صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تحریم‌ها پاییز تمدید می‌شود!

براساس آنچه برخی سناتورهای بانفوذ آمریکایی می‌گویند کنگره ایالات متحده می‌خواهد تحریم‌ها علیه ایران را برای 10 سال دیگر تمدید کند.

کد خبر: 39923

براساس آنچه برخی سناتورهای بانفوذ آمریکایی می‌گویند کنگره ایالات متحده می‌خواهد تحریم‌ها علیه ایران را برای 10 سال دیگر تمدید کند.

 

 

به گزارش «وطن امروز»، این خبر را باب‌کورکر مطرح کرده است. سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی روز چهارشنبه تأکید کرد بین اعضای سنا تقاضای زیادی برای تمدید قانون تحریم‌های ایران وجود دارد و احتمالاً پیشنهاد مربوط به تمدید تحریم‌های ایران در پاییز امسال تصویب خواهد شد. به‌گزارش تسنیم به نقل از وب‌سایت کنگره آمریکا، باب کورکر عصر چهارشنبه پس از نشست کوتاه سناتورها با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در جمع خبرنگاران تصریح کرد: حدس من این است که یکی از نخستین چیزهایی که کنگره پس از پایان این مناظره و بحث‌ها انجام خواهد داد، می‌توانم بگویم پس از گذشت 60 روز، این خواهد بود که ما تمدید تحریم‌های ایران را تصویب خواهیم کرد. وی در ادامه گفت: هرچند همان طور که می‌دانید، ایران خواهد گفت آنها معتقدند هر چیزی در راستای تمدید تحریم‌ها، نقض توافقنامه خواهد بود. مارک کرک و رابرت منندز، سناتورهای آمریکایی اوایل امسال قانونی را ارائه کرده بودند تا تحریم‌های ایران را تمدید کنند. مهلت اعمال تحریم‌های ایران پایان سال 2016 میلادی خواهد بود. این قانون قصد دارد تحریم‌ها را به مدت 10 سال دیگر تمدید کند. این قانون برنامه‌های هسته‌ای و موشکی و نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم را شامل می‌شود. دولت آمریکا شک و تردید خود را نسبت به هرگونه تمدید تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده است. جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا ماه گذشته در نشست استماع کمیته روابط خارجی سنا، صحبت کردن درباره تمدید تحریم‌های ایران را «نابهنگام» ارزیابی کرده بود. اما تمدید تحریم‌ها علیه ایران توسط کنگره در حالی است که براساس توافق صورت‌گرفته میان کاخ سفید و کنگره، حتی در صورت عدم مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای، این کنگره است که تصمیم نهایی را درباره تحریم‌های خود خواهد گرفت. اما موضوع تمدید تحریم‌های کنگره علیه ایران در حالی مطرح شده که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه به کمیته سیاست خارجی سنا رفت. آمانو پس از حضور در جمع سناتورهای کمیته سیاست خارجی، گفت جزئیات توافق هسته‌ای را در اختیار سنا قرار داده است. آمانو  همچنین در مصاحبه‌ای اعلام کرد ایران تاکنون اجازه مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای خود را به منظور تحقیق درباره جنبه‌های احتمالی تسلیحاتی برنامه هسته‌ای خود، به بازرسان آژانس نداده است. آمانو اعلام کرد تهران تاکنون با همکاری آقای فخری‌زاده و دیگر دانشمندان هسته‌ای با آژانس به منظور تکمیل تحقیقات موافقت نکرده است. با این حال وی گفت معتقد است آژانس حتی بدون دسترسی به نیروهای عالیرتبه ایرانی نیز قادر به تکمیل تحقیقات خود است.

 

 


ادعای پاکسازی پارچین تکذیب شد
اما در حالی که در داخل ایران، حامیان دولت از تغییر فضای مناسبات میان ایران و آمریکا سخن می‌گویند اما در عمل در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد. در روزهایی که موضوع بازرسی‌های آژانس از مراکز نظامی ایران به عنوان یکی از موارد اختلافی میان طرفین مطرح است؛ برخی رسانه‌های آمریکایی مدعی شده‌اند ایران در پارچین، یعنی یکی از سایت‌هایی که آمریکایی‌ها خواستار بازرسی آژانس از آن هستند، یک عملیات پاکسازی انجام داده است. این رسانه‌ها مدعی شدند ایران در این سایت اقدام به تخریب چند ساختمان و احداث چند ساختمان دیگر کرده است. اما نمایندگی ایران در نیویورک با تکذیب این ادعا در بیانیه‌ای اعلام کرد: منطقه نظامی پارچین منطقه گسترده و وسیعی است که مشتمل بر بخش‌های مختلف نظامی، صنعتی، اداری و مسکونی است لذا انجام عملیات ساخت و ساز در آن امری طبیعی و جاری است. از سوی دیگر در یک هفته گذشته به دلیل نشست جاده در مقابل سد ماملو که در جوار پارچین بوده ولی ارتباطی با آن مجموعه ندارد، اقدامات مهندسی گسترده‌ای به منظور ترمیم جاده صورت گرفته که مستلزم تردد ماشین‌آلات سنگین راهسازی بوده است. نمایندگی کشورمان در پایان از فضاسازی گسترده‌ای که با اختصاص صدها میلیون دلار از سوی جریانات لابی عمدتا صهیونیستی، برای تخریب فضای مثبت جهانی که در پی برجام (JCPOA) ایجاد شده است، صورت می‌گیرد، اظهار تاسف کرده و تاکید کرده است جمهوری اسلامی ایران براساس آموزه‌های دینی و دکترین‌های امنیتی خود هرگز به دنبال فعالیت‌های نظامی هسته‌ای نبوده و نیست و هیچگاه به اقدامات غیرمتعارفی که اکنون بخواهد آنها را با این تعجیل جمع‌آوری کند، دست نزده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر