صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ارزيابي از مذاکرات پیش رو

اوباما به دنبال چه توافقي با ايران است؟

اوباما طرح استراتژيک روشن خود در مبارزه با داعش را در پيش گرفته است. او نمي خواهد دستورالعمل خود در مبارزه با داعش را قبل از توافق با ايران اجرا کند. از سوي ديگر نمي خواهد اين گونه نيز وانمود شود که تفاهمش با ايران به معناي جنگ با جهادي ها سني است، به ويژه که هم پيمانانش در منطقه کشورهاي سني هستند.

کد خبر: 3985

مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 هفته آينده در ژنو برگزار مي‌شود.
"عباس عراقچي"، عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي ايران اعلام کرده است دور بعدي مذاکرات ايران و گروه پنج به علاوه يک 18 ژانويه در شهر ژنو سوئيس و در سطح معاونان وزيران امور خارجه برگزار مي شود.
معاون حقوقي و بين الملل وزير امور خارجه ايران تصريح کرد پيش از آغاز مذاکرات هيات مذاکره کننده هسته‌اي ايران با هيات‎هاي آمريکا و روسيه ديدارهاي دو جانبه‏اي خواهد داشت که تاريخ آن در حال تنظيم است.

رايزني ظريف با کري و ريابکوف
عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‎اي ايران ،از رايزني هاي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با وزير امور خارجه آمريکاو نيز معاون وزير امور خارجه روسيه خبر داد.
"عباس عراقچي"، عضو تيم مذاکره کننده هسته‎ اي و معاون حقوقي و بين الملل وزير امور خارجه ايران تاکيد کرد : "سرگئي ريابکوف"، معاون وزير امور خارجه روسيه و نماينده اين کشور در مذاکرات هسته اي 12 ژانويه براي مذاکره و رايزني هاي دوجانبه هسته‎اي به ايران سفر مي کند.
معاون حقوقي و بين الملل وزير امور خارجه ايران با اشاره به ديدارهاي پيش‌روي دوجانبه و چند جانبه ايران با کشورهاي عضو گروه 1+5 تاکيد کرد : سرگئي ريابکوف در مدت زمان حضور در ايران با "محمد جواد ظريف" وزير امور خارجه ايران ديدار و گفت وگو خواهد کرد.
عراقچي افزود : 1٤ ژانويه نيز وزير امور خارجه ايران براي ديدار با "جان کري" ، وزير امور خارجه آمريکا به ژنو سوييس خواهد رفت تا پيش از مذاکرات هسته اي در سطح دوجانبه معاونان وزير امور خارجه ، راهنمايي‎هاي لازم انجام شود.

اعضاي تيم مذاکره کننده آمريکا
خبر ديگر اينکه سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا، اعضاي تيم مذاکره کننده آمريکا در مذاکرات هسته‎اي ايران و گروه پنج به علاوه يک را مشخص کرد.
"جن ساکي"، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد "وندي شرمن"، معاون وزير امور خارجه و رئيس تيم مذاکره کننده هسته‎اي آمريکا روزهاي 15 تا 17 ژانويه 2015 براي ديدارهاي دو جانبه با مقامات ايراني به ژنو سوييس سفر خواهند کرد.
سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا ، گفت "بيل برنز"، معاون وزير امور خارجه، و "جيک سوليوان"، مشاور ارشد دولت آمريکا از ديگر اعضاي تيم مذاکره کننده هسته‌اي اين کشور هستند.
سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا همچنين درباره برگزاري ديدارهاي دوجانبه بين مقامات ايران و آمريکا به مدت دو روز در ژنو ، گفت اين مذاکرات فرصت مي‌ دهد تا رايزني‏هاي بيشتري انجام شود.

تاييد خبر ديدار کري با سلطان قابوس و ظريف
پايگاه وزارت خارجه آمريکا گزارش کرد وزير خارجه اين کشور براي ديدار با سلطان عمان به مونيخ و بعد از آن براي ديدار با همتاي ايراني خود به ژنو سفر خواهد کرد تا ديدار دوجانبه‌اي با «محمدجواد ظريف» داشته باشد.
«جان کري» وزير خارجه آمريکا در صدد است روز شنبه (امروز) به «مونيخ» آلمان سفر کند تا با «سلطان قابوس» سلطان «عمان» ديدار و گفت وگو داشته باشد. طبق اين گزارش، کري سپس به «احمد آباد» واقع در هند سفر مي کند تا در نشست سرمايه گذاران بين المللي شرکت کند. توقف بعدي وزير خارجه آمريکا، شهر «ژنو» در سوئيس مي باشد تا در آنجا با «محمد جواد ظريف» وزير خارجه ايران در 14 ژانويه (24 دي ماه) ديدار داشته باشد.
وزارت خارجه آمريکا گزارش کرد که کري در صدد است نشست دوجانبه اي را با ظريف داشته باشد تا قبل از برگزاري دور بعدي مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 به اعضاي تيم مذاکره کننده، توصيه هايي را ارائه کند.

ارزيابي صالحي از مذاکرات
علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي در ارزيابي‌ خود از مذاکرات هفته آينده ايران و 1+5 در ژنو گفت: ارزيابي من از روند مذاکرات مثبت است به اين اعتبار که طرف مقابل راهي جز تعامل با ايران برايش باقي نمانده است و ما تمامي بهانه ها را از آن‌ها در ابعاد فني گرفته ايم.
وي ادامه داد: در بحث آب سنگين ابراز نگراني کردند و ما گفتيم آمادگي داريم راکتور آب سنگين را باز طراحي کنيم که ميزان توليد پلوتونيم آن در سال را که بيش از ده کيلو است به کمتر از يک کيلو کاهش دهيم و همچنين در مواردي ديگر از جمله غني سازي بهانه هاي آن‌ها را برطرف کرديم تا هم نگراني آن‌ها رفع شود و هم خواسته ما تامين شود و يک تعامل برد- برد داشته باشيم.
صالحي تاکيد کرد: اما اگر آن‌ها بخواهند از اين روند پا پس کشند آن‌ها هستند که در افکار عمومي جهان مي بازند.
رئيس سازمان انرژي اتمي خاطر نشان کرد : جمهوري اسلامي با عقلانيت و انعطاف مقبول و مطالعه شده کار را پيش برده و آن‌ها (1+5) در وضعيتي هستند که اگر بخواهند غير از همراهي و تعامل با ايران برخورد کنند بايد خود پاسخگوي افکار عمومي جهان باشند.

اوباما به دنبال چه توافقي با ايران است؟
روزنامه "الحيات" در مقاله اي به قلم خالد الدخيل روزنامه‌نگار، استاد دانشگاه و متفکر اصلاح طلب عربستاني تاکيد دارد که اوباما به دنبال تفاهم با ايران است. اين روزنامه نگار عربستاني مي نويسد: اوباما طرح استراتژيک روشن خود در مبارزه با داعش را در پيش گرفته است. او نمي خواهد دستورالعمل خود در مبارزه با داعش را قبل از توافق با ايران اجرا کند. از سوي ديگر نمي خواهد اين گونه نيز وانمود شود که تفاهمش با ايران به معناي جنگ با جهادي ها سني است، به ويژه که هم پيمانانش در منطقه کشورهاي سني هستند.
به نظر مي رسد ترکيه نيز درک کرده است که سياست اوباما که به سود نقش ايران خواهد بود به حساب آن نوشته خواهد شد. براي همين شرط کرده که در صورتي حاضر به ورود به پيمان مبارزه با داعش است که در اين جنگ جايي هم براي سرنگوني حکومت سوريه در نظر گرفته شود. عجيب است که کشورهاي عربي اي که در اين پيمان مشارکت کرده اند، به ويژه عربستان، شروط مشابهي قرار نداده اند تا جلوي راه اوباما را که مي رود نقش بزرگ تري در منطقه به ايران بدهد و در نهايت اين نقش به ضرر آنها تمام خواهد شد، بگيرند.
سوالي که در اين جا مطرح مي شود اين است که چرا اوباما به دنبال احياي نقش ايران در منطقه است؟ و آيا همين انتخاب سبب شد تا سوريه را قرباني سياست هاي خود کند؟ آيا ضعف کشورهاي عربي و تزلزل آنها در مواضعشان که در بهار عربي به خوبي بازتاب داشت، به ويژه در برابر ايران در سوريه و عراق و يمن، دلايل اصلي براي انتخاب اين گزينه بوده است؟ حقيقت اين است که ضعف اعراب خلاء منطقه اي گسترده اي ايجاد کرده که امريکايي ها را به سمت ايران متمايل کرده است. وقتي که ايران وارد پرونده هاي منطقه اي شد اين جهادي هاي سني بودند که به رويارويي با ايران برخواستند. در اين جا ضعف کشورهاي عربي که از يک سو در برابر ايران ناتوان بودند و از سوي ديگر توانايي غلبه بر جهادي هاي سني را نداشتند، بيش از پيش نمايان شد. از سوي ديگر ايران توانست گروه هاي شبه نظامي شيعي را در برابر گروه هاي شبه نظامي تندروي سني بسيج کند که اين مساله باعث شد امريکايي ها دريابند که ايران کنترل کامل بر گروه هاي شبه نظامي شيعي دارد در حالي که کشورهاي عربي هيچ گونه کنترلي بر هيچ جريان سني اي ندارند. آيا اوباما به اين درک رسيده که در وضعيت فعلي اين ايران است که مي تواند اوضاع منطقه را کنترل کند و مي تواند با آن براي مبارزه با گروه هاي جهادي افراطي به تفاهم برسد؟ عملا، اين واقعيت را مي توان در جنگ با داعش ديد. در حالي که به هيچ وجه روشن نيست که نقش کشورهاي عربي و موقعيتشان در نقشه تفکر امريکايي ها چيست و کجاست؟
از اين ترسناک تر اين که قدرتمندترين جريان موجود در تحرکات منطقه اي الآن سه قدرت است: ايالات متحده امريکا، ايران و جهادي هاي سني./آریا

نظرات بینندگان

ارسال نظر