صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

دکتر مالک رحمتی؛

باید در مدار اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم

مالک رحمتی، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان در ادامه این نشست با اشاره به اینکه سازمان اقتصادی کوثر در چندین گروه کشاورزی، معادن و خدمات مالی فعالیت می کند، عنوان کرد: کار اصلی گروه سرمایه گذاری سبحان تکمیل زنجیره ارزش خدمات مالی است که عبارت از حضور در بازارهای سرمایه کشور، داشتن کارگزاری، داشتن مشاوره سرمایه گذاری، داشتن خدمات مالی، داشتن خدمات بیمه ای و غیرزه می باشد.

کد خبر: 39964

به گزارش زمان، در نشستی با حضور "مهندس اسکندری" مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر و "دکتر مالک رحمتی" مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان در خبرگزازی فارس بررسی شد:

اسکندری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه تبعات عملکرد مدیران قبلی سرمایه گذاری سبحان تا چه حد جبران و تعدیل شده است؛ پاسخ داد : اتفاقات سال های گذشته با تلاش مدیران جدید و هم افزایی کارشناسان و خبرگان کشور که همگی از فرزندان شاهد هستند، امروز اصلاح شده است. در آن زمان سرمایه شرکت 80 میلیارد تومان بود و اتفاقاتی که در آن زمان در شرکت سبحان افتاد، موجب شد تا در سال 88 ذخیره منفی 40 میلیاردی در حساب ها داشته باشیم، به طوری که سرمایه شرکت از 80 میلیارد به 38 میلیارد تومان رسیده بود و بعد از ایجاد تغییرات و اقداماتی که مدیرعامل جدید در حوزه بازار سرمایه انجام داد، وضعیت تغییر کرد و به عملکرد مثبت امروز دست یافته‌ایم.

 

در ادامه این نشست خبری، مالک رحمتی، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان در ادامه این نشست با اشاره به اینکه سازمان اقتصادی کوثر در چندین گروه کشاورزی، معادن و خدمات مالی فعالیت می کند، عنوان کرد: کار اصلی گروه سرمایه گذاری سبحان تکمیل زنجیره ارزش خدمات مالی است که عبارت از حضور در بازارهای سرمایه کشور، داشتن کارگزاری، داشتن مشاوره سرمایه گذاری، داشتن خدمات مالی، داشتن خدمات بیمه ای و غیرزه می باشد. وی ادامه داد: آنچه که امروز برجسته است، حضور گروه سرمایه گذاری سبحان در بازار سرمایه گذاری کشور است.

 

وی افزود: نماد معاملاتی شرکت 130 میلیارد تومانی سرمایه گذاری سبحان در تاریخ دوم شهریور ماه امسال در بازار اول فرابورس درج و عرضه اولیه سهام نیز با توجه به اوضاع روز بازار سهام عرضه خواهد شد. ارزش خالص دارایی های سرمایه گذاری سبحان به ازای هر سهم بالغ بر 270 تومان بوده و با برخورداری از پرتفوی متنوع بورسی و غیر بورسی از صنایع مختلف از جمله کانی های فلزی و معدنی، فلزات اساسی ،خودرو ،پتروشیمی، بانکداری و حمل و نقل و لیزینگ برخوردار است. سال مالی این شرکت پایان شهریور ماه هر سال است و در پرتفوی غیر بورسی آن اغلب شرکت های ساختمانی و طرح های املاک و مستغلات اختصاص یافته و به نظر می رسد با توجه به شرایط اقتصادی کشور بودجه سال مالی جاری شرکت با انحراف 20 درصدی نسبت به پیش بینی ها محقق شود.

rahmati

وی در ادامه با نگاهی به روند بازار سرمایه در سال های اخیر عنوان کرد: شاخص بورس در یک بازه 19 ماهه 26 درصد افت کرده و از اوج خود در 15 دی ماه 92 که در ارتفاع 89 هزار و 500 واحد داشت به ارتفاع 66 هزار و 445 واحدی در روز جاری سقوط کرد. وی همچنین گفت: ارزش بازاری بورس نیز در این بازه 19 ماهه از 445 هزار میلیارد تومان با افت 37 درصدی به 279 هزار میلیارد تومان رسیده است.

رحمتی با بیان این موضوع در این بازه زمانی ارزش بازار حدود 150 هزار میلیارد تومانی کاسته شده است که دلایل بسیاری برای آن می توان بر شمرد، اظهار داشت: رکود در بازار مسکن را می توان یکی از مهمترین دلایل افت بورس عنوان کرد که به تبع آن اقتصاد واقعی ایران، نقدینگی و در ادامه شرکتهای فعال حوزه مسکن در بازار سرمایه تحت تاثیر قرار گرفتند.

 

وی وجود یک سرمایه گذاری بدون ریسک تحت عنوان سپرده گذاری بانکی را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روند کاهشی شاخص بازار سرمایه خواند و گفت: در کشور ما بالاترین نرخ سود به سپرده گذاری در بانک داده می شود که به دلیل اقبال مردم به دریافت یک سود 28 درصدی، مانع بازگشت بورس به دوران خوب گذشته می شود که البته در حال حاضر با کاهش نرخ سود بانکی وضعیت بهتر شده است.

 

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان افزود: با رشد آمار سپرده گذاری در این مدت تاثیر اقبال مردم به یک سرمایه گذاری بی خطر کماکان ادامه دارد و نمی توان انتظار داشت در کوتاه مدت مرتفع شود.

 

این مقام مسئول  اضافه کرد: کاهش یا سقوط چشم گیر قیمت نفت سومین عامل افت بازار است که به موجب آن شاهد سقوط ارزش 30 درصد شرکت های فعال در بازار سرمایه که شامل پالایشی و نفتی و روغنی می شود که شاخص کل بازار را به خوبی تحت تاثیر قرار می دهد. در 20 ماه گذشته اتفاقاتی در اقتصاد جهانی افتاد که اقتصاد ایران را نیز تحت شعاع قرار داد.

 

به گفته وی عدم رشد اقتصادی مناسب چین، بحران های مالی اتحادیه اروپا و افت قیمت های جهانی فلزات اساسی از جمله اتفاقاتی بود که در اقتصاد جهانی رخ داد.   

rahmati2

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان توافق هسته‌ای را به عنوان آخرین مشکل در راه رشد بورس عنوان کرد و گفت: همه نگاه ها در بازار سرمایه به توافق هسته ای بود که امروزه به چالشی برای این بازار تبدیل شده است که نشان از عدم استقبال اهالی بازار سرمایه از توافق هسته ای دارد.

 

رحمتی افزود: طولانی شدن فرایند مذاکرات از عواملی بود که به رشد سینوسی بازار سرمایه منتهی شد که به دنبال آن بی اعتمادی گسترده ای را در فضای بازار سرمایه ایجاد کرد.

 

رحمتی ادامه داد: سرمایه گذاران در چند سال اخیر ضرر هنگفتی کرده اند و به همین دلیل اعتماد از دست آن ها به این زودی باز نمی گردد و به یک دوره میان مدت نیاز دارد.

 

وی تصریح کرد: امروزه به جای اینکه حقوقی ها از بازار حمایت کنند به فروشندگان بازار تبدیل شده اند که دلیل آن را مشکلات نقدینگی عنوان می‌کنند. برخی بندهای توافقنامه را اهالی بازار سرمایه قابل بحث و نقد می‌دانند که خود از دیگر عوامل بی اعتمادی به بازار سرمایه است.

 

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان با اشاره به اینکه بورس ایران حدود 5 میلیون نفر بازیگر دارد، اظهار داشت: این نشان از بزرگ بودن بازار سرمایه دارد که نیازمند کمک تمامی نهادها برای بازگشت اعتماد به سرمایه گذاری در بورس دارد.

به گفته وی بازار سرمایه دماسنج اقتصاد واقعی هر کشوری است و به خوبی نمود تمامی اتفاقات موجود در سیاست و اقتصاد آن کشور است. 

رحمتی در ادامه به فعالیت های گروه سرمایه گذاری سبحان اشاره کرده و گفت: ما کارگروهی را در گروه تشکیل داده ایم که به صورت منظم برگزار شده و اهالی بازار سرمایه به بحث و گفت‌وگو با هم می پردازند.

وی ادامه داد: تکمیل زنجیره خدمات مالی، ارائه مشاوره تخصصی جهت تخصیص بهینه منابع و نهاد تخصصی جهت مراجعه و تحلیل ریسک و بازدهی سرمایه نکته مطلوب گروه سرمایه گذاری سبحان است.

 

به گفته رحمتی تحلیل صورت های مالی و جهانی، تشکیل یک بدنه کارشناسی متخصص و متعهد از موفقیت های امروز گروه سرمایه گذاری سبحان است. وی همچنین ادامه داد: در حال حاضر 57 درصد پرسنل این شرکت از جامعه هدف و خانواده شهدا و ایثارگران است.

 

ایجاد ارزش افزوده و پرهیز از خام فروشی

 وی در ادامه به دستاوردهای گروه سرمایه گذاری سبحان اشاره کرد و گفت: راه اندازی کارخانه فسفات کارون که sttp تولید می کند، یکی از دستاوردهای مهم سازمان در راستای اقتصاد مقاومتی است چرا که در این مقوله 100 درصد وابسته بودیم و حال این دستاورد راهکاری برای جلوگیری از خروج ارز از کشور می باشد.

 

رحمتی افزود: سرمایه گذاری دیگر ما در شرکت پتروشیمیران (پ پ جم) است که باعت ایجاد نهایت ارزش افزوده و پرهیز از خام فروشی می شود.

 

 وی ادامه داد: فرایند نهایی شرکت پتروشیمی جم توسط پتروشیمیران به پروپپلین و محصول نهایی می شود که چندین برابر قیمت می گیرد که سود قابل توجهی به دنبال دارد. مدیرعامل گروه سرمایه گذاری سبحان تصریح کرد: این شرکت در پایان دوره مالی سال 93 با 59 میلیارد تومان سوددهی 95 درصد بازدهی از بازار سرمایه گرفتیم که البته این میزان در سال 94 با 20 درصد تعدیل منفی همراه خواهیم بود اما به تعهد بودجه ای خود می رسیم.

 

وی همچنین افتتاح تالار اختصاصی معاملات بورس اوراق بهادار را از دیگر دستاوردهای گروه سرمایه گذاری سبحان عنوان کرد و گفت: رابطه میان شرکت ها و کارگزاری ها خود از عوامل به وجود آمدن حاشیه هایی بود که حال با اففتاح این تالار همه معاملات بورسی ما در تالار کارگزاری خودمان انجام می شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر