صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

درخواست آیت‌ الله سیستانی از حیدرعبادی

در حالی که موج تظاهرات در اعتراض به قطع مداوم برق در عراق ادامه دارد، آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان این کشور از دولت خواسته است برای جلوگیری از فساد تلاش‌های بیشتری انجام دهند.

کد خبر: 39992

فرارو: در حالی که موج تظاهرات در اعتراض به قطع مداوم برق در عراق ادامه دارد، آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان این کشور از دولت خواسته است برای جلوگیری از فساد تلاش‌های بیشتری انجام دهند.

به گفته یکی از نمایندگان آیت‌الله سیستانی او از حیدر عبادی، نخست وزیر عراق خواسته است که با "مشت آهنین" با فساد برخورد کند.

بسیاری از مردم عراق فساد دولتی در این کشور را عامل فقدان سرمایه‌گذاری در تاسیسات زیربنایی می‌دانند.

به همین دلیل در روزهای اخیر تطاهرات گسترده‌ای در شهرهای اصلی عراق از جمله بغداد و بصره در اعتراض به فساد دولتی برپا شده است.

با رسیدن دمای هوا به ۵۰ درجه سانتیگراد در هفته‌های اخیر و قطع برق در سراسر عراق، مردم مجبور شده‌اند بدون دسترسی به دستگاه تهویه و کولر زندگی کنند.

در سال‌های اخیر قطع برق در فصل تابستان و هم‌زمان با گرمای شدید به پدیده‌ای رایج در عراق تبدیل شده است.

به گفته تحلیلگران، شبکه توزیع برق عراق در پی حمله سال ۲۰۰۳ به رهبری آمریکا به این کشور به شدت آسیب دیده و ساختار زیربنایی لازم برای تولید برق به طور مداوم هدف حملات شبه نظامیان قرار داشته است.

امکان دسترسی شهروندان به جریان برق در برخی مناطق عراق تنها برای چند ساعت در روز فراهم است.

دولت عراق می‌گوید در روزهایی که مصرف برق در فصل تابستان به بالاترین حد می‌رسد تنها می‌تواند برق نیمی از کشور را تامین کند.

چند هفته قبل در نزدیکی شهر بصره یک مرد معترض به کمبود برق در تظاهرات کشته شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر