه با داعش به عراق بازگشته اند.
عراق شرح دهنده بازي دوگانه ايراني-امريکايي است. ژنرال قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس ايران به مقامات عراقي گفته است که تهران همکاري جديد نظامي امريکا با بغداد را تحت شرايطي پذيرفته است. اما پيام وي حاوي يک هشدار ضمني است: ايران مي تواند در صورتي که مذاکرات به شکست بيانجامد هدف قرار دهد. حمله امريکا به نظام اسد در سوريه نيز مي تواند منجر به اقدامات تلافي جويانه ايران شود. در مقابل تحريم هاي اقتصادي جديد امريکا هم محتمل هستند.
ايران و امريکا هر دو آسيب پذير هستند؛ اين وجه تشابه آنها در مذاکرات است.


منبع: واشنگتن پست

نظرات بینندگان

ارسال نظر